Nově rozšířené NATO zahajuje výcvik ve Finsku, Norsku a Švédsku na obranu svých severních území

Nově rozšířené NATO zahajuje výcvik ve Finsku, Norsku a Švédsku na obranu svých severních území

HELSINKI (AP) – NATO začalo v pondělí trénovat obranu svého nově rozšířeného území na severu, když se více než 20 000 vojáků ze 13 zemí účastní téměř dvoutýdenních cvičení v severních oblastech Finska, Norska a Švédska.

S účastí více než 4 000 finských vojáků je Nordic Response Plan 2024 pod vedením Norů dokonalým řešením nováček v NATO Vůbec největší účast na zahraničním cvičení podle finské armády.

„Poprvé se Finsko jako členský stát NATO zúčastní cvičení kolektivní obrany území Aliance,“ uvedly finské obranné síly v prohlášení.

Švédské ozbrojené síly uvedly, že cvičení, která probíhají v drsných zimních podmínkách v Arktidě, se zúčastní asi 4500 příslušníků letectva, armády a námořnictva.

Finsko, které má s Ruskem hranici 1340 kilometrů (830 mil), vstoupilo do NATO v dubnu 2023 Historický krok Po desetiletích vojenské neangažovanosti. S jejím dáváním Nyní byla ratifikována Pokud jde o všechny členy NATO, sousední Švédsko v současné době dokončuje formality pro vstup do vojenské aliance jako 32. člen – pravděpodobně v březnu.

Po skončení studené války si Švédsko i Finsko vytvořily pevné vztahy s NATO, ale veřejné mínění bylo pevně proti plnému členství až do ruské invaze na Ukrajinu.

Nesouhlas byl považován za nejlepší způsob, jak se vyhnout napětí s Ruskem, jeho mocným sousedem v oblasti Baltského moře. Ale ruská agrese způsobila radikální posun ve veřejném mínění v obou zemích a v květnu 2022 společně požádaly o členství v NATO.

Po mnoho let se pololetní cvičení NATO, které se koná v daleké Arktidě na severu Norska, nazývalo „Cold Back“.

Nicméně norské ozbrojené síly na svých webových stránkách uvedly: „Díky rozšíření NATO o Finsko a nakonec Švédsko nyní rozšiřujeme cvičení o Severní reakci.“ Finsko, Norsko a Švédsko letos pořádají cvičení rovnoměrně.

Komplexní severská cvičení jsou součástí Steadfast Defender 24, největších manévrů NATO za poslední desetiletí, kterých se během několika měsíců zúčastnilo až 90 000 vojáků, jejichž cílem bylo ukázat, že aliance je schopna ubránit celé své území až po hranici s Ruskem.

READ  Ukrajina připouští ztrátu měst na východě, protože Rusko eskaluje ofenzívu

Země, které se účastní současných cvičení, která pokračují do 15. března, jsou Belgie, Británie, Kanada, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko a Spojené státy americké.

Téměř polovina zúčastněných sil bude trénovat na zemi. Zbytek bude trénovat na moři, s více než 50 ponorkami, fregatami, korvetami, letadlovými loděmi a různými obojživelnými loděmi, a ve vzduchu s více než 100 bojovými letouny, dopravními letouny, námořními sledovacími letouny a vrtulníky, uvádí norská armáda. .

Představitelé norské armády uvedli, že společný společný výcvik se zaměří na obranu a ochranu v severském regionu.

„Musíme být schopni reagovat a zastavit každého, kdo se pokusí zpochybnit naše hranice, hodnoty a demokracii,“ uvedl v prohlášení brigádní generál Troon Strand z Royal Norwegian Air Force, velitel norského střediska vzdušných operací. Dodal: „Ve světle současné bezpečnostní situace v Evropě je výcvik velmi důležitý a důležitější než kdy předtím.“

„Dálný sever je pro NATO důležitým a strategicky umístěným regionem,“ uvedlo NATO na svém webu a cvičení Northern Response 2024 „zvyšuje připravenost a schopnost severských zemí provádět rozsáhlé společné operace za obtížných povětrnostních a klimatických podmínek“.

Finsko Nový prezident Alexander StubbCvičení si prohlédne s norským premiérem Jonasem Gahrem Sturem na severu Norska 7. března. Je to Stubbova první zahraniční cesta od chvíle, kdy 1. března složil přísahu jako nový finský prezident a nejvyšší vojenský velitel.

Švédská korunní princezna Victoria navštíví 11. března leteckou základnu v severním Švédsku, oznámila švédská armáda.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *