„Podpoř můj azylový plán ve Rwandě,“ řekl Rishi Sunak Toriesovi

„Podpoř můj azylový plán ve Rwandě,“ řekl Rishi Sunak Toriesovi
  • Napsal Joshua Nevitt
  • Politický zpravodaj, BBC News

Video vysvětlení,

Sledujte: Došla mi trpělivost s plánem Rwanda-Sunak

Rishi Sunak vyzval poslance, aby podpořili jeho plán hledat útočiště ve Rwandě poté, co ho vysoký torys varoval, že je odsouzen k neúspěchu.

Předseda vlády byl nucen svolat tiskovou konferenci, aby upevnil svou autoritu poté, co ministr pro imigraci Robert Jenrick odstoupil kvůli revidované politice.

Jenrick řekl, že zákon zaměřený na oživení této politiky „nebyl dostačující“.

Sunak řekl, že se mýlil, ale trval na tom, že hlasování sněmovny o návrhu zákona příští týden nebude otázkou důvěry v jeho vládu.

Na otázku, zda by vykopl konzervativní poslance, kteří ho vyzvali ze strany, Sunak řekl „ne“ a hlasování bylo o „důvěře v parlament, aby dokázal, že zklamal britský lid“.

To naznačuje, že konzervativní kritici rwandského plánu budou moci hlasovat proti, aniž by se museli obávat pozastavení členství v parlamentní Konzervativní straně.

Plán poslat některé žadatele o azyl ke zpracování do Rwandy ve východní Africe poprvé oznámil tehdejší premiér Boris Johnson v dubnu 2022.

„Jediný přístup“

Pan Sunak z toho učinil nejslavnější část svého slibu „zastavit lodě“ a tvrdil, že to odradí lidi od pokusů přeplout Lamanšský průliv.

Bylo však opakovaně odloženo kvůli právním výzvám a do Rwandy zatím nebyli z Velké Británie posláni žádní žadatelé o azyl.

Vláda ve středu představila rwandský bezpečnostní zákon, jehož cílem je oživit politiku poté, co Nejvyšší soud minulý měsíc rozhodl, že schéma je nezákonné.

Návrh zákona vyžaduje, aby soudci zacházeli se Rwandou jako s bezpečnou zemí, a dává ministrům pravomoc ignorovat části zákona o lidských právech.

Konzervativní poslanci na pravici strany chtějí, aby návrh zákona šel ještě dále v předcházení možnosti právních námitek podle domácích a mezinárodních zákonů o lidských právech.

Jenrick ve středu rezignoval kvůli nové legislativě, kterou popsal jako „vítězství naděje nad zkušeností“.

Bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová uvedla, že zákon ve své současné podobě „selže“, a varovala, že Konzervativní strana riskuje „volební zapomnění“, pokud nezmění směr.

Pan Sunak však trval na tom, že rwandský bezpečnostní zákon je „nejtvrdším imigračním zákonem vůbec“, který „zabraňuje všem důvodům, které byly použity k zabránění vzletu letů do Rwandy“.

Na své tiskové konferenci na Downing Street Sunak trval na tom, že nový zákon je „jediným přístupem“, který by úspěšně zabránil dalším právním problémům bránícím letům odlétat do Rwandy.

Sunak řekl, že pokud vláda půjde dále v ignorování zákona o lidských právech v legislativě, Rwanda od dohody upustí.

„Jít dál by znamenalo, že Rwanda by tento plán zhroutila a pak bychom neměli kam nikoho poslat – a to není způsob, jak to udělat,“ řekl Sunak.

„Takže to, co by měl každý udělat, je podpořit tento návrh zákona.“

S některými konzervativními poslanci, kteří se otevřeně bouří proti směřování politiky, Sunak čelí otázkám, zda může vyhrát hlasování na podporu schválení zákona v parlamentu.

Vláda by mohla klíčové hlasování stanovit jako otázku důvěry. Jde o způsob, jak přimět zástupce, aby hlasovali s vládou o konkrétní otázce.

Je to vysoce riziková taktika, protože ztráta takového hlasování o důvěře by mohla vyvolat všeobecné volby. Ale pan Sunak naznačil, že s touto kartou hrát nebudeme.

Na tiskové konferenci byl Sunak dotázán, zda toryovským poslancům říká „podpořte mě, nebo mě vyhoďte“, což je fráze, kterou použil bývalý konzervativní premiér John Major, když čelil v roce 1995 výzvě vedení.

Sunak na otázku přímo neodpověděl, ale řekl, že mu s tím „došla trpělivost“.

„Musíme ukončit právní spirálu, která nám bránila aktivovat a provozovat rwandský plán,“ řekl.

„Skutečnou otázkou je pro labouristy,“ řekl Sunak, který se zavázal zrušit rwandskou politiku, pokud vyhraje příští volby, čímž zpochybňuje svou dlouhodobou budoucnost.

Premiér řekl: „Otázka je pro všechny, a to je zásadní pro labouristy, jaký mají plán? Budou hlasovat pro tento zákon?“

Labouristická provokace a improvizovaná tisková konference naznačují, že premiér si uvědomil politické nebezpečí, které na jeho vládu čeká.

Existují určité návrhy, že by se konzervativní poslanci mohli pokusit držet hlasování o důvěře vedení pana Sunaka.

Někteří další konzervativci se domnívají, že stranické nepokoje by mohly Sunaka donutit vyhlásit všeobecné volby dříve, než se očekávalo.

Nezdálo se, že by tisková konference premiéra příliš uklidnila napětí uvnitř jeho strany.

Skupina pravicových konzervativců dostává právní poradenství k návrhu zákona, než se příští týden rozhodne, zda jej podpoří, nebo proti němu.

Skupina konzervativních poslanců One Nation, která je považována za umírněnou, také jmenovala právníka, aby prostudoval legislativu.

Úkol řídit návrh zákona parlamentem připadá na Michaela Tomlinsona, který byl ve čtvrtek jmenován ministrem pro ilegální přistěhovalectví.

Poté, co premiér rozdělil Jenrickovu uvolněnou pozici na dvě části, bude pracovat po boku Toma Borzglova, ministra pro legální přistěhovalectví.

READ  Food Australia: Úsilí o pomoc a záchranu pokračuje, zatímco se Sydney připravuje na silný déšť

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *