Německý Schulz říká majitelům domů, že zvládnou 4% úrokové sazby

Německý Schulz říká majitelům domů, že zvládnou 4% úrokové sazby

(Bloomberg) – Německý kancléř Olaf Scholz využil zastavení kampaně v Bavorsku jako příležitost k obhajobě nejnovějšího zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou a řekl majitelům domů, že by neměli mít problém se 4% úrokovými sazbami.

Nejčtenější z Bloombergu

„Inflace ohrožuje ekonomický růst a finanční sílu občanů,“ řekl Schulz během sobotní volební akce v Norimberku. „Proto je správné, že centrální banka proti ní agresivně postupuje.“

Scholz poté posluchačům řekl, že nedávné zvýšení vkladové sazby ze strany Evropské centrální banky na 4 % by nemělo představovat problém pro budoucí majitele domů.

„Lidé, v západním Německu se v roce 1972 postavilo 700 000 bytů. Víte, jaký byl tehdy zájem? 9,5 %!“

Kancléř, který byl dříve ministrem financí za své předchůdkyně Angely Merkelové, nadále řídil ekonomické dějiny.

„Zeptejte se rodičů, nebo když tu sedíte jako senioři: Za jaké úrokové sazby jste postavili své domy?“

Schultzovo publikum čítající asi 200 posluchačů mlčelo a poradce na jeho otázku odpověděl: „Protože uslyšíte, peníze se tehdy ušetřily. Problémem nejsou úrokové sazby.“

Schulz se domnívá, že skutečnou příčinou současné krize na německém trhu s bydlením je nesprávný předpoklad, že počet bohatých lidí v Německu je „příliš velký“, což naznačuje, že developeři nepostavili dostatek dostupného bydlení.

Německé ceny domů ve druhém čtvrtletí ve srovnání s loňským rokem klesly o 9,9 %, uvedl v pátek německý statistický úřad. Jde o největší pokles od začátku časové řady v roce 2000. Mnozí ekonomové viní pokles cen bydlení na zpřísnění měnové kampaně Evropské centrální banky a nejistotě ohledně nových energetických nařízení vydaných vládou.

Nejčtenější z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *