Podívejte se na vesmírný vánoční strom a nebeskou sněhovou kouli na nových snímcích NASA

Podívejte se na vesmírný vánoční strom a nebeskou sněhovou kouli na nových snímcích NASA

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Nové snímky pořízené dvěma vesmírnými teleskopy NASA ukazují, jak světlo mladých hvězd může ozdobit vesmír sváteční náladou.

Shluky hvězd připomínající vánoční stromeček září světly a jiskřivá sněhová koule se třpytí v nových pozorováních pořízených rentgenovou observatoří Chandra a Hubbleovým vesmírným dalekohledem.

NGC 2264, která je asi 2500 světelných let od Země, se také nazývá „Sada vánočního stromku“, kde shluk mladých hvězd obklopený plynným oblakem mlhoviny evokuje vesmírnou stálezelenou vegetaci zdobenou blikajícími světly.

Hvězdy jsou staré 1 milion až 5 milionů let a liší se velikostí, některé menší a některé větší než naše Slunce. Nový složený snímek, který byl otočen ve směru hodinových ručiček o 160 stupňů, takže vrchol stromu je vzpřímený, zahrnuje různé vlnové délky světla detekované Chandrou i pozemní průzkumy.

v Animovaná verze obrázkuBlikající modrá a bílá světla představují rentgenové světlo z mladých hvězd objevených Chandrou. Mezitím oblak plynu připomínající sváteční strom září zeleným optickým světlem, jak je vidět z 0,9metrového dalekohledu WIYN National Science Foundation na Kit Peak v arizonsko-sonorské poušti.

Jasně bílé hvězdy na celém snímku byly detekovány pozorováním v infračerveném světle pomocí průzkumu Two Micron All Sky Survey, který probíhal v letech 1997 až 2001. Studium mladých hvězd, jako jsou ty v Clusteru vánočních stromků, poskytuje pohled na jejich nestálou povahu. Mladé hvězdy mohou vydávat silné záblesky silnější než naše Slunce Astronomové stále zkoumají jevy.

Hubbleův vesmírný dalekohled se musel podívat trochu dále, aby našel nebeskou zimní říši divů. Hubble pozoroval miliardu hvězd blikajících uvnitř trpasličí galaxie pojmenované UGC8091Což je 7 milionů světelných let daleko od Země v souhvězdí Panny.

READ  Mohl by Covid vést k pokroku?

Galaktické uspořádání hvězd vypadá jako zamotané šňůry světel narychlo poskládané na konci prázdnin. Tato porucha je výsledkem toho, že UGC 8091 je nepravidelná galaxie, která postrádá organizovaný vzhled spirální nebo eliptické galaxie.

NASA/Hubble/ESA

Uvnitř trpasličí galaxie UGC 8091 vzdálené 7 milionů světelných let se třpytí miliarda hvězd.

Žádné dvě nepravidelné galaxie nevypadají stejně, spíše se objevují v různých velikostech a tvarech. Nepravidelný tvar galaxie může být výsledkem interakcí s jinými galaxiemi, stejně jako vnitřních poruch způsobených nebeskými tělesy, jako jsou explodující hvězdy.

Hubbleova Wide Field Camera 3 a Advanced Camera for Surveys pozorovaly UGC 8091 v různých vlnových délkách světla. Data byla sbírána v letech 2006 až 2021.

Modré světlo detekované ve složené formě z těchto pozorování pochází z novorozených hvězd, zatímco zářící červené a růžové skvrny mohou být molekuly vodíku, které se zahřály po interakci se světlem z mladých aktivních hvězd. Mezitím další jasné útvary na snímku zahrnují starší hvězdy a vzdálené galaxie v pozadí.

Trpasličí galaxie byly běžné na počátku historie vesmíru a nakonec se spojily a vytvořily větší, organizovanější galaxie. Astronomové se mohou dozvědět o vývoji galaxií studiem vzdálených trpasličích galaxií a jejich hvězd.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *