Klavíristka Lara Downes podává zasvěcený výkon českých skladatelů

Franz Kafka byl možná za svého života přehlížen, ale jeho romány – a pocit děsu a izolace, který vyvolávaly – měly mimořádný dopad na mysl dvacátého století. Bylo tedy zajímavé slyšet ve čtvrtek večer na české ambasádě klavíristku Laru Downsovou, která hrála hudbu českých skladatelů, kteří trpěli nastupující totalitou, kterou Kafkovo psaní jakoby zvěstovalo – a kteří byli buď zabiti, nebo donuceni žít v exilu. dekády. .

Snad nejtragičtější z nich byl Erwin Schulhof, který před svou smrtí v nacistickém koncentračním táboře v roce 1942 vytvořil řadu překvapivě inovativních děl – včetně „Suite Dansante en Jazz“, kterou otevřel Downes. Suita o šesti větách je šest pohybů. Zemitý, pomalu hořící kousek z roku 1931, modrý v srdci, ale prodchnutý ostrými, divoce barevnými a často brilantními nápady, Downes mu dal fascinující čtení – možná více promyšlené než smyslné, ale velmi poutavé.

Navázala na něj Devět podobenství o Americe Franze Kafky Andre Singera, v němž se krátké pasáže z Kafkova záhadného románu z roku 1914 střídaly se stejně záhadnými a expresivními hudebními částmi – mistrovským dílem Singera (který byl ve 30. letech donucen odejít do exilu), který jako by zachytil Složitý, kafkovský svět, kde nic není takové, jak se zdá, Robert Řehák a Mary Fitzkow dodávají napsané segmenty s nadhledem.

Krásný román Jaroslava Žižka Sveta, který se proslavil zvednutím české morálky za 2. světové války, poskytl pár okamžiků slunečního světla, stejně jako pět studií Bohuslava Martina a Polky. Tyto krátké skladby, napsané v exilu (kde skladatel strávil velkou část svého života), jako by evokovaly svobodu Nového světa a nostalgii po Starém; Strhující pohled do srdce exilového skladatele.

READ  ECS Czech Republic, Prague, 2021 2nd Quarter Final VCC vs PBV Match Predictions Kdo dnes vyhraje

Závěrečná práce na programu byla největší, ale nejméně uspokojivá. Erich Wolfgang Korngold byl zázrak a jeho Sonáta č. 2 E dur op. 2, kterou napsal, když mu bylo 13, je pozoruhodným úspěchem pro teenagera, technicky zdatného a ambiciózního ve všech směrech. Přesto je to drsná show plná hrdinských úderů do prsou a hromových útoků nahoru a dolů na klávesnici a ukotvená velkou útěchou, která se poněkud utápí v teenagerovském žalu. Downs, která přiznala, že Korngold byla „novou láskou mého života“ – podala ve filmu vášnivý výkon, ale nejhlubší dojem zapůsobily její vhledy do složitějších, jednodušších a jemnějších děl.

Brooks je spisovatel na volné noze.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *