Požár svatební síně v Iráku si v guvernorátu Ninive vyžádal asi 100 mrtvých a desítky zraněných

Požár svatební síně v Iráku si v guvernorátu Ninive vyžádal asi 100 mrtvých a desítky zraněných

Podle mluvčího ministerstva vnitra Saada Maana ve středu vypukl ve svatební síni na severu Iráku požár, při kterém zahynulo nejméně 93 lidí a 100 dalších bylo zraněno.

Požár vypukl na svatebním místě v převážně křesťanském městě Hamdaniya, mimo severoirácké město Mosul, asi 205 mil severozápadně od hlavního města Bagdádu.

Podle záchranářů a očitých svědků na místě vedly k vypuknutí smrtícího požáru ohňostroje na místě.

Lidé se na místě shromažďují po smrtícím požáru na svatební hostině v okrese Hamdaniyah v irácké gubernii Ninive, 27. září 2023.

Khaled Al-Mousili / Reuters


Záchranná služba v guvernorátu Ninive novinářům řekla: „Rychlost požáru v důsledku vysoce hořlavých stavebních materiálů, dekorací a vysoce hořlavých závěsů pokrývajících strop a stěny všechny překvapila.“

Video vysílané živě na sociálních sítích ukázalo, jak oheň náhle mezi tančícími hosty v tanečním sále rozšířil paniku a lidi, včetně nevěsty a ženicha, poslal na útěk do bezpečí.

Téměř 700 lidí, kteří byli uvnitř budovy, se ocitlo v pasti, když poblíž hlavního vchodu vypukl požár.

„Krátce po vypuknutí požáru vypadl proud. Kouř a křik způsobily chaos. Lidé se dusili, padali a tlačili se jeden přes druhého,“ řekl novinářům jeden ze svědků. „Krátce poté se část střechy zhroutila a způsobila další úmrtí a zranění.“

Kancelář premiéra Muhammada Šía al-Sudání v prohlášení zveřejněném na internetu uvedla, že premiér Muhammad Šía al-Súdán nařídil vyšetřování požáru a požádal ministerstva vnitra a zdravotnictví o pomoc.

Lidé se na místě shromažďují po smrtícím požáru na svatební hostině v okrese Hamdaniyah v irácké gubernii Ninive, 27. září 2023.

Khaled Al-Mousili / Reuters


Zdroj z provinční vlády Ninive řekl CBS News, že bude provedeno vyšetřování, aby se zjistilo nejen to, jak požár vznikl, ale také „jak a zda toto místo mělo licenci, s ohledem na špatné bezpečnostní podmínky“.

Zdroj, který mluvil pod podmínkou anonymity, protože neměl povolení mluvit o incidentu s médii, uvedl, že se majitel místa „skryl“ a doufá, že bude nalezena tato osoba, která bude čelit zločinu. „Prozkoumejte zákonnost provozování tak nebezpečného místa.“

Irák v nedávné minulosti čelil podobným tragédiím, které byly obviňovány ze špatných stavebních materiálů a nedostatečných bezpečnostních norem, včetně dvou velkých požárů v nemocničních odděleních COVID-19 v Bagdádu a Násiriyah, které zabily desítky lidí.

READ  10 mrtvých při výbuchu čerpací stanice v Irsku: NPR

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *