Organizace spojených národů tvrdí, že program pomoci pro Gazu je v troskách a Izrael zahajuje útok

AMMAN, Jordánsko – Organizace spojených národů uvedla, že její humanitární operace v hustě obydleném pásmu Gazy se z velké části zhroutila uprostřed tvrdé izraelské vojenské kampaně s cílem zničit síť militantů Hamás.

V pátek izraelská armáda oznámila nové kolo bitev v pásmu Gazy s centrem v Khan Yunis, největším městě na jihu, a zasáhla 450 cílů kombinací pozemních, námořních a leteckých prostředků. Popsala boj na blízko.

Hamas zase uvedl, že zmařil pokus izraelských speciálních jednotek o záchranu rukojmí, což vedlo k mužově smrti. Izraelská armáda odmítla oznámení komentovat a The Post nebyl schopen ověřit podrobnosti o aktualizacích bitevního pole ani pro jednu stranu.

Vyšetřování zpráv říká, že izraelský tankový granát zabil novináře v Libanonu

Intenzivní boje na jihu i v některých částech severu narušily komunikaci a cestování přes pásmo Gazy a z velké části znemožnily dodávky pomoci. podle Martin Griffiths, náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti.

„V jižní Gaze už neprovádíme žádnou humanitární operaci, která by se dala nazvat tímto jménem,“ řekl ve čtvrtek pozdě v Ženevě a zdůraznil, že navzdory izraelským ujištěním neexistují žádné bezpečné zóny nutné „k ochraně civilistů a tím jim k ochraně. .“ Pomoc pro ně. Ale bez bezpečných míst je tento plán v troskách.“

Řekl, že poskytování pomoci se stalo oportunistickým a agentury to dělají tam, kde mohou, ale nemusí se nutně dostat k těm, kteří to nejvíce potřebují: „Je to nevyzpytatelné, je to nespolehlivé a upřímně řečeno to není udržitelné.“

Zhoršující se trápení civilistů, kteří trpí nedostatkem jídla a vody a šířením nemocí v celém pásmu Gazy, vyvolalo reakci Spojených států, které byly nejvěrnějším spojencem Izraele v jeho misi zničit Hamás poté, co zahájil vojenskou kampaň. Brutální útok ze 7. října zabil nejméně 1200 lidí a asi 240 si vzal jako rukojmí.

READ  Slovensko se připojilo k Polsku a vyslalo na Ukrajinu letadla ze sovětské éry

Ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek uznal „propast“ mezi deklarovaným záměrem Izraele chránit civilisty v pásmu Gazy a tím, co se za poslední týden stalo obnovením bojů.

Při předchozích návštěvách Blinken volal po cílenější kampani proti Hamasu v jižním pásmu Gazy, než jaká se ve skutečnosti odehrála na severu, kde se velké části města Gazy a jinde proměnily v trosky.

Griffiths popsal kampaň v Khan Yunis na jihu jako „opakování útoku na severní Gazu“.

Izrael reagoval na kritiku a trval na tom, že přijal „bezprecedentní opatření v dějinách války k zachování bezpečnosti civilistů,“ řekl v pátek Elon Levy, mluvčí úřadu premiéra. „Věříme, že nastavujeme nejvyšší možné standardy pro minimalizaci civilních obětí v městských protiteroristických operacích.“

Podle OSN dorazilo ve čtvrtek do Gazy jen 69 kamionů humanitárních zásob a asi 13 000 galonů paliva – jen malý zlomek denní potřeby. Představitelé OSN vyjádřili naději, že otevření přechodu Kerem Shalom, který je lépe vybaven pro velké množství zboží, urychlí dodávky.

Plukovník Elad Goren, vedoucí civilního oddělení izraelské agentury dohlížející na palestinská území, ve čtvrtek řekl, že přechod bude otevřen „v příštích několika dnech“, aby pomohl při kontrole přicházející pomoci, a zároveň potvrdil, že množství přicházející pomoci je velké. méně než je schopnost Izraele ji prověřit.

Levy trval na tom, že „denně projede méně kamionů kvůli omezením uloženým mezinárodními humanitárními agenturami v Gaze“. Řekl: „Na izraelské straně neexistují žádná omezení, pokud jde o poskytování potravin, vody, léků a přístřeší obyvatelům Gazy. Naopak, máme nadbytečné kontrolní kapacity.“

Griffiths však zdůraznil, že překážky v distribuci pomoci zahrnují pokračující boje, neschopnost personálu pohybovat se po Gaze a překážky nákladním autům.

Ahmed Al-Ramli, otec sedmi dětí, které uprchly z města Gaza na severu do centrální oblasti, řekl, že hledání jídla je neustálý boj. „Jsme na misi hledat jídlo a vodu každý den; stalo se to každodenní rutinou,“ řekl novinám telefonicky z Deir al-Balah.

READ  USA nabízejí omezenou počáteční reakci Rusku, protože zvažuje přísnější sankce

„To, co dnes na trhu najdeme, nebude zítra k dispozici, nemůžeme skladovat mnoho potravin a není zde elektřina,“ řekl a popsal náhodnou distribuci mouky agenturami OSN, která je zřídka dostatečná. Oblast je kvůli bojům izolovaná od severu i jihu a pro humanitární agentury je obtížné se k ní dostat. Řekl, že žili na jednom jídle denně.

V táboře Nuseirat v Khan Yunis Ayman Jamil také popsal život jako drsný, a to i bez pokračujících bojů, s vysokými cenami potravin a nedostatkem plynu na vaření, což znamená, že lidé spálí všechno, s čím mohou uvařit jídlo.

„Od nikoho jsme žádnou pomoc nedostali,“ řekl. „Dříve lidé prodávali část potravin, které dostali jako pomoc, ale dnes už nikdo nic neprodává.“

Uprostřed zuřivých bojů v pásmu Gazy pokračují izraelské síly ve svých operacích na Západním břehu Jordánu. Ministerstvo zdravotnictví v Ramalláhu v pátek ráno uvedlo, že šest Palestinců bylo umučeno při náletu na tábor Al-Faraa.

Obyvatelé uvedli, že k náletu došlo kolem sedmé hodiny ranní a popsali přítomnost odstřelovačů na střeše, když se v táboře rozezněly sirény. Mezi mrtvými byli bojovníci napojení na palestinské hnutí Islámský džihád. Operace trvala necelé dvě hodiny, než se vojáci stáhli.

Izraelská armáda, která nálet nekomentovala, tvrdí, že provádí operace k likvidaci militantů na Západním břehu Jordánu. Organizace spojených národů uvedla, že od 7. října bylo na Západním břehu zabito 256 Palestinců, včetně 67 dětí, a to nezahrnuje poslední operaci.

Fahim se hlásil z Bejrútu a Skeem z Londýna.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *