Senát ČR většinou schválil vstup Finska a Švédska do NATO – Brněnský deník

Senát ČR většinou schválil vstup Finska a Švédska do NATO – Brněnský deník

Aby se Švédsko a Finsko mohly stát členy NATO, jejich přístupové dokumenty musí ratifikovat všech 30 zemí NATO. Kredit: Freepik.

Praha 10. srpna (ČTK) – Senát ČR včera podle očekávání téměř jednomyslně schválil vstup Finska a Švédska do NATO.

Finsko a Švédsko požádaly o členství v NATO začátkem července v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Reklamní

K dokončení české ratifikace rozšíření NATO je potřeba ještě souhlas Sněmovny reprezentantů a podpis prezidenta Miloše Zemana. Sněmovna reprezentantů se o ní sejde koncem srpna.

Zeman spojení obou zemí od počátku podporuje, řekla ČTK mluvčí prezidenta.

Ministr pro záležitosti EU Mikuláš Pek (STAN) senátorům řekl, že rozšíření NATO o Finsko a Švédsko je „plným zájmem České republiky“.

Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (Indie) ocenil obranné schopnosti obou kandidátských zemí s tím, že přispějí do NATO.

Vstup Švédska do NATO jednomyslně schválilo všech 66 senátorů. Přistoupení Finska podpořilo 64 z 65 přítomných senátorů, s výjimkou Lumira Aschenbrennera (ODS), který se zdržel hlasování, ale uvedl, že tak učinil omylem a skutečně plánoval hlasovat pro návrh.

Senátor Petr Vícha (ČSSD) řekl, že podporuje vstup Švédska a Finska do NATO, ale v druhém případě hlasovací zařízení nezaregistrovalo jeho hlas.

Premiér Petr Fiala (ODS) poděkoval senátorům na Twitteru: „Očekávám podobně hladké hlasování ve Sněmovně. Jsem přesvědčen, že ratifikační proces bude ve všech zemích NATO hladký.

Aby se Švédsko a Finsko mohly stát členy NATO, jejich přístupové dokumenty musí ratifikovat všech 30 zemí NATO, z nichž 23 tak již učinilo.

READ  Česká republika zpracovává národní plán účasti na poválečné obnově Ukrajiny

Mezi členy NATO postupuje ratifikace nejpomaleji ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a Turecku.

Turecko svůj souhlas podmínilo určitými požadavky ohledně kurdských členů skupin, které Ankara označuje za teroristy. Ankara chce, aby Švédsko a Finsko deportovaly desítky Kurdů a členů opozičních skupin; Turecká vláda tvrdí, že zejména Švédsko v tomto ohledu nedělá dost.

Fischer řekl, že Evropa se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu mění způsobem, který si Vladimir Putin nikdy nepředstavoval.

Švédsko má v aktivní službě 23 000 vojáků a jejich počet by se mohl zvýšit až na 280 000. Finsko má až 900 000 záložníků a je jednou z evropských dělostřeleckých mocností. Švédsko má ze své strany jedno z nejsilnějších vzdušných sil, řekl Fischer.

Protokoly jsou mezinárodní dohody prezidentského typu. Obě komory parlamentu dávají souhlas k ratifikaci, která je podmíněna následným podpisem dokumentů prezidentem.

https://brnodaily.com/2022/08/11/news/politics/czech-senate-approves-finland-and-swedens-nato-accession-by-large-majority/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/flag-nato-silk-close-up-credit-freepik-1024×764.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/flag-nato-silk-close-up-credit-freepik-150×112.jpgČTKČeská republika / SvětPolitikaUkrajina, Finsko, NATO, politika, švédská krizeAby se Švédsko a Finsko mohly stát členy NATO, musí jejich přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 zemí NATO. Kredit: Freepik.Praha 10. srpna (ČTK) – Senát ČR včera podle očekávání téměř jednomyslně schválil vstup Finska a Švédska do NATO. Finsko a Švédsko požádaly o členství v NATO začátkem července…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *