Czech Contemporary Quilt se tento týden otevírá v Českém centru v New Yorku

České centrum představuje v New Yorku průřezovou výstavu Czech Contemporary Quilt, která ilustruje růst českých umělců působících v textilním průmyslu, který byl před 20 lety v České republice prakticky neznámý. Díla třinácti předních brkových umělců budou k vidění od 30. června do 2. září 2022.

Tato výstava, kterou připravila Jana Štirpová a po mnoha výstavách v Evropě, je první svého druhu, která americkému publiku představuje nejlepší české umělce. Inaugurační recepce se uskuteční ve čtvrtek 30. června v 19-21 hodin.

Přestože je současný český quilding na světové scéně méně než 20 let, je stále více uznáván v Evropě i mimo ni. V očích americké a západoevropské quiltovací veřejnosti začalo české quiltování na počátku 20. století – bez jakýchkoliv tradic; Bez zavedené organizace klubů, spolků, pravidelných setkání a výstav; A muzea a galerie bez zázemí – může se zdát matoucí, nicméně české umělkyně měly vše, co potřebovaly: šicí stroje, dostatek látek a vysokou zručnost, zvykly si navrhovat a zdokonalovat. Stačilo jim absolvovat základní kurzy a v zahraničí se poučit ze zkušeností těch, kteří se s patchworkem setkali již dříve, přečíst si první dostupné časopisy a knihy a poučit se z prvních kontaktů se sousedy za otevřenými hranicemi.

První česká brka měla zcela klasický charakter, ale velmi brzy přešli někteří výtvarníci na moderní brka. Rozsáhlé organizované kurzy po celé České republice v průběhu let přinesly nové výrobce a školitele. České ženy začaly jezdit na zahraniční výstavy a postupně objevily celou škálu brků od tradičních až po moderní styly. V roce 2007 se v Praze konal 1. ročník Prague Patchwork Meeting (PPM), mezinárodní výstava, která systematicky propojovala české cechovnice s okolním světem a poprvé ukázala českou tvorbu zahraničnímu publiku. Dvoustranná inspirace, množství vystavených brků a tisíce návštěvníků pomohly pozvednout PPM a český quilling na nejlepší evropskou úroveň do 10 let od skutečného uvedení quillingu v ČR.

READ  Šéf české policie podporuje úřady, které později zasáhly proti mrtvému ​​Římanovi a truchlí nad ztrátami na životech - první taková zpráva

Další kapitolu napsalo moderní české quiltování. Evropa začala oceňovat nové brkové umělkyně České republiky, z nichž nejvýznamnější byly poprvé vyzvány k samostatným prezentacím na prestižních akcích i křížových kolekcích po celé České republice. Motivaci k tvorbě, testování nových materiálů a navrhování originálních děl podpořila výstava BPM a s ní sdružení členové Circle of Art Quilt Club, kteří vedli základní kurzy speciálních technik a zahraničních vynálezů.

Za úspěchem Czech Guilding stojí z velké části silné, osobní příběhy umělkyň. Bez jejich touhy předvést svou pokračující práci na nových projektech a prohloubit své znalosti o svých dílech není české brko zmíněno v mnoha mezinárodních sbírkách, včetně soukromých a muzejních sbírek, včetně Spojených států. V prestižní organizaci SAQA jsou i čeští zástupci.

Zúčastněné umělkyně: Para Bardošová, Eva Probková, Eva Przáková, Romana Serna, Renata Edlmanová, Helena Fikazová, Jana Haklová, Naga Herbichová, Mirka Kalinová, Jana Lalová, Janáková, Janáková, Vicora. Více informací: České centrum Webová stránka.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.