Senegalská ústavní rada anuluje odklad prezidentských voleb na 25. února

Senegalská ústavní rada anuluje odklad prezidentských voleb na 25. února

Senegalský nejvyšší volební orgán ve čtvrtek zrušil prezidentovo rozhodnutí odložit prezidentské volby plánované na 25. února a přesunout je na prosinec, protože tyto kroky považuje za protiústavní.

Vydáno dne: průměr:

2 minuty

Senegalská ústavní rada zrušila dekret podepsaný prezidentem Macky Sallem, který odložil volby, na základě rozhodnutí schváleného sedmi členy rady.

V rozhodnutí se uvádí, že krok Národního shromáždění z 5. února přeložit hlasování na 14. prosince byl „protiústavní“.

Prezidentští kandidáti a opoziční zákonodárci podali minulý týden řadu právních námitek proti parlamentnímu návrhu zákona, který také prodloužil funkční období prezidenta Mackyho Salla, což kritici označili za „institucionální převrat“.

Sall, který je u moci od roku 2012, vyvolal pozdvižení 3. února, když volby zrušil kvůli neshodám ohledně vyloučení potenciálních kandidátů a obavám z opakování nepokojů z let 2021 a 2023.

Přečtěte si víceDemokratický rekord Senegalu je v sázce, protože odložené prezidentské volby vyvolaly krizi

Parlament podpořil Sallovo pozastavení voleb do 15. prosince, ale až poté, co bezpečnostní síly vtrhly do budovy a odstranily některé opoziční zákonodárce, kteří byli proti návrhu zákona.

Odložení voleb v jedné z nejstabilnějších demokracií v západní Africe vedlo k násilným protestům, během kterých byli zabiti tři lidé a desítky byly zatčeny.

Tento krok odsoudili i hlavní mezinárodní partneři Senegalu a vyzvali vládu, aby hlasování uspořádala co nejdříve, protože se obávají násilných nepokojů.

Opozice a skupiny občanské společnosti vydaly v pátek nové výzvy k demonstracím.

Mnoho vládních odpůrců bylo propuštěno z vězení

Dříve ve čtvrtek byla řada vládních odpůrců propuštěna z vězení, řekli jejich právníci agentuře AFP v tom, co se zdálo být pokusem uklidnit veřejné mínění.

Právník šejk Quresi Ba agentuře AFP řekl: „Většina mých klientů byla propuštěna v politicky motivovaných případech,“ dodal, že záležitost se týkala desítek zadržených.

READ  Putin ztělesňuje rozpad Sovětského svazu, říká, že pracoval za měsíčního svitu jako taxikář, aby přežil ekonomickou krizi

Agence France-Presse získala od právníka Moussy Sara seznam jmen mnoha propuštěných disidentů.

Na seznamu je Aliou Sané, koordinátor opozičního občanského hnutí „Y'en a marre“ („Máme toho dost“), Djamil Sané, starosta okresu Dakar, a řada členů rozpuštěné opoziční strany Pastif. – V čele opozičního vůdce Ousmana Sonka.

„V důsledku mezinárodního tlaku prezident Macky Sall nařídil propuštění některých vězňů,“ řekl Suleiman Djim, člen Asociace rodin politických vězňů.

Sonko – jeden z hlavních Sallových odpůrců – a jeho zástupce Bassero Diomaye Faye jsou zadržováni od roku 2023. V současnosti nejsou žádné zprávy o jejich možném propuštění.

(Francie 24 s Associated Press, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *