Řecko popírá svůj slib, že během návštěvy Spojeného království neodstraní sochy Parthenonu

Řecko popírá svůj slib, že během návštěvy Spojeného království neodstraní sochy Parthenonu
  • Napsal Henry Zifman, Harrison Jones a Chris Mason
  • BBC novinky

zdroj obrázku, Getty Images

Číslo 10 je zapleteno do hlubokého sporu s Aténami poté, co bylo zrušeno setkání mezi Rishi Sunakem a řeckým premiérem.

Downing Street věří, že má ujištění, že Kyriakos Mitsotakis nebude během své návštěvy Spojeného království veřejně mluvit o sochách Parthenonu – také známých jako Elgin Marbles.

Řecký zdroj to popřel.

Řecký prezident v neděli pro BBC řekl, že přítomnost některých pokladů v Londýně a jiných v Aténách je jako přeříznutí Mony Lisy napůl.

Číslo 10 pak pozdě zrušilo schůzku premiéra s panem Mitsotakisem.

Labouristická strana označila spor za „malý“ a „úzkomyslný“.

Zdroj z řecké vlády pochyboval, že Spojené království dostalo nějaké záruky ohledně Mitsotakisových řečí o mramoru, když byl v zemi.

Řekli, že přípravné diskuse na schůzku s britským premiérem byly hladké až do pondělního pozdního odpoledne – dlouho po nedělním rozhovoru Mitsotakisové BBC s Laurou Kuenssbergovou.

Sochy jsou sbírkou starověkých řeckých pokladů z Parthenonu v Aténách, které vzal britský diplomat Lord Elgin a přivezl je do Spojeného království na počátku 19. století.

Řecko i Spojené království mají k sochám dlouhodobé postoje, ale očekává se, že diplomatická jednání se zaměří na jiná témata.

Ministr dopravy Mark Harper v úterý pro BBC Breakfast řekl, že je „politováníhodné“, že se žádná schůzka mezi oběma zeměmi neuskuteční poté, co Mitsotakis odmítl sekundární nabídku na setkání s místopředsedou vlády Oliverem Dowdenem.

Na otázku, zda bylo jednání vlády s řeckým vůdcem hrubé, Harper odpověděl, že Řekům bylo nabídnuto setkání na vysoké úrovni, ale mají právo na svůj vlastní názor.

Adonis Georgiadis řekl pořadu World at One BBC Radio 4, že Sunakovo rozhodnutí bylo „chybou“.

Ministr práce a sociálního pojištění zdůraznil svůj „velký respekt“ k britskému lidu a přátelství mezi oběma zeměmi: „Co? [the Greek PM] To, co uvedl ve svém rozhovoru, není jen jeho vlastní názor, ale spíše názor 11 milionů Řeků.

Profesorka Irene Stamatodi, bývalá členka poradního výboru řeckého ministra kultury, řekla, že kvůli hádce „nevypadá Rishi Sunak o nic lépe než lord Elgin“ – a obvinila diplomata z pašování artefaktů „k výzdobě svého venkovského domu ve Skotsku“.

Řekla deníku Al-Youm, že „nebylo možné“, aby řecký premiér neodpověděl na otázky související se sochami Parthenonu.

Pan Sunak touží po tom, aby byl vnímán jako obhájce postavení mramoru v Londýně. Starší zdroj Tory řekl: „Naše pozice je jasná: Elginovy ​​kuličky jsou součástí stálé sbírky Britského muzea a patří sem.“

Později v úterý oficiální mluvčí premiéra novinářům řekl, že Sunak se rozhodl, že by „nebylo produktivní“ schůzku pořádat.

Řekl, že když bylo o schůzku požádáno, „řecká vláda poskytla ujištění, že návštěvu nevyužije jako veřejnou platformu k jednání o dlouho vyřešených otázkách týkajících se vlastnictví soch Parthenonu“ – argumentoval tím, že tato ujištění „následně nebyla dodržován“. „.

Mitsotakis v pondělí večer novinářům řekl, že byl „hluboce zklamán náhlým zrušením“ rozhovorů, které se měly konat v úterý v poledne.

Zdroje obeznámené s náladou v řecké vládě uvedly, že Mitsotakis byl „zmatený“ a „rozrušený“.

Video vysvětlení,

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis přirovnal přítomnost některých Elgin Marbles ve Spojeném království k „přeříznutí Mony Lisy na polovinu“.

Řecký premiér ve svém rozhovoru s Laurou Kuenssberg den předtím vyzval k navrácení soch.

Řekl, že byla „v podstatě ukradena“ a vyzval k partnerství s Britským muzeem, aby lidé mohli „ocenit“ díla „na jejich původním místě“.

Mitsotakis se v pondělí setkal s lídrem labouristů sirem Keirem Starmerem a do Řecka se vrátí později po dalších plánovaných schůzkách.

V úterý ráno mluvčí řecké vlády Pavlos Marinakis řekl Sky TV, že „postoj Británie nevykazuje žádnou úctu k premiérovi a naší zemi“.

Dodal, že ačkoli zrušení schůzky není „běžné“, řecká vláda nechce „eskalovat problém se zemí, se kterou máme dobré vztahy“.

Probíhá šířeji debata o postavení muzeí a jejich sbírek v postkoloniálním světě a pan Sunak se zdá, že se rozhodně staví na jednu stranu tohoto argumentu.

Komentář k fotce,

Muzeum Akropole se věnuje uchování soch ze zlatého věku Atén, včetně kopií Elgin Marbles

Lord Vaizey, který předsedá poradnímu výboru pro projekt Parthenon věnovaný navrácení Elgin Marbles do Řecka, řekl v pořadu Today: bylo „divné“, že předseda vlády schůzku zrušil.

Bývalý tajemník pro kulturu řekl: „Je to trochu spojené s tradičními kulturními válkami, kde každý, kdo se odváží tvrdit, že britská historie nebyla dokonalá, je poněkud nevlastenecký.“

„Problém s tím je, že z toho, co mohu shromáždit, každý průzkum veřejného mínění, který provádí průzkumy britské veřejnosti, říká, že si myslí, že by sochy měly být vráceny.“

Thangam Debonaire, stínový tajemník labouristické kultury, řekl, že zrušení schůzky bylo „lehkomyslné“ a „úzkostěnné“ a Sunaka popsal jako „bezohledné“.

Dodala: „Rozhodnutí vytvořit oddělení, kde to není potřeba, mi připadá nejen lehkomyslné, ale potenciálně škodlivé pro naši mezinárodní pověst.“

Komentář k fotce,

Elgin Marbles v Britském muzeu

Labouristická strana se také distancuje od zpráv v řeckých novinách, že je otevřena „právnímu vzorci“ na vrácení soch do Řecka.

Místo toho strana tvrdí, že její postoj je takový, že pokud Britské muzeum a řecká vláda dosáhnou dohody o půjčce, labouristická vláda nebude stát v cestě.

Mluvčí britské vlády řekl, že „neexistují žádné plány“ na změnu zákona o Britském muzeu z roku 1963, který zakazuje odstraňování předmětů ze sbírky instituce.

Půjčka ale nevyžaduje změnu zákona, a tak by se mohlo stát bez ohledu na pozici premiéra.

Co jsou sochy Parthenonu, známé také jako Elginovy ​​mramory?

  • Vlysy a postavy zdobící Parthenon v Aténách, postavený v letech 447-432 př.nl
  • Mramor přepravovaný do Británie obsahuje asi polovinu (asi 75 metrů) vyřezávaného vlysu, který se táhl kolem budovy, a také 17 mramorových soch v životní velikosti.
  • Většina dochovaných soch je rozdělena přibližně rovným dílem mezi Londýn a Atény
  • Nové muzeum Akropolis v Aténách bylo otevřeno v roce 2009. Je navrženo tak, aby vystavilo všechny dochované sochy v jejich původním designu.
  • Mezi celebrity, které se dříve podílely na jejich comebackové kampani, patří zesnulá herečka a bývalá řecká ministryně kultury Melina Mercouri
  • Milovník umění lord Elgin tvrdil, že sochy jsou na tom v Británii lépe než tehdy zchátralý Parthenon.
  • V roce 1801 vyjednal to, o čem tvrdil, že bylo povolení od Osmanské říše – která tehdy ovládala Atény – odstranit sochy z klasického chrámu postaveného starověkými Řeky – a způsobil tím nějaké škody na památkách.
  • Samotné části Parthenonu skončily asi v 10 evropských zemích nebo byly úplně ztraceny

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *