USA se obávají, že dopad evropského protiruského přístupu by mohl vytlačit ceny plynu do závratných výšin

USA se obávají, že dopad evropského protiruského přístupu by mohl vytlačit ceny plynu do závratných výšin

Uprostřed rostoucí inflace v Evropě se nyní USA obávají, že pokračující snahy o izolaci Ruska nemusí být marné, protože mnoho zemí EU nyní požaduje změnu protiruské politiky. Podle zprávy CNN přesáhly ceny energií v Evropě lidskou kapacitu a mnoho zemí se nyní staví proti protiruským sankcím, jejichž cílem je potrestat Moskvu za její nezákonné kroky vůči Ukrajině. Evropské země včetně Spojeného království také čelí energetické krizi a energetické regulační orgány oznámily zvýšení účtů z 1 971 GBP na přibližně 3 600 GBP.

Americké vysílání s odvoláním na anonymní zdroje tvrdilo, že Bílý dům je nyní znepokojen rostoucí nespokojeností veřejnosti uprostřed rostoucích cen energií v době, kdy země čelí nejhorší inflaci vůbec. V některých evropských zemích se očekává, že míra inflace překročí dvoucifernou hranici. Ačkoli Rusko při několika příležitostech tvrdilo, že nemá žádnou roli ve zvyšování cen energií v Evropě, Washington se domnívá, že Moskva „vyzbrojuje“ dodávky plynu, aby využila nebo zrušila sankce uvalené Západem a Evropou. Moskva opakovaně naznačila, že protiruské sankce brání a narušují práci hlavního plynovodu do Evropy – Nord Stream 1.

Čeští republikáni začali protestovat proti protiruskému postoji

Zdroj médiím sdělil, že Bidenova administrativa bedlivě sleduje vývoj v České republice, kde do ulic vyšlo více než 70 000 demonstrantů, aby vyjádřili svou nespokojenost s vysokými cenami energií a protiruskými opatřeními. Podle zpráv Češi trvali na tom, aby administrativa zrušila svůj protiruský přístup, podepsala bilaterální dohodu s Ruskem a vypořádala se s prudce rostoucí inflací, která dosáhla 10 %. Administrativa však popřela, že by žádost přijala, a označila demonstranty za „proruský dav“.

Kromě toho zpráva tvrdila, že vysocí představitelé Bílého domu byli také znepokojeni tímto trendem a tvrdili, že někteří z nich naléhali na prezidenta Joe Bidena, aby se okamžitě postaral o zášť.
Někteří byrokraté trvají na tom, že pokles vývozu ruského plynu posiluje jejich odhodlání a povzbuzuje evropské nepřátelství vůči Moskvě. Na druhou stranu zdroj uvedl, že Biden naléhavě nařídil úředníkům, aby našli alternativy k ruské energii, aby se tón Evropy podle Moskvy nezměnil. Jeden zdroj CNN to shrnul: „Tohle Evropu poškodí. Uvidíme, jak krutá může být zima.“

READ  Maďarsko se v indexu udržitelnosti MNB blíží průměru Evropské unie

Putin se vysmívá sankcím proti Rusku

Stojí za zmínku, že Západ a Evropská unie uvalily na Moskvu postupné sankce v souladu s jejími kroky proti Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin ale dříve označil evropské a západní sankce vůči Moskvě za „šílený“ krok, protože věřil, že by to mohlo vést k tomu, že Evropská unie přijde o téměř 400 miliard dolarů. Ve svém projevu na 25. Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru – každoroční ruské obchodní události pro ekonomický sektor – známém také jako „Ruský Davos“, Putin řekl, že ekonomika země v nadcházejících měsících překoná sankce, ale Evropa bude čelit ještě dlouho později. Zdůraznil, že Rusko se zaměřuje na minimalizaci dopadu sankcí zdvořilým a profesionálním způsobem.

Foto: AP

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *