Správný mix politik je výzvou pro RBI – The New Indian Express

Expresní zpravodajská služba

Výbor pro měnovou politiku (MPC) Reserve Bank of India (RBI) se schází těchto čtrnáct dní, aby přezkoumal referenční sazby pouze tehdy, když globální centrální banky půjdou svou cestou a rozptýlí měnověpolitická rozhodnutí do čtyř větrů.

Pro guvernéra Shaktikanta Dase bude nadcházející schůzka, která se uskuteční na konci jeho prvního funkčního období, během něhož zůstal neochvějným pesimistou, klíčová. Načasování je všechno, kdy a jak posune značku na repo nebo reverzní repo sazby a normalizace politiky určí nejen úspěch jeho druhého funkčního období, ale také oživení indické ekonomiky.

Na rozdíl od loňského roku, kdy byly globální centrální banky na stejné vlně, ať už jde o sazby, nákupy aktiv (dluhopisů) nebo trajektorii inflace, nyní převládá jasná propast s určitým zužováním, některým zvýšením základních úrokových sazeb neobvyklým klipem , zatímco jiní ji stále udržují. Jak akomodační pozice, tak nákup aktiv. Jen čas ukáže, komu se podaří správný mix politik.

Mezi rozvíjejícími se trhy zůstává Brazílie nejvíce jestřábí centrální bankou, která zvýšila sazby již pošesté od března a s mnohem vyšší silou 150 bazických bodů – což je nejvyšší nárůst za téměř 20 let – což přináší kumulativní nárůst v roce 2021 na 5,7 % . Rusko také zvýšilo úrokové sazby pošesté v řadě, ale s menší velikostí 75 bazických bodů. Kumulativní nárůst činil 3,25 %. Maďarsko mimo jiné zvýšilo úrokové sazby o 15 bazických bodů, páté v řadě, zatímco Chile minulý měsíc zvýšilo třetí v řadě na vyšší úroveň 125 bazických bodů. Polsko zvýšilo sazbu druhý měsíc v řadě o 75 bazických bodů, zatímco Česká republika zvýšila sazby čtyřikrát, opět o mnohem vyšší velikost, a to o 125 bazických bodů. V prudkém obratu Turecko snížilo svou cenu o 200 bazických bodů. Jde o druhé snížení sazeb (400 bazických bodů v září), přičemž kumulativní sazba se v roce 2021 změní na (-) 100 bazických bodů.

READ  Shrnutí demokracie: Maďarsko hází další rukavici proti Evropské unii

Na druhé straně jsou vyspělé ekonomiky, které začaly normalizovat politiku, i když změna politiky nebo úrokových sazeb možná bude muset počkat. Federální rezervní systém oznámil, že snižuje své nákupy aktiv o 15 miliard USD měsíčně oproti 120 miliardám USD v měsíčních nákupech aktiv. Bank of Canada také ukončila svůj týdenní program nákupu dluhopisů ve výši 2 miliardy kanadských dolarů, zatímco Reserve Bank of Australia opustila svou politiku kontroly výnosové křivky jako signál k tomu, aby zasáhla proti růstu cen po pandemii. Singapurský měnový úřad zpřísnil svou politiku tím, že dovolil singapurskému dolaru v efektivní nominální hodnotě mírně zhodnotit.

Evropská centrální banka však byla mimo dosah, držela se své akomodativní politiky a také pokračovala v nákupech aktiv. Stejně tak Bank of England, která ponechala své základní sazby a program nákupu aktiv beze změny, což zmátlo očekávání trhu ohledně zvýšení sazeb. Jedním z důvodů rozdílu je inflace a její dopady na jednotlivé ekonomiky. Mezi hlavními ekonomikami BRICS inflace v Rusku pokračovala ve své vzestupné trajektorii a v říjnu vzrostla na 8,1 %, což je nejvyšší úroveň od ledna 2016, což přinutilo centrální banku držet na uzdě cenovou nestabilitu.

V Brazílii ceny v říjnu vzrostly o 10,7 % a druhý měsíc v řadě zůstaly ve dvouciferných číslech. V Číně dosáhla inflace cen výrobců 26letého maxima při rostoucích nákladech na suroviny. Celková inflace v eurozóně v říjnu vzrostla na 4,1 %, americký CPI vyskočil na 31leté maximum 6,2 %, zatímco Fed preferovaný ukazatel inflace (měřený údaji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE)) nadále dominoval na úrovni 30 – roční maximum a v září vzrostl o 4,4 %, protože ceny energií a potravin nadále rostly.

Inflace v Indii zůstává stabilní, ale Reserve Bank of India ve své měsíční zprávě uvedla, že indická ekonomika se jasně odlišuje od globální situace. Vzhledem k nejistotě s protivětry z více front a uprostřed rodícího se oživení se domnívá, že existuje riziko rychlejší normalizace politiky ze strany hlavních centrálních bank, což povede k přísnějším finančním podmínkám a potlačení hnacích sil růstu. Názory členů MPC na „brzké zpřísnění“ budou bedlivě sledovány.

READ  Polští horníci a elektrikáři protestují, aby zůstali daleko od uhlí | Majitel

Globální centrální banky nejsou tentokrát na stejné vlně
Na rozdíl od loňského roku, kdy byly globální centrální banky na stejné vlně, ať už jde o sazby, nákupy aktiv nebo inflaci, nyní převládá jednoznačná dualita s postupnou devalvací, kdy některé sazby rostou, zatímco jiné se drží akomodačního postoje a nákupy aktiv

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.