Objevte to nejlepší z České republiky na festivalu Made in Prague

Tento článek je sponzorován jménem České centrum v Londýně.

Foto: České centrum Londýn.

Ponořte se letos v listopadu do české kultury, protože se vrací festival Made in Prague.

Od klasické hudby po nezávislou kinematografii mají Češi dobrou pověst v oblasti umění a kultury. Ty nejlepší se každoročně ukazují v Vyrobeno v PrazePořádá České centrum v Londýně. Nyní, 26. ročník, je to jeden z nejstarších národních festivalů ve Spojeném království.

Festival 2022 se koná na některých z nejznámějších londýnských míst, včetně BFI Southbank, Cadogan Hall, Tate Modern a Rich Mix. Je to fascinující a rozmanitá sbírka, která spojuje to nejlepší z české kulturní historie se současnou českou kulturou ve Spojeném království.

Objevte rozmanitost české hudby

Extravaganza odstartuje 1. listopadu, kdy Royal Philharmonic Orchestra zahraje nejslavnější českou klasickou hudbu. Očekávejte skin Smetany a Dvořáka včetně Snové symfonie č. 8 pro druhého jmenovaného.

Jak ukazuje festival, česká hudba je nekonečně rozmanitá. Na dalších pět týdnů hledejte operu (Liška Bystrouška Leoše Janáčka), elektroniku (Skupina Zabelov, Дeva, opozdilci) a jazz (Vertigo a HI5).

Objevte českou kinematografii

Skupina lidí v oblecích se ženou sedící v temné místnosti
Atlas ptáků. Foto: České centrum v Londýně

Festival jako vždy představí to nejlepší ze současné české kinematografie. Asi tucet filmů – od černých komedií, přes dokumenty až po filmy pro děti – rozzáří obrazovky po celém Londýně i mimo něj.

Mezi nejvýznamnější patří „česká odpověď na úspěch amerického černého komediálního dramatu Succession“, thriller Olmo Omerzo Bird Atlas, který je o stárnoucím technologickém řediteli, který se odmítá vzdát otěží moci. Jinde hledejte Britská premiéra Kunstkamery, surrealistického filmu režiséra Jana Švankmajera.

Žena a muž se chystají políbit v černobílém filmu
Erotika. Foto: Národní film archív, Praha

Festival nabízí i ochutnávku klasické české kinematografie s promítáním němého skvostu Erotikon z roku 1929 v doprovodu živého klavíru v BFI South Bank. Mezitím si mohou děti s dětmi užít pavoučí akce ve Websters, po nichž bude následovat umělecká a řemeslná sezení.

READ  Opera 2021-22 | historická kniha

Pro ty, kteří se nemohou zúčastnit živých akcí, Na BFI Player: Vítěz ceny Akademie budou k dispozici tři klasické filmy Obchod na hlavní ulici (1965), Ďáblova past (1962) a Vynález zkázy (1958).

Rozšířená realita a další

Prohlédněte si rozšířenou realitu v bílé galerii.  Lidé v siluetě se objeví v popředí
Foto: České centrum v Londýně

Česká republika také významně přispěla k vědě a byla k vidění na mnoha festivalových místech. Za prvé, výstava rozšířené reality v 12 Star Gallery zkoumá cíle udržitelného rozvoje Organizace spojených národů v zábavné a interaktivní expozici vytvořené s pomocí České technologické agentury. Držte se životního prostředí a připojte se k pražskému centru pro umělou inteligenci Royal Foundation, Jonathanu Ledgaardovi, a pohovořte o tom, jak může umělá inteligence pomoci šetřit. O básníkovi a imunologovi Miroslavu Holubovi se můžete dozvědět také na konci listopadu v Muzeu vědy.

Podívejte se také na umělecké přehlídky Davida Böhma a Jiího Franty v Českém centru a na velvyslanectví v Kensington Palace Gardens. Umělci zkoumají velká témata: Nebylo by možné lépe zorganizovat planetu? Kdo koho podporuje? A dokážeme najít způsob, jak přestat žít na úkor budoucích generací?

„Letošní program festivalu se zaměřuje na osobní příběhy, zkušenosti a závazky zprostředkované širokou škálou živých a současných uměleckých projevů,“ říká Přemysl Pela, ředitel Českého centra.

Od Dvořáka po rozšířenou realitu Made in Prague skutečně ukazuje minulost, současnost i budoucnost české kultury.

Propagační obrázek festivalu Made in Prague zobrazující různobarevné skvrny na šedém pozadí

Vyrobeno v Praze Působí na různých místech v Londýně i mimo něj od 1. listopadu do 4. prosince 2022. Sledujte Tweet vložit na Facebooku popř Tweet vložit na Twitteru, Tweet vložit Na Instagramu hashtag #MadeInPrague

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.