Itálie vyloučí dva ruské úředníky velvyslanectví a zatkne kapitána kvůli špionážním poplatkům: NPR

Ruské velvyslanectví ve středu v Římě. Itálie nařídila dvěma ruským úředníkům velvyslanectví, aby vyhostili a zatkli kapitána italského námořnictva za špionáž poté, co policie zatkla Itala za údajné poskytnutí tajných dokumentů Rusovi výměnou za peníze.

Alessandra Tarantino / AP


Skrýt titulek

Přepínání titulků

Alessandra Tarantino / AP

Ruské velvyslanectví ve středu v Římě. Itálie nařídila dvěma ruským úředníkům velvyslanectví, aby vyhostili a zatkli kapitána italského námořnictva za špionáž poté, co policie zatkla Itala za údajné poskytnutí tajných dokumentů Rusovi výměnou za peníze.

Alessandra Tarantino / AP

Tři desetiletí po skončení studené války se zdá, že italské hlavní město Řím oživuje svoji roli „otevřeného města“ – křižovatky špionáže a mezinárodních intrik.

Itálie dnes po zatčení kapitána italského námořnictva na základě obvinění ze špionáže nařídila vyhoštění dvou ruských úředníků velvyslanectví. Kapitán, kterého italská média označili za Waltera Piota, byl údajně zatčen v úterý večer při doručování údajně přísně tajných dokumentů ruskému diplomatovi výměnou za peníze.

Ministr zahraničí Luigi Di Maio předvolal ruského velvyslance a řekl italskému Senátu, že údajná výměna je „extrémně nebezpečným aktem nepřátelství“. Údajnou roli druhého Rusa v incidentu podrobně nerozvedl.

Polovojenská policie v Carabinieri ve svém prohlášení uvedla, že bodnutí bylo provedeno po dlouhém vyšetřování ve spolupráci s italskou vnitřní zpravodajskou službou a ministerstvem obrany. Řekla, že její agenti zatkli oba muže v flagrante delicto ihned po výměně dokumentů a peněz.

Carabinieri uvedli, že byli obviněni ze „závažných zločinů špionáže a bezpečnosti státu“, za což je trest odnětí svobody delší než 10 let.

Podle Itala dokumenty související s vojenskými kontakty Zpravodajská agentura AnsaTo vzbuzuje potenciální obavy o bezpečnost italských partnerů NATO.

READ  Čínská pobřežní stráž blokuje filipínské lodě ve sporném moři

Ruské velvyslanectví v Římě potvrdilo zatčení diplomata pracujícího ve vojenském atašé a dodalo pouze: „Doufáme, že to neovlivní dvoustranné vztahy.“

Ruské ministerstvo zahraničí vydalo v Moskvě krátké prohlášení, ve kterém vyjadřuje politování nad vyhoštěním diplomatů. Řekla, že „její možné kroky týkající se situace, která neodpovídá úrovni bilaterálních vztahů, budou oznámeny později“.

Italští komentátoři poukazují na bezprecedentní povahu údajného incidentu a tvrdí, že v Itálii se nikdy nestalo, že by byl úředník ruského velvyslanectví zatčen při placení utajovaných dokumentů.

noviny Republika Také jsem zmínil nehodu Probuzení vzpomínek Z obav vysílaných před rokem, kdy se Itálie stala epicentrem pandemie koronavirů v Evropě. Premiér Giuseppe Conté zpočátku odmítal jakoukoli pomoc od svých evropských partnerů a uvítal nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na ruskou brigádu specializující se na chemickou válku a čištění toxických materiálů – což vyvolává otázky o její užitečnosti v boji proti viru.

Po dva měsíce drželi členové brigády ve velmi nebezpečných bílých uniformách otěže svobody v zasažené oblasti Lombardie. Noviny informovaly, že italští spojenci NATO vyjádřili podezření, že takzvaná humanitární brigáda byla ve skutečnosti zástěrkou špionážních aktivit.

Tato podezření byla zvýšena skutečností, že Rusové pobývali dlouho Gede Air Base Blízko Brescie, kde jsou uloženy jaderné zbraně.

Zatčení v úterý také probudilo vzpomínky na studenou válku, kdy byl Řím šachovnicí, ve které proti sobě hrálo mnoho zpravodajských agentur.

V 80. letech byl Řím dějištěm mnoha operací libyjských atentátníků, CIA, izraelských agentů a KGB. Italské hlavní město s mnoha ambasádami a velkým množstvím turistů bylo oblíbeným místem pro sovětské zběhnutí – nebo zjevné zběhnutí.

Několik hostujících diplomatů nebo novinářů prý při prohlídkách města nebo Vatikánu zmizelo z dohledu. Někteří se později objevili v Moskvě a tvrdili, že byli uneseni západními agenty.

READ  Izraelský kabinet schvaluje nový státní rozpočet poprvé po třech letech

Někteří komentátoři uvedli, že poslední incident je také známkou ruského dezinformačního útoku, jehož cílem je delegitimizace italské vlády a potvrzení, že Itálie je stále v první linii 21 nových lidí.Svatý Geopolitické konfrontace století.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.