Památník byl odhalen na místě nacistického koncentračního tábora pro Romy poté, co byla zbourána prasečí farma z komunistické éry

Památník byl odhalen na místě nacistického koncentračního tábora pro Romy poté, co byla zbourána prasečí farma z komunistické éry

Nový památník byl v úterý otevřen na místě bývalého nacistického koncentračního tábora pro Romy v České republice, kde byla zbourána prasečí farma z dob komunismu.

Oficiální otevření zavírá desítky let trvající proces a bylo umožněno poté, co česká vláda souhlasila s demontáží farmy.

„Je to pro mě velmi pozitivní zpráva, že je celý projekt dokončen,“ řekla Jana Horvátová, ředitelka Muzea rumunské kultury, které má památku na starosti.

Romové a lidskoprávní aktivisté dlouhodobě požadují odstranění farmy z Letů, 60 mil (95 kilometrů) jižně od Prahy, kam bylo od srpna 1942 do srpna 1943 posláno asi 1300 českých Romů během nacistické okupace Československa během druhé světové války.

Podle nedávného výzkumu tam zemřelo nejméně 335 lidí, další byli převezeni do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim.

Památník holocaustu Romů a Sindů je k vidění před slavnostním zahájením v úterý 23. dubna v Letech v České republice.

„Především na to nesmíme zapomenout, protože připomínat si hrůzy minulosti je nejlepší obranou proti tomu, abychom je znovu prožili,“ řekl premiér Piotr Fiala na slavnostním zahájení, kterého se zúčastnil po boku prezidenta Piotra Pavla.

Farmu, která měla asi 13 000 prasat a byla založena v 70. letech, získala vláda od soukromého vlastníka v roce 2018 za zhruba 450 milionů českých korun (19 milionů dolarů). Předchozí vlády tak neučinily z důvodu nedostatku financí.

Po archeologickém průzkumu byl vepřín v roce 2022 zbořen, než začaly práce na pomníku. Poté, co tehdejší prezident Václav Havel v roce 1995 poblíž otevřel památník, jsou na místě záznamy vzpomínek přeživších a podrobnosti o úsilí o likvidaci vepřína.

Odhaduje se, že válku přežilo jen asi 600 z přibližně 6 500 Romů žijících na okupovaném československém území v roce 1942. Současná 250tisícová romská menšina čelí rozšířeným předsudkům.

READ  Nejbohatší lidé v České republice (16. srpna 2023)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *