Ruský raketový útok na nádraží Kramatorsk zabil desítky lidí

PAŘÍŽ – Francouzský prezident Emmanuel Macron označil polského premiéra Mateusze Morawieckého za „antisemitskou krajní pravici“, což jen eskaluje napětí s Varšavou. Dny předtím, než francouzský prezident čeká znovuzvolení.

Polské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo francouzského velvyslance ve Varšavě poté, co francouzský list Le Parisien zveřejnil komentáře v rámci rozhovoru s Macronem.

Na dotaz ohledně nedávného projevu pana Morawieckého – porovnávajícího komunikaci pana Macrona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem s vyjednáváním s Hitlerem – Mr. „To je ostudné,“ řekl Macron listu Le Parisien. „Polský premiér je antisemitská krajní pravice, která zakazuje gaye, lesby, bisexuály a transgender osoby.“

Polské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář okamžitě nereagovalo. Stát neuznává sňatky osob stejného pohlaví a vládnoucí strana Právo a spravedlnost slíbila, že zastaví expanzi liberálnějších pozic a zákonů týkajících se práv gayů v Evropě na polských hranicích.

Francouzsko-polský spor testuje jednotu reakce Evropy na ruskou invazi na Ukrajinu. Podkopává také diplomatické postavení francouzského vůdce před tím, než miliony Francouzů odevzdaly svůj hlas v prvním kole nedělních voleb. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová se začíná sbližovat s panem Macronem, který zanedbal průběh kampaně, aby se soustředil na diplomatická řešení války na Ukrajině.

Macron, který zastává rotující předsednictví Evropské unie, pomohl vybudovat konsenzus ohledně evropských sankcí zaměřených na izolaci Ruska od globálního finančního systému. Také udržoval otevřený kanál s Putinem a předával zprávy mezi ruským vůdcem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Začátkem tohoto týdne, když se začaly objevovat děsivé obrázky masakru civilistů v Buči, ukrajinském městě nedaleko hlavního města Kyjeva, pan Morawiecki kritizoval pana Macrona během projevu v Krakově.

„Prezidente Macrone, kolikrát jste vyjednával s Putinem? Čeho jste dosáhl?“ zeptal se pan Morawiecki. „Vyjednáváte s Hitlerem, se Stalinem, s Pol Pot?“

READ  Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Anezová, vůdkyně „převratu“, uvězněna | Bolívie

Macron v rozhovoru pro Le Parisien popsal pana Morawieckiho jako příznivce paní Le Penové a dodal: „Nebuďme naivní. Snaží se jí před hlasováním pomoci!“

Polsko bylo hluboce frustrováno Macronovým prosazováním „nové evropské bezpečnostní architektury“ během jeho diplomacie s panem Putinem. Polsko a někteří jeho sousedé to považují za snahu, která hrozí obejít suverenitu Ukrajiny a dalších východních zemí ve prospěch dohody, která vyhovuje francouzskému prezidentovi a jeho naději na znovuzvolení.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.