Honduras přerušil diplomatické vztahy s Tchaj-wanem | Politické zprávy

Honduras přerušil diplomatické vztahy s Tchaj-wanem |  Politické zprávy

Honduras mění svou diplomatickou loajalitu z Tchaj-wanu na Čínu, takže Taipei uznává pouze 13 suverénních států.

Honduras ukončil své desítky let trvající diplomatické styky s Tchaj-wanem a připravil tak středoamerické zemi cestu k navázání formálního vztahu s Čínou.

„Vláda Hondurasu uznává, že na světě je pouze jedna Čína,“ uvedlo v sobotu na Twitteru honduraské ministerstvo zahraničí.

„Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu,“ řekla.

„Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území,“ dodala.

Ministerstvo uvedlo, že Honduras informoval Tchaj-wan o svém rozhodnutí přerušit vztahy a že se nevrátí k žádnému formálnímu vztahu nebo kontaktu s Taipei.

Tento krok ponechává Tchaj-wan uznaný pouze 13 suverénními státy.

Čína a Tchaj-wan sužují bitvu o diplomatické uznání od doby, kdy se obě strany rozdělily uprostřed občanské války v roce 1949, přičemž Peking utrácel miliardy, aby získal uznání za svou politiku „jedné Číny“.

Čína pohlíží na Tchaj-wan jako na jednu ze svých provincií bez práva na vztahy mezi státy, což je názor, který demokraticky zvolená vláda v Tchaj-peji důrazně zpochybňuje.

Konec vztahů mezi Hondurasem a Tchaj-wanem se dlouho očekával poté, co honduraská ministryně zahraničí minulý týden odcestovala do Číny otevřít vztahy a prezident Xiomara Castro řekl, že její vláda zahájí vztahy s Pekingem.

Čína se zatím k oznámení Hondurasu o přerušení vztahů s Tchaj-wanem nevyjádřila, minulý týden však uvedla, že je připravena navázat vztahy.

Krátce po sobotním oznámení byla zevnitř tchajwanského ministerstva zahraničí vztyčena vlajka Hondurasu, uvedla agentura Reuters.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu potvrdil přerušení vztahů na tiskové konferenci v Tchaj-peji a řekl, že uzavře svou ambasádu v Hondurasu a stáhne tam svého velvyslance.

Wu řekl, že Castro, která nastoupila do úřadu začátkem loňského roku, a její vláda měli o Číně „vždy iluze“.

READ  Tropická bouře Fiona hrozí zaplavením Karibského moře; Hurricane Watch Edition pro Portoriko

Ministerstva zahraničí a velvyslanectví vstřebaly relevantní informace a nakládaly s nimi opatrně. Castrova vláda nás však také požádala o obrovskou mnohamiliardovou ekonomickou pomoc a porovnala ceny programů pomoci nabízených Tchaj-wanem a Čínou.

Wu dodal, že honduraský ministr zahraničí napsal Tchaj-wanu 13. března, den před Castrovým původním oznámením, a požádal o pomoc v celkové výši 2,45 miliardy dolarů, včetně výstavby nemocnice, přehrady a odpuštění dluhu.

„Cítil jsem, že chtějí peníze, ne nemocnici,“ řekl Wu.

Honduraský ministr zahraničí Eduardo Enrique Reina minulý týden agentuře Reuters řekl, že 2,5 miliardy dolarů není „darem“, ale „vyjednaným mechanismem refinancování“.

Honduras je devátým diplomatickým spojencem, který Tchaj-pej prohrála s Pekingem od doby, kdy se tchajwanský prezident Tsai Ing-wen poprvé ujal úřadu v květnu 2016.

Tchaj-wan má stále vztahy s Belize, Paraguayí a Guatemalou v Latinské Americe a Vatikánem. Většina z jejích zbývajících partnerů jsou ostrovní státy v Karibiku a jižním Pacifiku spolu s Eswatini, dříve známým jako Svazijsko, v Jižní Africe.

Přes čínskou kampaň izolace udržuje Tchaj-wan silné neformální vztahy s více než 100 dalšími zeměmi, zejména se Spojenými státy.

Rozhodnutí Hondurasu přerušit vztahy vyvolalo sobotní varování de facto americké ambasády v Tchaj-peji, že Čína výměnou za uznání často dává sliby, které nejsou dodržovány.

Po nedávném setkání s americkými představiteli honduraský ministr zahraničí prohlásil, že Washington „respektuje“ rozhodnutí Hondurasu přikročit k navázání formálních diplomatických vztahů s Čínou.

Tchaj-wan se postavil proti výrokům ministra zahraničí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *