Polsko odmítá platit pokuty dolu Turów, souhlasí se snížením plateb z fondů EU – EURACTIV.com

Polská vláda odmítla příkaz Evropské komise zaplatit dlužné pokuty za nedodržení rozhodnutí Evropského soudního dvora o zastavení hnědouhelného dolu v Toro, který byl předmětem střetu mezi Polskem a Českou republikou. Vláda však souhlasila se snížením plateb z rozpočtu EU.

Polsko dluží EU více než 50 milionů eur na kumulativních denních pokutách. Komise minulý týden uvedla, že Polsku byly zaslány dvě výzvy k zaplacení pokut uložených hnědouhelnému dolu Turow a že dosud neobdrželo žádné finanční prostředky.

Mluvčí UNHCR Balazs Ojvari ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že v této záležitosti byl zahájen „standardní postup“ zasláním žádosti o platbu. První žádost byla odeslána 10. listopadu 2021.

Vzhledem k tomu, že platba nebyla přijata ve 45denní lhůtě, byl zaslán dopis s připomenutím 15denní lhůty, která ještě neuplynula.

Pokud vláda nezaplatí pokuty, Evropská komise uvedla, že peníze ze sankcí získá zpět, a to odečtením částky uvedené v první žádosti z plateb, které Polsko dostává z fondů EU.

Vláda měla jasno v tom, že pokuty platit nebude. „Pokud chce komise zakotvit, [€50 million] Z unijních peněz určených pro Polsko, které jsou v našich očích podle práva EU nezákonné, to samozřejmě může, ale pro nás je nejdůležitější energetická bezpečnost polského lidu, řekl mluvčí vlády Peter Muller.

Mueller dodal, že vláda si „může dovolit“ snížené platby z rozpočtu EU, pokud by to Polsko přimělo vyhnout se následkům uzavření dolu. Uzavírání dolu „odřízne elektřinu milionům lidí, Muellere“ Řekl také.

Česká republika loni zažalovala Polsko u Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku kvůli dolu Turów, který se nachází nedaleko českých hranic, a podle Prahy má negativní dopad na podzemní vody v regionu.

Soudní dvůr uložil Polsku denní pokutu ve výši 500 000 eur za nedodržení předběžného opatření a za odmítnutí uzavřít důl.

READ  Žádné letní prázdniny: 35 milionů lidí si nemůže dovolit dovolenou v EU

(Alexandra Krzystovosic | EURACTIV.pl)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *