Přesuň se, Cordycepsi, je tu nový „zombie“ parazit, který straší naše sny

Přesuň se, Cordycepsi, je tu nový „zombie“ parazit, který straší naše sny
Přiblížit / Mravenec infikovaný skalpelem jaterní motolice šplhá a připevňuje své silné čelisti k vrcholu trávy, takže je zranitelnější vůči sežrání pastevci, jako je dobytek a jeleni.

Univerzita v Kodani

Paraziti, kteří řídí a mění chování svých hostitelů, jsou v přírodě dobře známí. Nejpozoruhodnější je, že existuje rodina parazitických hub zvaných zombie Cordyceps-více než 400 různých typůKaždý z nich se zaměřuje na určitý druh hmyzu, ať už jsou to mravenci, vážky, švábi, mšice nebo brouci. V realitě, Cordyceps Inspirovaná hypotéza Poslední z nás Hra a následný televizní seriál. Začátkem tohoto měsíce jsme informovali o A Nastudujte si jak parazitický červ)Trematoda) se zaměřuje na konkrétní typ hnědých krevet, které žijí v bažinách (Dvounohý), oranžovou barvu krevety a změnu chování hostitelské krevety.

Poté tam Lancet Liver Fluke, jehož složitý životní cyklus závisí na úspěšné invazi po sobě jdoucích hostitelů: hlemýžďů, mravenců a pasoucích se savců. (O některých jaterních červech je také známo, že občas infikují nešťastné lidi.) Vědci z Kodaňské univerzity v Dánsku zjistili, že způsob, jakým jaterní červi „zombie“ mravenci mění své chování, zahrnuje jakýsi přepínač „zapnout/vypnout“. To zase závisí na teplotě. Vědci popsali svá zjištění v A Nedávný papír Publikováno v Journal of Behavioral Ecology.

„Historicky se parazitismus nikdy tolik nezaměřoval, i když existují vědecké zdroje, které říkají, že parazitismus je nejrozšířenější formou života.“ řekl spoluautor Brian Lund Fredensborg. „Částečně je to způsobeno tím, že parazity je obtížné studovat. Skrytý svět parazitů však tvoří důležitou součást biodiverzity a změnou chování hostitele může pomoci určit, kdo co v přírodě jí. Proto je důležité, abychom tomu rozuměli.“ „

Když játrovky infikují mravence, většina z nich číhá v břiše mravence zabalená v ochranné kapsli, která ho chrání před žaludeční kyselinou. Jedna statečná motolice se přilepí na mravenčí mozek a donutí mravence zafixovat spodní čelist poblíž vrcholu trávy, kde jej pravděpodobně sežerou pasoucí se zvířata, jako jsou krávy, ovce nebo jeleni. Ochranné pouzdro se pak rozpustí ve střevech nového hostitele a helminti se dostanou do jater přes žlučovody. Skořápka připojená k mozku mravence umírá a on se obětuje pro své parazitické krajany.

READ  Odkud se vzal pozemský kyslík? Nová studie naznačuje nečekaný zdroj
Rozštěp mravenec zobrazující zapouzdřené parazity (bílé oválné struktury) vyčnívající ze zadní části těla.
Přiblížit / Rozštěp mravenec zobrazující zapouzdřené parazity (bílé oválné struktury) vyčnívající ze zadní části těla.

Brian Lund Fredensborg

Přeživší červi se živí krví svého nového hostitele, stávají se dospělými a kladou vajíčka, která hostitel vylučuje ve výkalech. Šneci se pak nenuceně potulují po okolí a konzumují výkaly spolu s vajíčky motolic. Z těchto vajíček se vylíhnou larvy, které se rozmnožují nepohlavně a dosahují počtu několika tisíc. Šneci nakonec vykašlávají larvy spolu se sbírkou hlenu. Zmíněný hlen přitahuje mravence, kteří ho sežerou a požírají larvy, což zajišťuje pokračování cyklu.

Fredensborg již dříve v laboratoři studoval účinky infekce motolice jaterní na infikované mravence a pozoroval, že mravenci méně často kousají list při vysokých teplotách. Nikdo dosud nezkoumal vliv teploty nebo jiných proměnných prostředí na chování infikovaných mravenců ve volné přírodě, protože je velmi obtížné mravence v terénu sledovat a monitorovat.

V tomto nejnovějším experimentu se Fredensborg rozhodl zaměřit se na čtyři populace mravenců v lesích Bidstrup poblíž Kodaně, kde se běžně vyskytují mravenci i jaterní mouchy. On a postgraduální student Simon Nordstrand-Gaske (nyní postgraduální student na Wageningen University v Nizozemsku) 13 dní (nepo sobě jdoucích) pozorovali změny chování infikovaných mravenců, konkrétně kousání vrcholků trávy, když se táhli. Teplota a relativní vlhkost po celý den. Také přišli na to, jak nalepit barevné a očíslované štítky na zadní končetiny podskupiny 172 mravenců, aby mohli blíže studovat jednotlivé změny chování.

(a) Mravenec kousne kousek trávy.  (b) Umístěte monitor teploty/vlhkosti do blízkosti kousavého mravence.  (c) Mravenec s číselným štítkem nalepeným na mravenci.  (d) Šest infikovaných mravenců pod listem.
Přiblížit / (a) Mravenec kousne kousek trávy. (b) Umístěte monitor teploty/vlhkosti do blízkosti kousavého mravence. (c) Mravenec s číselným štítkem nalepeným na mravenci. (d) Šest infikovaných mravenců pod listem.

S. Nordstrand Gaske a B. Lund Fredensborg

Výsledky potvrdily předchozí laboratorní experimenty: infikovaní mravenci se s větší pravděpodobností přichytili na nejvyšším kousku trávy, když byla nízká teplota, a někdy tam zůstali celý den, pokud počasí zůstalo chladné. Jak teploty stoupají, mravenci uvolňují své smrtící žihadlo a plazí se zpět dolů a vracejí se, když teplota klesne. Jako by parazitická motolice jaterní čekala na ideální podmínky, než v mravenčím mozku zapne „zombie režim“. Autoři naznačují, že tato strategie se vyvinula, protože zvyšuje pravděpodobnost přenosu motolice jaterní na nového pasoucího se hostitele a zároveň ji chrání před potenciálně smrtelnými vysokými teplotami.

READ  Zjistil, že voda prosakuje ze zemské kůry do jádra planety

„Našli jsme jasný vztah mezi teplotou a chováním mravenců.“ řekl Fredensborg. „Vtipkovali jsme o nalezení spínače zombie u mravenců. Zvedat mravence vysoko do trávy, když se pase dobytek nebo jeleni během chladných ranních a večerních hodin, a pak se vrátit dolů, abyste se vyhnuli smrtícím slunečním paprskům, je docela chytré.“ “ Tento objev odhaluje pokročilejšího parazita, než jsme si původně mysleli. „Ale stále potřebujeme vědět, jakou kombinaci chemikálií parazit používá k tomu, aby proměnil mravence v zombie.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *