Česká republika podporuje právo PH na bezplatnou plavbu v Jihočínském moři

Česká republika podporuje právo PH na bezplatnou plavbu v Jihočínském moři

Autor: Julie M. Aureliopřed 1 minutou


Uprostřed zhoršující se hádky v Jihočínském moři Česká republika ve čtvrtek podpořila Filipíny v jejich přání zajistit svobodu plavby ve sporných vodách, protože zablokování obchodních cest by mohlo negativně ovlivnit i Evropu.

Filipínský prezident Ferdinand Marcos (L) a český prezident Peter Pavel vystoupili na společné tiskové konferenci po setkání na Pražském hradě v hlavním městě České republiky 14. března 2024. (Foto Michal Čížek / AFP)

BREAK – Česká republika ve čtvrtek podpořila Filipíny v jejich přání zajistit svobodu plavby ve sporných vodách uprostřed zhoršující se hádky v Jihočínském moři, která by mohla mít negativní dopad na Evropu jako narušení obchodních cest.

Český prezident Petr Pavel řekl, že Jihočínské moře může být daleko od vnitrozemského státu ve střední Evropě, ale je důležité, aby sledovali vývoj aktuálního regionálního problému.

„Pokud jde o Jihočínské moře, plně podporujeme právo Filipín na volný pohyb zboží a námořní tranzit, protože je to zásada, kterou všichni respektujeme, ale zároveň chrání globální a regionální stabilitu,“ řekl. Prezident to řekl na společné tiskové konferenci s Marcosem po jednání a bilaterálním jednání na Pražském hradě.

Pavel prostřednictvím tlumočníka dodal: „Jihočínské moře se nám může zdát daleko. Pokud ale vezmete v úvahu procento podílů světového či globálního obchodu, které prochází tímto regionem, jakékoli narušení těchto tras bude mít negativní dopad na Evropu, a to nejen v podobě nedostatku zboží, ale také v růstu cen. Proto je třeba tomuto tématu věnovat pozornost. „

Přečtěte si: PH, Česká republika podepsala dohodu o budoucích obranných projektech

Pan. Pavel a Mr. Marcos se posadil k bilaterálním rozhovorům.

Prezidenta doprovázeli ministr zahraničních věcí Enrique Manalo, ministr obchodu Alfredo Pascual, tajemník prezidentské komunikační kanceláře Cheloy Garafil, mluvčí Martin Romualdez a předseda Senátu Juan Miguel Zubiri.

Během bilaterálního jednání informoval pan Marcos českého prezidenta o situaci v Západním Filipínském moři, části Jihočínského moře, která spadá do výlučné ekonomické zóny země.

READ  Uganda a Česká republika by měly spolupracovat v oblasti zemědělství a bezpečnosti

Podle: Marcos vzpomíná na Rizala na jeho cestě do Německa, České republiky

Když byl prezident Marcos požádán, aby se vyjádřil k nadcházející schůzce tripartity o obranné spolupráci mezi americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, japonskou ministryní zahraničí Yoko Kamikawou a Manalem, řekl, že diskuse těchto tří představitelů o silnější obranné spolupráci „jsou o udržení míru“. V Jihočínském moři.“

Upřesnil však, že silné bezpečnostní vazby těchto tří zemí zajistí bezpečnou plavbu a průjezd Jihočínským mořem, důležitou obchodní cestou, která představuje 60 procent mezinárodního obchodu.

„Není to vyhrát jakýkoli druh konfliktu, ale skutečně zachovat mír a pokračovat v ochraně suverenity a suverénních práv Filipín. Pokud jde o tyto mezinárodní rozdíly, musíme se vypořádat se správnou věcí. Teď,“ řekl prezident. přidal.


You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *