Předseda české centrální banky vidí slabé oživení, protože debata o zvýšení sazeb upadá

PRAHA 21. dubna (Reuters) – Česká národní banka (GNB) v letošním roce zpomalí svůj ekonomický růst, když její guvernér Jiří Rusnok v rozhovoru uvedl, že od srpna začne růst úrokových sazeb vážit.

Trhy českých centrálních bank jsou prvními v Evropě, které zvrátily uvolnění politiky provedené před rokem, kdy udeřila epidemie COVID-19. Ceny forwardových sazeb se zvyšují po dobu šesti měsíců.

Středoevropská země je těžce zasažena epidemií a má nejhorší míru úmrtnosti na obyvatele na světě.

Rusnok uvedl, že vyšší míra infekce vyvolala rozšířená omezení zamykání, což by snížilo prognózu růstu banky do roku 2021 na 2,2%, i když neuvádí nový odhad.

„V letošním roce vidím určité recese, které jsou způsobeny rozšířenými omezeními a omezeními a problémy v mezinárodním prostředí, zejména v souvislosti s narušením dodavatelského řetězce,“ řekl Rusnok v úterý v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Organizátoři sazeb uvedli, že nebudou spěchat se zvyšováním dvoutýdenní repo sazby z 0,25 procenta, aby nedošlo k narušení ekonomického systému – což je po snížení o 200 bazických bodů od května 2020.

Rusnok uvedl, že na příštím zasedání politiky 6. května, kdy budou k dispozici předpovědi nových zaměstnanců, nedojde ke zvýšení počtu karet. Zatímco Rusnok uvedl, že může začít politická debata, v srpnu přijde další aktualizace vize.

„S augustovou prognózou (aktualizací) toho vidím více, že měnová politika bude pro nás z hlediska horizontů pevnější,“ řekl.

Nafukovací čerpadlo

Rusnok však řekl, že zatím nedokáže předpovědět, zda banka letos nabídne nulové, jedno nebo dvě zvýšení nebo větší pohyby než standardní zvýšení o 25 bodů.

Únorový výhled banky identifikoval tři zvýšení v roce 2021.

Inflace vzrostla na 2,3% po zmírnění 2% cíle banky.

Přestože Sex nebyl schopen utratit tolik, protože obchody a restaurace byly od října nepřetržitě zavřeny, letos jsou tlaky s nižší nezaměstnaností a rekordním snížením daně z příjmu.

READ  Cesta k finále Euro 2020: Belgie, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Anglie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina | UEFA EURO 2020

I když počet případů COVID-19 poklesl, vláda postupuje pomalu s opětovným otevřením.

Rusnok uvedl, že inflace pravděpodobně vzroste, až se obchody znovu otevřou, ale lidé nemusí utrácet své „povinné úspory“ a místo toho se rozhodnou snížit dluh.

Inflace se může během několika měsíců pohybovat poblíž horní hranice skupiny s tolerancí 1–3%, „ale během celého roku by měl růst cen být mezi 2% a 2,5%“. (Úpravy: Jason Howet a Gareth Jones)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *