Čtyřicet let od otevření prvního úseku hlavní české dálnice


Foto: Ředitelství silnic a dálnic České republiky

Československo ve výstavbě dálnic výrazně zaostává za západní Evropou a dokonce i dnes, se sítí 1300 kilometrů, zbývá ještě hodně práce. Mnoho úseků českých dálnic je navíc ve špatném stavu. Modernizace staré dálnice T1 probíhá již osm let.

První plány na výstavbu dálnic v Československu byly ve 30. letech.

Jedním z dobře známých projektů je plán Anton Patta na dálnici ze státní knihy pro 40 000 000 lidí. Podnikatel chtěl jedinou tepnou spojit československá města z Cebu do subkarpatského města Jasina a navrhl také síť vodních kanálů.

Po mnichovské dohodě se uvažovalo také o výstavbě dálniční sítě. Práce na dalším projektu, dálnici Praha-Jihlawa-Brno-Slan, byly zahájeny v lednu 1939, ale v roce 1942 byla zastavena válkou a nedostatkem finančních prostředků.

Pokusy o oživení předválečných plánů se ve druhé polovině 40. let ukázaly jako krátké, ale v roce 1950 byly všechny plány zastaveny, protože stát měl v té době jiné priority.

První dálnicí na světě byla Autostrada de Logi v Itálii, která byla dokončena 21. září 1924. Spojila Milán na severu Itálie s Variety v Lombardii.

READ  Strategický dialog mezi USA a Českou republikou - STL.News

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.