Polsko a české vlády podepsaly dohodu o hnědouhelném dole | NanaimoNewsNOW

Polsko a české vlády podepsaly dohodu o hnědouhelném dole |  NanaimoNewsNOW

TOTO JE AKTUALIZACE ZPRÁV. Dřívější příběh AP následuje níže.

VARŠAVA, Polsko (AP) —

Česká vláda ve čtvrtek uvedla, že má s Polskem návrh dohody o ukončení několika měsíců nákladné patové situace ohledně polského hnědouhelného dolu, který podle Prahy škodí životnímu prostředí pohraniční oblasti.

Mluvčí vlády Václav Smolka řekl, že vláda schválila návrh dohody o dole Turow v jihozápadním Polsku, blízko hranic s Českem a Německem.

Český premiér Petr Fiala tamní agentuře ČTK řekl, že se sejde se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim, který je v Praze, a „doladíme poslední detaily“.

Praha loni spor podala k Evropskému soudnímu dvoru s argumentem, že Polsko ignorovalo své demonstranty a důl odčerpává vodu z českých vesnic a způsobuje další ekologické škody. Nařídil Polsku uzavřít důl až do rozhodnutí a uložil pokutu 500 000 eur za každý den, kdy bude pokračovat v provozu.

Ve čtvrtek soudní úředník, generální advokát, řekl, že Polsko porušilo právo Evropské unie rozhodnutím udělit dolu Turow šestileté prodloužení licence, aniž by provedlo studii vlivu na životní prostředí.

Stanovisko bylo vydáno v rámci postupu soudu před vynesením rozsudku, který se očekává koncem tohoto roku.

Polsko odmítá zaplatit pokutu a tvrdí, že nemůže zavřít důl, který zásobuje elektrárnu, která vyrábí téměř 9 % energie země.

V právním stanovisku pro Evropský soudní dvůr se sídlem v Lucemburku generální advokát Priit Pikamäe uvedl, že těžební činnosti prováděné „na ploše podobné ploše dolu Turow představují ze své podstaty riziko značných dopadů na životní prostředí a nutně musí být předmětem hodnocení.“

I když Evropský soudní dvůr není povinen řídit se názorem generálního advokáta, obecně ano.

EU začátkem tohoto měsíce zahájila proces odečítání milionů eur z plateb Polsku, aby pokryla pokuty uložené Varšavě za ignorování soudního příkazu. První platba činí 15 milionů eur (17 milionů dolarů) plus 30 000 eur na úrocích.

READ  Jak se zdarma dívat na přátelské utkání žen ve fotbale USA vs Irsko (4/11/23)

____

Petrequin hlásil z Bruselu. Karel Janíček v Praze přispěl.

Monika Scislowska a Samuel Petrequin, The Associated Press

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *