Oddělení RePowerEU zvyšuje alokace RRF do střední a východní Evropy

Oddělení RePowerEU zvyšuje alokace RRF do střední a východní Evropy


Zapojeno:

Na radaru

  • Moody’s potvrdila rating České republiky na Aa3, ale změnila výhled z negativního na stabilní. Co se týče Slovenska, Moody’s ponechala rating (A2) i výhled (negativní) beze změny.

  • Dnes nejsou v regionu naplánována žádná další vydání.

  • Chorvatsko zveřejní své údaje o HDP za 3Q23 zítra (11:00 SEČ), Maďarsko zveřejní svůj říjnový PPI (8:30 SEČ), zatímco Slovinsko zveřejní říjnový růst maloobchodních tržeb (10:30 SEČ).

Ekonomický vývoj

Evropská komise nedávno poskytla kladné hodnocení svých revidovaných plánů obnovy a odolnosti, které zahrnují kapitolu programu REPowerEU pro Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Ostatním zemím střední a východní Evropy, jako je Česká republika, Slovensko a Slovinsko, byl rating udělen již dříve. Oddělení REPowerEU výrazně zvyšuje celkový objem prostředků RRF pro většinu zemí střední a východní Evropy. V případě Polska bude revidované RRP dvojnásobek původně plánované částky, zatímco v Maďarsku kapitola REPowerEU přidává 80 % původního plánu RRM a v Chorvatsku téměř 60 %. Pozitivní hodnocení kapitoly REPowerEU je zvláště důležité pro Polsko a Maďarsko, protože okamžitě obdrží předfinancování z této kapitoly. Evropská komise však potvrdila, že jak v Maďarsku, tak v Polsku nemohou být vyplaceny žádné finanční prostředky poté, co byla požádána o platbu v rámci RRF, dokud nebudou uspokojivě provedeny „milníky“. Na druhou stranu kapitola o REPowerEU výrazně nezmění původní alokace RRF pro Rumunsko a Slovensko.

Vývoj na trhu

Co se týče zpráv z trhu, Moody’s potvrdila rating České republiky na Aa3, ale změnila výhled z negativního na stabilní. Tuto změnu výhledu řídí snížená rizika související s dodávkami ruského plynu. Na druhou stranu Moody’s ponechala rating Slovenska (A2) a jeho budoucí výhled (negativní) beze změny. Minulý týden česká koruna a polský zlotý vůči euru posílily, maďarský forint vůči euru nepatrně klesl. Člen polského výboru pro měnovou politiku Norowski uvedl, že existuje silný důvod pro to, aby úrokové sazby zůstaly vysoké déle a že v prosinci není prostor pro snížení sazeb. Výnosy v několika zemích střední a východní Evropy za poslední týden vzrostly, což odráží vývoj na klíčových trzích. Tento týden budou na dluhopisovém trhu aktivní Rumunsko, Maďarsko a Polsko.

READ  Český influencer shodí z vrtulníku 1 milion dolarů v hotovosti. Zde je důvod | Běžný

Stáhněte si celý CEE Macro Daily

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *