Recenze filmu – „Kawasaki Rose“

Recenze filmu – „Kawasaki Rose“

Jana v podání Daniely Kolářové a jejího manžela Pavla (Martin Huba) vedou rozhovor v dokumentu, když Pavel přebírá cenu Paměti národa, ale dokument hrozí, že odhalí osobní tajemství a rozdělí rodinu.

filmy o Menemshe


Skrýt popisek

Přepnout titulek

filmy o Menemshe

Kawasaki růže

  • Režie: Jan Hripijk
  • Žánr: Drama
  • Délka představení: 94 minut

Nezařazeno: vulgární výrazy, sexuální stav.

Hrají: Martin Huba, Lenka Vlasáková, Daniela Kolářová, Milan Mikulčič, Antonín Kratochvíl

V češtině s anglickými titulky

Český režisér Jan Hripjek je mistrem míchání komedie a dramatu ve filmech, které se zabývají kontroverzními tématy, jako je imigrace, nový pravicový rasismus, a dokonce i film nominovaný na Oscara. Rozděleni padáme – Holocaust. Udělal to znovu s Kawasaki růžečástečně inspirovaný ságou německé tajné policie Životy ostatních.

Když přejdeme k obvinění, že český disident z dob komunismu skutečně spolupracoval s Úřadem státní bezpečnosti, Kawasaki růže Přemýšlí o vině, kompromisu a odpuštění. Stejně jako ostatní Hřebejkovy filmy se vyznačuje zručným hereckým obsazením a plynulými výkyvy nálad, i když scénář Petera Jarczewského není tím nejpůvabnějším z deseti, které pro Hrebejka napsal nebo se na něm podílel.

Je tomu tak především proto, že dějová linie se táhne od Prahy až po Švédsko a Japonsko (šikmo). Samotný název filmu je příkladem přestupku. Naráží na složitý kus origami, ale narativní vlákno, které tento odkaz vysvětluje, se zdá zvláštní.

Jádrem kontroverzního filmu je Pavel (Martin Huba), slavný psychiatr, který se chystá převzít prestižní cenu „Paměť národa“. Jsou ale věci, na které s manželkou Janou (Daniela Kolářová) brzy zapomene. Situaci zkomplikuje blížící se pocta, která přivede do bytu Pavla a Jany dokumentární štáb.

READ  Rusko upravuje válečné cíle, když se Ukrajinci přibližují ke Kyjevu

Aby to bylo opravdu zamotané, je v této partě i švagr manželů Luděk (Milan Mikulčič) a jeho mladá milenka Radka (Petra Hřebeková). Luděk má důvod se bránit: podváděl dceru Pavla a Jany Lucii (Lenka Vlasáková), když se léčila se vzácným typem nádoru.

Dcera Pavla a Jany Lucie (Lenka Vlasáková) to má s dcerou Bárou (Anna Šimonová) od srdce.

filmy o Menemshe


Skrýt popisek

Přepnout titulek

filmy o Menemshe

Dcera Pavla a Jany Lucie (Lenka Vlasáková) to má s dcerou Bárou (Anna Šimonová) od srdce.

filmy o Menemshe

Mimochodem, je Lucy opravdu Pavlova dcera? Tato otázka si vyžádá odbočku do Göteborgu, kam Janin bývalý přítel sochař (Antonín Kratochvíl) přijel po vyhnání z Československa před téměř 40 lety.

Luděk na svého tchána dlouho zanevřel a rád změní téma ze své nevěry na nově objevenou policejní zprávu. To může ukázat, že Pavel, ctěný za hrdinské podepsání Antikomunistického paktu 77, nebyl v jednání s totalitním režimem vždy hrdinský.

Hřebejk při rozvíjení tohoto slavnostního tématu představuje Pavlovu vnučku, růžovovlasou dívku, která miluje čokoládu a krade. Nakonec se také setkáme se stejnojmennou filmovou postavou, japonským emigrantem, jehož příběh je tou největší částí scénáře, který se často napíná rušivými směry.

Kawasaki růže Jde o první český či slovenský film, který se věnuje problematice spolupráce s bývalou českou tajnou policií. Tato historie musí zůstat pro některé, kteří přežili tu éru, stejně syrová jako nyní Životy ostatních. Ale tento film je vlídnější, bez výčitek nebo ponižujících omluv. Zatímco se filmaři vysmívají západnímu vkusu asijské moudrosti, zdá se, že radí buddhistický způsob minulých skandálů.

Ale ne tak docela. Mezi postavy filmu patří bývalý policejní detektiv – neméně jménem Kafka – který trvá na tom, že jeho jednání bylo nutné a humánní. Je to však vedlejší postava Kawasaki růže A končí jím v závěru, který je malou, ale mrazivou ilustrací banality zla.

READ  ECS Česká republika, Praha 2021 Zápas 29 PSV vs PBV Match Predikce, který dnes zvítězí

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *