Recenze NAC: Dirigent orchestru přednáší vášnivý projev o Ukrajině v emotivním a poutavém koncertu

Obsah článku

Hostující dirigentka Dalia Stasevska věnovala středeční koncert orchestru National Center for the Arts of Ukraine během vášnivého projevu, který zároveň vyzval světové vůdce, aby uzavřeli vzdušný prostor země a dodali bojová letadla na obranu před ruskou invazí.

Obsah článku

Stasevska, Finka narozená na Ukrajině, se vyjádřila předtím, než vedla orchestr programem s hudbou švédštiny, ruštiny a češtiny. Aby podtrhl význam událostí na Ukrajině, začal večer dodatkem k programu na poslední chvíli, urputným a naléhavým provedením ukrajinské státní hymny, při níž světla pódia zářila modrožlutě, barvami Ukrajiny. vědět.

Mnoho členů Southam Hall nosilo modrou a žlutou barvu, aby vyjádřili svou podporu ukrajinskému lidu, a jeden dokonce nosil vlajku jako župan.

Ve stejný den, kdy Rusko bombardovalo porodnici na Ukrajině, bylo jasné, že Staševská své city brzdí. Řekla, že její bratr byl na Ukrajině „uprostřed toho všeho“, vyjádřila hrdost na to, že si Ukrajinci stojí za svým, a zaznamenala dlouhý a pomalý vzestup ruského autoritářství za posledních 20 let.

Obsah článku

„Teď byla hranice překročena,“ řekla. „Masky jsou odstraněny a vidíme monstrum. Jsem vděčný Západu, že je jednotný jako nikdy předtím, ale to nestačí. Naši práci nelze zastavit, dokud každý ruský voják nebude mimo ukrajinské území.“

Pak se vrhla do hudby, běžela každou částí své bytosti a předváděla na pódiu nadživotní přítomnost. Prvním programem byla kanadská premiéra Divokého dřeva od švédského skladatele Andrey Tarrodiho, náročné dílo inspirované stromy a střídáním ročních období plné silných smyčců, silných mosazí a burácejících tympánů, s nádherným kontrastem, který poskytuje jemná a podstatná přítomnost Ukulele.

READ  Nadcházející události budou zveřejněny 17. dubna

Klavír pro Šostakovičův Zářivý klavírní koncert č. 1, op. Číslo 35, které je umocněno tripartitním spojením Stasevské, hostující klavíristky Gabriely Monteiro, která je Venezuelankou, a hlavní trumpetistky orchestru Karen Donnelly. Bylo to velmi příjemné představení zvýrazněné Monterem vzrušujícím příkazem Keys.

Po přestávce orchestr proplul Symfonií č. 8 G dur op. 88, napsaný na vrcholu skladatelovy slávy koncem 80. let 19. století. Je to nádherná divácká hra, která se střídá se vzrušením a klidem a předvádí množství úžasných instrumentalistů orchestru i expresivní styl mladého dirigenta s jeho dlouhým hnědým culíkem. Za snahu byla Staševská odměněna dvěma ovacemi ve stoje.

Program se opakuje ve čtvrtek. Vstupenky na živé koncerty Southam Hall nebo živé přenosy najdete na adrese nac-cna.ca.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *