Jak se tato měnící se bruselská čtvrť snaží nechat za sebou skvrnu terorismu

BRUSEL – S dětskými kresbami a barevnými plakáty, které nyní zdobí stěny a okna, bylo snadné zapomenout na neslavnou minulost budovy z červených cihel, jejíž historie stále pronásleduje dělnickou čtvrť Bruselu.

Jednoho nedávného rána v bývalém baru přeměněném na komunitní centrum Assetou Elabo připravovala stoly pro studenty, kteří se k ní brzy připojili na hodiny domácích úkolů.

Před několika lety majitel baru umožnil, aby se na místě rozvíjelo pašování drog. Se svými patrony sledoval videa z Islámského státu. A v suterénu baru Les Béguines si online povídal s přítelem, který se přidal k teroristické skupině v Sýrii.

Poté, v listopadu 2015, odpálil svou výbušnou vestu při sérii útoků v Paříži a jejím okolí.

Pro mnohé páska shrnula vše, co se stalo v Molenbeeku, čtvrti téměř 100 000 lidí, která byla domovem sedmi z 20 teroristů. Ve Francii bylo zabito 130 lidí v listopadu a 32 dalších v Bruselu o čtyři měsíce později.

Ale pokud pruh symbolizuje to, čím byl Molenbeek, komunitní centrum ukazuje, čím se tato čtvrť snaží stát.

Od svého otevření místními v roce 2018 se centrum věnuje pomoci dětem, studentům hledajícím práci a lidem se zdravotním postižením. Ačkoli je tato čtvrť stále převážně muslimská, je rozmanitější, než se obvykle zobrazuje, přičemž její složení v posledních letech mění nově příchozí.

„To, co tady děláme, je opak toho, co děláme Bratři Abdul Salam Paní Elabo, sociální pracovnice, řekla o majiteli baru Ibrahimovi a jeho bratru Salahovi, kteří ho pomáhali provozovat.

Po pařížských útocích se Molenbeek dostal pod intenzivní celosvětovou kontrolu. Televizní štáby z celého světa vysílají dny z centrálního náměstí čtvrti nebo poblíž baru, takže obyvatelé mají pocit, jako by žili ve filmu.

Někteří novináři zastavovali kolemjdoucí a žádali o identifikaci džihádisty. Tvůrci veřejného mínění a politici budou naléhat na umírněné muslimy, aby udělali více v boji proti extremismu.

READ  Tropical Storm Tracker: Franklin vznikl v Atlantském oceánu

O šest let později mnozí v Molenbeeku čelili této výzvě. Ze zájmu veřejnosti se pokusili znovu vybudovat svou komunitu, i když se stále potýká se stejnými endemickými problémy – od chudoby přes nezaměstnanost až po kriminalitu – které přispěly k radikalizaci některých obyvatel.

„Po útocích jsme se styděli, ale teď hrdě říkám, že jsem z Molenbeeku,“ řekla doktorka Sarah Dipulpipe, 47 let, dětská lékařka, která zde žije téměř tři desetiletí.

Jakkoli však někteří obyvatelé chtějí zahodit stigma útoků, teroristé z Molenbeeku jsou opět ve zprávách.

Během několika posledních měsíců v Paříži, a Soud s bombovými útoky v roce 2015 Střelba prozkoumala provinění v Molenbeeku a nabídla argumenty o tom, co vedlo útočníky a jak jejich plán mohl tak strašlivě uspět.

U soudu akademici, právníci a úředníci celé dny diskutovali o výchově útočníků a obviněných ze spoluúčasti. Důvody, proč je bruselští policisté nedokázali pečlivě sledovat a zatknout, jsou podrobně popsány.

Několik obžalovaných, kteří stanuli před pařížským soudem, předstoupí v září před bruselský soud Útoky na město v roce 2016.

Desítky obyvatel Molenbeeku, většinou mladých lidí, odcestovaly do Sýrie a Iráku bojovat po boku ozbrojených skupin, jako jsou Jabhat al-Nusra a ISIS na začátku roku 2010. V probíhajícím soudním procesu v Paříži jeden obžalovaný Řekl Že po jeho propuštění z vězení v roce 2014 bylo jeho okolí prázdné: všichni jeho přátelé odešli do Sýrie a Iráku.

Z dvaceti mužů obviněných z pařížských útoků sedm vyrostlo nebo žilo v Molenbeeku. Tak jsem udělal jeden z Nejlepší náboráři ISIS v Evropě.

Luke Jespert, šéf místní policie, řekl, že asi 50 lidí je stále pod dohledem zpravodajských služeb v oblasti.

Od útoků vláda nabídla řadu grantů zaměřených na zlepšení života zde a rozšíření příležitostí pro mládež ze sousedství.

Bachir Merabet, pracovník s mládeží ve Foyer, jednom z hlavních komunitních center v Molenbeeku, uvedl, že po útocích zahájil workshopy zaměřené na zpravodajskou gramotnost a také divadelní workshopy, aby zmírnil napětí. Nyní také organizuje setkání mládeže dvakrát měsíčně namísto jednou za dva měsíce před bombovými útoky. „Jsme ostražitější,“ řekl.

READ  Severní Korea odpálila raketu do jihokorejských vod poté, co Spojené státy vyslaly do regionu letadlovou loď

Ali Al-Abouti, další mladý pracovník ve Foer, který provozuje své komunitní centrum, uvedl, že zdroje jsou stále vzácné a obyvatelé se stále cítí stigmatizováni.

„Byli jsme požádáni, abychom udělali více pro vyřešení všech problémů, ale s velmi malým počtem zdrojů,“ řekl pan Al-Abouti. „A už jsme toho dělali hodně.“ Chce vytvářet místa, kde jsou mladí lidé povzbuzováni k vyjádření; Nedávné projekty zahrnovaly podcast v arabštině o původu prvních generací marockých imigrantů v Molenbeeku.

Dobrovolníci říkají, že mladí lidé potřebují více vůdčích příkladů od starších úspěšných místních obyvatel. Chtějí mentory, to kolem sebe nemají,“ řekla Maryam Falah, 27letá studentka chemie, která poskytuje školení v komunitním centru, kde kdysi hospoda sídlila.

Hlavní změny Molenbeeku nepřicházejí jen od dlouholetých rezidentů, ale také od některých stejných vnějších sil, které přetvářejí velkou část Bruselu.

Zatímco populace marockého původu zůstává v Molenbeeku většinou, v posledních letech sem přibylo více Východoevropanů, subsaharských Afričanů a Romů.

Mezi sousedy dětského lékaře d. Dipulpipe Albánci, Konžané, Guinejci, Italové, Poláci a Palestinci. Obyvatelé říkají, že díky rozmanitosti Molenbeeku je tak jedinečný.

Například v loňském roce ženský fotbalový klub v Molenbeeku zařadil hráčky osmi národností do jednoho ze svých 12členných mládežnických týmů, Řekl trenér Iman Al-Rivari.

Někteří obyvatelé Molenbeeku říkají, že jsou nyní příchodem letničních církví do této oblasti stejně znepokojeni jako dříve kvůli některým mešitám podporujícím extremismus. Bohatí noví obyvatelé z belgického nizozemského regionu Flandry se přestěhovali do drahých ubytování podél pásu uměleckých studií a bio obchodů.

V Molenbeeku lze nyní navštívit výstavu v belgických kinech pro dospělé v jednom z kin Nejmódnější bruselské muzeums. Umělecké projekty, undergroundové koncerty a kavárny jsou stále populárnější.

Obyvatelé říkají, že integrace těchto patronů a zákazníků do tradičních islámských kebabových restaurací a svatebních obchodů posetých hlavní ulicí čtvrti zůstává výzvou.

READ  S afghánským kolapsem se Moskva ujímá vedení ve Střední Asii

„Je tam velmi málo prolínání,“ řekl Al-Abouti jednoho nedávného odpoledne, když procházel kolem uzavřeného bytového komplexu.

Molenbeek zůstává jedním z nejchudších a nejhustěji osídlených regionů v Belgii. Míra nezaměstnanosti je 21 procent, což je trojnásobek průměru země.

Pan Espert, šéf místní policie, řekl, že zatímco úroveň teroristické hrozby byla snížena, pašování konopí se rozšířilo a také násilné střety mezi gangy. „Naše problémy jsou velmi podobné problémům velkých evropských měst.“

Zaměstnanci mládeže a obyvatelé říkají, že během pandemie desítky mladých lidí opustily školu, přestaly cvičit nebo přestaly chodit do komunitních center.

„Po 16 letech se mnozí vzdávají a my je ztrácíme,“ řekl Tobin Zween, konzultant pro obyvatele Molenbeeku ve věku 16 až 25 let.

Došlo také k několika úspěšným příběhům. Pouhé měsíce po útocích otevřel místní obchodník Ibrahim Al-Wasari technickou školu pro studenty, kteří nedokončili školu, kde 30 procent ze 400 studentů, kteří každý rok trénují, pochází ze sousedství. Škola Molengeek se od té doby rozrostla v jeden z největších technických úspěchů Belgie s pobočkami v dalších belgických městech, Nizozemsku a Itálii.

Pan Alwasari však připustil, že v Molenbeeku stále existuje „kultura rezignace“, která tlačí některé mladé lidi k drobné kriminalitě a která některé tlačí k extremismu. „Nevysušili jsme úrodnou půdu,“ řekl, „to vytváří zoufalé lidi.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *