Prázdninová vlna: Kam letět z Česka a ušetřit o prázdninách: Pražské ráno

Prázdninová vlna: Kam letět z Česka a ušetřit o prázdninách: Pražské ráno

Nejhůře inflační dovolenkovou destinací pro průměrnou rodinu je letos Maďarsko, kde návštěvníci zaplatí o 28,4 % více než loni.

Podle analýzy společnosti Cyrus bude dovolená v České republice stát meziročně o 16,6 % více, následuje Polsko s 15,3 % a Chorvatsko s 9,6 %.

Oproti tomu rodinné ceny dovolené v Irsku se téměř nemění, protože cestovatelé si připlatí 0,4 %. Oproti loňskému roku může být pro Česko levnější ve Švédsku a na Maltě, a to o 2,8 %, respektive 6,6 %.

Analýza porovnává země podle inflace a kurzu české koruny. U rekreantů závisí inflace také na jejich specifickém nákupním chování, takže analýza poskytuje čtyři typické příklady s různým nákupním chováním.

Autoři následně spočítali košovou inflaci napříč všemi zeměmi EU a zohlednili meziroční změnu kurzu české koruny.

Česká koruna za posledních 12 měsíců mírně oslabila vůči maďarskému forintu, což podle analýzy způsobuje, že maďarské zdražování je pro české turisty bolestivější. Proti švédské koruně naopak česká koruna výrazně posílila, což tamní české cestovatele omezuje inflaci.

Podle modelů Cyrus je pro bezdětný pár na letní dovolené Maďarsko letos v nevýhodě s inflací 25,8 %. Na dovolené v České republice čeká meziroční inflace 15,7 %, v Polsku 13,2 % a v Chorvatsku 12,2 %.

Na druhé straně jsou ceny zdrženlivé na Maltě, která zažívá inflaci ve výši 2,3 %, a v Lucembursku, které je vyšší pouze o 1,8 %. Švédsko zaznamenalo podle analýzy výrazný pokles cen o 5,8 %.

Ani pro typický případ jednoho cestovatele analýza nedoporučuje Maďarsko s ohledem na inflaci. Jedna osoba letos utratí o 27,5 % více než loni v Maďarsku, následuje Polsko s 10,9 %, Česká republika s 5,4 % a Slovensko s 4,9 %.

Ve Švédsku budou náklady na cestování meziročně levnější o 6,6 %, v Portugalsku o 8,3 % a v Irsku o 10,7 %.

READ  Yogi: Global Investor Summit uvolní cestu novým aspiracím UP

Maďarsku by se také měli vyhnout ti, kdo chtějí večírek, protože by tam mohli čelit cenám vyšším o 27,8 %. Večírky jsou dražší také v Polsku o 13,3 %, v České republice o 12,7 % a v Chorvatsku o 10,4 %.

Návštěvníky večírků mohou inflaci výrazně utlumit svátky v Nizozemsku, kde najdou ceny o 1,2 % vyšší, nebo ve Finsku, rovněž s 1,2% nárůstem. Jedinou zemí EU, kterou si letos mohou užít za nižší ceny, je Švédsko s poklesem o 6 %.

Pražská ranní podpora.

Jsme hrdí na to, že můžeme našim čtenářům z celého světa poskytovat bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.
Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, zahraniční obyvatele a návštěvníky prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a zpravodajů.

Oceňujeme, že ne každý si může dovolit naše služby, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali Podpořte Sabah Prague příspěvkem – bez ohledu na to, jak malý je! .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *