Inflační riziko v Latinské Americe vede k dalším výletům: Týden životního prostředí

(Bloomberg) – Boj Latinské Ameriky proti stoupajícím spotřebitelským cenám se tento týden pravděpodobně obrátí na novou frontu, protože Kolumbie se v rámci režimu cílení inflace s cílem zpřísnit měnovou politiku stane pátou hlavní ekonomikou regionu.

Centrální banka v Bogotě se ve čtvrtek určitě připojí ke svým vrstevníkům a uskuteční první shromáždění za půl desetiletí. Přibližně ve stejnou dobu Banco de Mexico pravděpodobně poroste potřetí za sebou poté, co se inflace v polovině měsíce zvedla.

Inflace v Latinské Americe byla v loňském roce dlouhodobou hrozbou a v Latinské Americe se zmírnila, protože koronavirus devastoval poptávku a produkci, což přimělo centrální banky agresivně snížit úrokové sazby. V určitém okamžiku v roce 2020 byl roční nárůst spotřebitelských cen ve všech pěti ekonomikách nižší než 3%a ve čtvrtém čtvrtletí se všechny pohybovaly v cílovém rozmezí nebo pod ním.

Nyní, když se pandemie uvolňuje a ekonomiky se znovu otevírají, je inflace opět na vzestupu, což nutí tvůrce politik v Brazílii, Chile, Mexiku a Peru rychle obrátit kurz a začít zpřísňovat cykly.

Nejzazší je brazilská centrální banka, která reagovala jako první. Kurz Selic se zvýšil o 425 bazických bodů z rekordního minima 2% na 6,25%, naposledy vzrostl o plný bod. Chile a Peru byly škádleny při každém z jejich nedávných setkání, další kroky určitě přijdou.

Rozhodování o úrokových sazbách v Latinské Americe patří mezi nejméně 12 rozhodnutí, která budou příští týden přijata po celém světě. Mezi hlavní body patří také nový lídr v Japonsku, výsledky německých voleb, vznik několika centrálních guvernérů Skupiny sedmi a další zrychlení růstu spotřebitelských cen v Eurozóně.

Co říká Bloomberg Economics:

Série zářijových čtení inflace v Eurozóně téměř jistě spustí alarm příští týden. Ceny se zrychlují rychlým tempem, náklady na energii rostou a úzká místa v dodávkách budou bolest přidávat. “

READ  Šmyhal říká, že na obnovu válkou zničené Ukrajiny je potřeba 565 miliard dolarů

– Pro úplnou analýzu klikněte sem

Kliknutím sem zjistíte, co se stalo minulý týden, a zde je náš souhrn toho, co přijde v globální ekonomice.

my

V USA budou investoři sledovat nejnovější data o trvalých dobrých objednávkách a čekajících prodejích domů.

V diskusním kruhu bude několik tvůrců politik Fedu, kteří poskytnou své názory na ekonomiku po nedávném rozhodnutí centrální banky udržet úrokové sazby blízko nuly, ale naznačují, že se chystá omezit nákupy dluhopisů.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellenová mají v úterý a ve čtvrtek před Kongresem vypovídat o stavu obnovy pandemie.

  • Pro více informací si přečtěte celý Bloomberg Economics Week v USA

Asie

Tento týden se v Japonsku objeví nový vůdce. Zdá se, že očkovací car a reformátor Taro Kono poprvé překonali tři uchazeče, včetně dvou žen. Vzhledem ke složité dynamice vládnoucí strany není výsledek ani zdaleka jasný.

Prvním úkolem vítěze, u kterého je téměř jisté, že se stane předsedou vlády, bude zavedení stimulačního balíčku k obnovení hybnosti ekonomiky, která je stále v nouzovém stavu. Tovární produkce, maloobchodní tržby a průzkum Bank of Japan Tankan o obchodním sentimentu poskytnou měřítko tohoto úkolu.

Počty obchodů v Jižní Koreji budou v pátek bedlivě sledovány, aby se zjistilo, jak delta ovlivní světový obchod.

Thajsko v úterý stanoví úrokové sazby a čínská zářijová zpráva PMI bude ve čtvrtek bedlivě sledována uprostřed narůstajících náznaků, že zátah země na sektor nemovitostí váží na růst.

  • Pro více informací si přečtěte celý Bloomberg Economics Week v Asii

Evropa, Střední východ a Afrika

Po německých volbách začne další nabitý týden. Po nedělním hlasování, které znamenalo změnu režimu od kancléřky Angely Merkelové, mohlo koaliční jednání trvat týdny nebo dokonce měsíce.

READ  Evropa potřebuje do roku 2050 zelené investice ve výši 10 bilionů eur na transformaci energetického systému

V příštích dnech se uskuteční několik vystoupení guvernéra centrální banky, počínaje pondělkem, kdy prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová vypovídá před zákonodárci a guvernér Bank of England Andrew Bailey doručí ekonomům večeři.

V úterý začíná reakce Evropské centrální banky na výroční schůzku Jackson Hole Federálního rezervního systému. Akce se obvykle koná v portugalském letovisku Sintra a bude online druhým rokem. Promluví Powell, Bailey a prezident Bank of Japan Haruhiko Kuroda, stejně jako představitelé Evropské centrální banky včetně Lagarde.

Mezi nejdůležitější body v západní Evropě bude pravděpodobně obzvláště zajímavá čtvrteční inflace v Německu a v pátek v eurozóně.

Německá sazba je těsně pod 4%, což je rekord od zahájení série srovnávacích evropských indexů v roce 1997. V eurozóně ekonomové očekávají, že růst cen dosáhne 3,3%, nejrychleji od roku 2008.

Na severu se po překvapivě opatrném výsledku dostane do centra ústředí guvernéra Riksbank Stefana Ingvese v úterý a zápisy o měnovém rozhodování z minulého týdne, které mají proběhnout ve čtvrtek, protože úředníci nepředpokládají očekávané zvýšení úrokových sazeb.

Česká centrální banka se naopak chystá pokračovat v pěší turistice. Úředníci mohou urychlit proces zpřísnění a zvýšit úrokovou sazbu až o půl bodu na 1,25% v boji proti rostoucí inflaci.

V celé Africe probíhá také několik měnových rozhodnutí. Ghanaská centrální banka pravděpodobně udrží svou sazbu na devítiletém minimu, aby podpořila ekonomiku, která ve druhém čtvrtletí rostla pomalejším tempem, než se očekávalo.

Po červencovém zvednutí 450 bazických bodů mohou angolští političtí činitelé zůstat pozdrženi. Keňská centrální banka pravděpodobně ponechá sazbu beze změny na desátém zasedání za sebou, protože pandemie a sucho ovlivňují ekonomickou produkci.

V severní Africe se očekává, že Maroko ponechá referenční úrokovou sazbu na historicky nejnižší úrovni, protože nové rezervy MMF posílí devizové rezervy království, zatímco Tunisko se také může rozhodnout být opatrný a zůstat na místě.

READ  České aerolinie po předchozím propouštění vyhlásily bankrot

Údaje o nezaměstnanosti příští týden ukážou, zda Saúdové nadále opouštějí pracovní sílu. Je to nevítaný trend pro korunního prince království, který staví vytváření pracovních míst pro mladé lidi ve středu své agendy.

  • Pro více informací si přečtěte celý týden Bloomberg Economics EMEA

Latinská Amerika

Zpět do Latinské Ameriky: Kromě rozhodnutí centrálních bank Kolumbie a Mexika se tento týden v regionu konají další taková setkání, jako jsou Guatemala, Dominikánská republika, Trinidad a Tobago a Uruguay, která v srpnu zvýšila klíčovou úrokovou sazbu.

Data, která mají být v regionu zveřejněna tento týden, mohou ukázat, že zpomalení mexické ekonomiky v červnu pokračovalo až do července, zatímco míra nezaměstnanosti vzrostla na třetí měsíc v srpnu. Očekávané HDP argentinského domácího agenta pravděpodobně druhý měsíc v červenci vzroste v důsledku opětovného otevření ekonomiky a uvolnění omezení.

Mezitím v Brazílii ve čtvrtek vyhledejte údaje, které ukazují, že nejširší míra inflace klesla na nejnižší úroveň v září 2021, zatímco nezaměstnanost také klesla na úroveň roku 2020, ačkoli obě jsou stále na dvouciferném tempu. V úterý centrální banka zveřejnila zápis z jednání z minulého týdne.

Chile je připraveno zveřejnit šest samostatných ukazatelů poptávky a výstupu, které poukazují na přehřívání ekonomiky, přičemž v srpnu se v týdnu uzavře jeho ukazatel proxy HDP.

  • Pro více informací si přečtěte celý týden Bloomberg Economics pro Latinskou Ameriku

© 2021 Bloomberg LP

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *