Polsko a české vlády podepsaly dohodu o hnědouhelném dole | NanaimoNewsNOW

TOTO JE AKTUALIZACE ZPRÁV. Dřívější příběh AP následuje níže.

VARŠAVA, Polsko (AP) —

Česká vláda ve čtvrtek uvedla, že má s Polskem návrh dohody o ukončení několika měsíců nákladné patové situace ohledně polského hnědouhelného dolu, který podle Prahy škodí životnímu prostředí pohraniční oblasti.

Mluvčí vlády Václav Smolka řekl, že vláda schválila návrh dohody o dole Turow v jihozápadním Polsku, blízko hranic s Českem a Německem.

Český premiér Petr Fiala tamní agentuře ČTK řekl, že se sejde se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim, který je v Praze, a „doladíme poslední detaily“.

Praha loni spor podala k Evropskému soudnímu dvoru s argumentem, že Polsko ignorovalo své demonstranty a důl odčerpává vodu z českých vesnic a způsobuje další ekologické škody. Nařídil Polsku uzavřít důl až do rozhodnutí a uložil pokutu 500 000 eur za každý den, kdy bude pokračovat v provozu.

Ve čtvrtek soudní úředník, generální advokát, řekl, že Polsko porušilo právo Evropské unie rozhodnutím udělit dolu Turow šestileté prodloužení licence, aniž by provedlo studii vlivu na životní prostředí.

Stanovisko bylo vydáno v rámci postupu soudu před vynesením rozsudku, který se očekává koncem tohoto roku.

Polsko odmítá zaplatit pokutu a tvrdí, že nemůže zavřít důl, který zásobuje elektrárnu, která vyrábí téměř 9 % energie země.

V právním stanovisku pro Evropský soudní dvůr se sídlem v Lucemburku generální advokát Priit Pikamäe uvedl, že těžební činnosti prováděné „na ploše podobné ploše dolu Turow představují ze své podstaty riziko značných dopadů na životní prostředí a nutně musí být předmětem hodnocení.“

I když Evropský soudní dvůr není povinen řídit se názorem generálního advokáta, obecně ano.

EU začátkem tohoto měsíce zahájila proces odečítání milionů eur z plateb Polsku, aby pokryla pokuty uložené Varšavě za ignorování soudního příkazu. První platba činí 15 milionů eur (17 milionů dolarů) plus 30 000 eur na úrocích.

READ  Satian se připojuje k národnímu táboru 11. září | Další sportovní novinky

____

Petrequin hlásil z Bruselu. Karel Janíček v Praze přispěl.

Monika Scislowska a Samuel Petrequin, The Associated Press

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.