První lokomotiva vybavená ETCS schválená pro provoz v České republice

Systém ETCS byl instalován na lokomotivě řady 362 WTB.

Konsorcium vedené ČD Telematics a AŽD Praha dodalo první lokomotivu v České republice (ČD) modernizovanou systémem ETCS, která má certifikaci pro komerční provoz.

Lokomotivu WTB řady 362 předal generálnímu řediteli a předsedovi představenstva ČD panu Michelu Krapinisovi člen představenstva ČD Telematika a ředitel úseku komunikací a infrastrukturních služeb pan Tomáš Businský za účasti ministra dopravy. , pan Martin Kupka.

ČD Telematics a AŽD Praha podepsaly s ČD v roce 2019 rámcovou smlouvu na vybavení až 131 elektrických lokomotiv systémem ETCS. Dohoda zahrnovala pevnou smlouvu v hodnotě 1,4 miliardy korun (59,6 milionu USD) na vybavení 102 remorkérů třídy 162, 162 WTB, 362 a 362 WTB systémem ETCS. Na dodávce a montáži ETCS na vůz se dále podílely Alstom Belgium a ČMŽO – Elektronika.

Úspěšná modernizace prototypu vozidla nyní zjednoduší certifikační proces pro zbývajících 362 lokomotiv WTB pro komerční provoz.

Česká republika plánuje povolit používání ETCS na některých hlavních tratích od 1. ledna 2025.

„Touto standardizovanou technologií jsme vybavili již několik stovek kilometrů našich tratí a jdeme dál, abychom v roce 2025 mohli začít provozovat ETCS výhradně na jízdních pruzích,“ říká Kupka. „Jsme si vědomi finanční náročnosti implementace ETCS, a proto hodláme kromě národních zdrojů i nadále využívat finanční pomoc z Evropské unie, která nám umožní implementaci systému lépe řídit.“

„V současné době máme smluvně zajištěnou dodávku ETCS u více než 400 stávajících vozidel a také jsme uzavřeli smlouvy a objednali 246 zcela nových vozidel, která budou dodána z továrny s ETCS,“ říká Krapence. Začali jsme také školit stovky strojvedoucích a ve druhé polovině letošního roku zahájíme provoz prvních vlaků pod dohledem ETCS. V důsledku toho podnikáme všechny kroky, abychom zajistili, že 1. ledna 2025 budeme schopni bezproblémově přejít na výhradní provoz pod dohledem ETCS na určených jízdních pruzích.“

READ  Česká krajně pravicová strana bude požadovat jako cenu podpory referendum „cheksit“

„Jen v letošním roce očekáváme, že schvalovacím procesem projde více než 400 vozidel vybavených ETCS,“ říká ředitel provozně-technického úseku Železničního úřadu Radek Safrank. „Hlavním cílem, který s Evropskou agenturou pro železnice sledujeme, je zvýšení bezpečnosti na železnici. Proto usilujeme o zavedení povinného školení strojvedoucích na simulátorech, které bude zahrnuto i do národního plánu implementace ERTMS.“ V dubnu ČD udělily smlouva s ČD Telematika Instalace ETCS na sedm jednotek Alstom třídy 380 Pendolino EMU v ceně přibližně 2,42 milionu EUR na vozidlo. CityElephant následoval začátkem května se smlouvou s ČD Telematika ve spolupráci s Alstom, Škoda Transportation a AŽD Praha na vybavení ETCS na 66 EMU CityElefant ČD řady 471/971 v ceně cca 930 000 eur na vozidlo. Třída 471 CityElevants přepravuje asi 20 % všech cestujících Českých drah.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.