Gruzínská policie použila proti demonstrantům slzný plyn poté, co parlament schválil zákon o „zahraničních agentech“.

Gruzínská policie použila proti demonstrantům slzný plyn poté, co parlament schválil zákon o „zahraničních agentech“.

TBILISI (Reuters) – Gruzínská policie použila slzný plyn k rozehnání demonstrantů v úterý v centru Tbilisi poté, co parlament původně podpořil návrh zákona o „zahraničních agentech“, který podle kritiků znamená autoritářský posun v jihokavkazské zemi.

Zákon podporovaný vládnoucí stranou Gruzínský sen vyžaduje, aby se každá organizace, která obdrží více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovala jako „zahraniční agenti“, jinak bude čelit vysokým pokutám.

Kritici uvedli, že to připomíná ruský zákon z roku 2012, který se od té doby používá k potlačení disentu.

Gruzínská televize ukazovala demonstranty protestující rozzlobeně, s policií vyzbrojenou štíty proti nepokojům, kteří pak použili slzný plyn. Místní televize uvedla, že policie k rozehnání demonstrantů použila také vodní děla.

A gruzínská média uvedla, že již dříve zákon pohodlně prošel prvním parlamentním čtením.

Poslední aktualizace

Zobrazit 2 další příběhy

Někteří z demonstrantů se shromáždili před budovou parlamentu s vlajkami Evropské unie a Spojených států a křičeli „Ne ruskému zákonu“.

Gruzínský premiér Giorgi Garibašvili v úterý v Berlíně zopakoval svou podporu zákonu a uvedl, že navrhovaná ustanovení o zahraničních klientech splňují „evropské a globální standardy“.

„Budoucnost naší země nepatří a nebude patřit zahraničním agentům a sluhům cizích zemí,“ řekl.

Hádka

Vládnoucí strana, která tvrdí, že chce, aby se Gruzie připojila k Evropské unii, obvinila své kritiky zákona, že se staví proti gruzínské pravoslavné církvi, jedné z nejrespektovanějších a nejvlivnějších institucí v zemi.

Slyšení výboru o zákonu v pondělí skončilo fyzickou hádkou v parlamentu, když se zdálo, že šéf zákonodárného výboru pro právní záležitosti fyzicky udeřil vůdce opozičního Sjednoceného národního hnutí, které je proti návrhu zákona.

Prezidentka Salome Zurabishvili, která byla zvolena jako kandidátka Georgia Dream, uvedla, že bude vetovat návrh zákona, který podle ní ohrožuje naděje Gruzie na vstup do Evropské unie. Parlament může přehlasovat její právo veta.

READ  Izrael musí chránit civilisty, jinak riskuje „strategické selhání“ v Gaze

Více než 60 organizací občanské společnosti a médií uvedlo, že nebudou dodržovat zákon, pokud bude podepsán.

Gruzínská vláda v posledních letech čelí kritice ze strany pozorovatelů, kteří tvrdí, že země směřuje k autoritářství. V červnu EU odmítla udělit Gruzii status kandidátské země spolu s Moldavskem a Ukrajinou s odvoláním na pozastavené politické a soudní reformy.

Další reportáže od Felixe Lighta, Davida Chikvishviliho a Vladimira Soldatkina Střih Andrew Osborne a Gareth Jones

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *