Nejrychleji se pohybující sluneční bouře za poslední roky způsobila nádhernou zelenou a fialovou polární záři

Pozorovatelé oblohy ohlásili v neděli na obloze krásnou zelenou, fialovou a červenou polární záři na některých místech v Evropě, na Novém Zélandu a v částech severních Spojených států – alespoň na krátkou dobu. Polární záře, známá také jako severní a jižní světlo, byla způsobena nejrychleji se pohybující sluneční bouří za posledních nejméně pět let, ale s tím, jak rychle klesá geomagnetická aktivita, se zmenšila.

Ve Finsku „polární záře předváděla velkolepý tanec těsně po setmění,“ napsal Alexander Kuzněcov, který sám sebe označil za „lovce polární záře“. SpaceWeather.com. „Začalo to jako ostrý taneční oblouk na jižním obzoru a rychle se posunul vzhůru a vytvořil jedny z nejzářivějších červených a fialových polárních září, jaké jsem kdy za celou svou kariéru lovu polárních září viděl!“

Matti Helin, další pozorovatel polární záře v jihozápadním Finsku, Řekl „Krásná show“ trvala pouhých 20 minut.

Silná sluneční bouře a velkolepé světelné show přicházejí, když slunce za dvě desetiletí dosáhne svého zenitu. Vědci očekávají větší aktivitu polárních září v následujících letech, včetně nadcházejících měsíců.

Intenzivní výbuchy na slunci

Polární záře začíná, když Slunce vyšle k Zemi vlnu slunečních částic a naruší naše magnetické pole a vytvoří geomagnetickou bouři. Sluneční částice excitují molekuly kyslíku a dusíku v horních vrstvách atmosféry a uvolňují fotony světla, které vidíme jako polární záře.

Geomagnetické bouře jsou hodnoceny na stupnici od 1 (nepatrné) do 5 (silné) Střediskem pro předpověď kosmického počasí NOAA. V neděli geomagnetická bouře dosáhla úrovně G4, ale o několik hodin později zeslábla na úrovně G2 a G1.

Rychlý proud slunečních částic v pondělí ráno nadále bičoval magnetické pole Země a stále se pohyboval dvojnásobnou rychlostí. Bill Murtagh, programový koordinátor Centra předpovědi kosmického počasí Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), řekl, že šance na silnou aktivitu polární záře byla snížena kvůli slabé geomagnetické aktivitě.

READ  Studie naznačuje, že konec neandertálců je spojen s inverzí magnetických pólů Země | Věda

Nejlepší projevy soumraku se objevily v částech Evropy a na jižní polokouli, kdy se aktivita G4 shodovala s večerem nebo nocí. Bohužel podmínky G4 nastaly během dne pro Spojené státy, když naše slunce blokovalo světelnou show, ale severní části země stále viděly nějaká tančící světla během slabší geomagnetické bouře v noci.

Nový Zéland, stejně jako před svítáním, když udeřila sluneční bouře, byl na dobrém místě pro pozorování polární záře.

„Zatímco mraky překážely ve výhledu, polární záře byla silná i přes úplněk,“ napsal na svůj web Ian Griffin, fotograf z novozélandského poloostrova Otago. SpaceWeather.com.

Vědci minulý týden sledovali geomagnetickou aktivitu skupiny slunečních skvrn nebo tmavých, chladnějších oblastí Slunce. Sluneční skvrny jsou oblasti, kde je magnetické pole Slunce velmi silné. Murtagh řekl, že siločáry magnetického pole v blízkosti slunečních skvrn se často zamotávají, protínají a přeskupují, dokud nevznikne tlak a způsobí velké uvolnění energie.

Kolem sluneční skvrny se v pátek večer rozhořela aktivita. Jednou z událostí byla působivá sluneční erupce, která vyslala na Zemi intenzivní vlnu elektromagnetického záření. Sluneční erupce trvala několik hodin a ovlivnila rádiovou komunikaci, tvrdí vědec zabývající se vesmírným počasím Tamitha Skov.

Murtagh řekl, že přibližně ve stejnou dobu došlo na povrchu Slunce k další explozi. Erupce neboli výron koronální hmoty vyzařoval ze středu Slunce a vyslal vlnu slunečních částic přímo k Zemi. Výbuch se pohyboval Neuvěřitelně rychle Murtagh řekl, že rychlost sopky dosáhla asi 1,7 milionu mil za hodinu a dosáhla Země asi o 10 hodin dříve, než se očekávalo, což je nejrychleji se pohybující erupce v současném slunečním cyklu.

„Když jsme spočítali, jak rychle [the eruption] „Trvalo něco málo přes 37 hodin, než jsme se dostali ze Slunce na Zemi,“ řekl Murtagh. Kdykoli vidíme něco pod 40 hodin, je to příliš rychlé.

READ  Ve zdravotních střediscích oblasti Dayton platí omezení návštěv nemocnic

Proč se aktivita polární záře tak rychle zmenšila?

Ale ani silný přímý zásah rychle se pohybující výronem koronální hmoty nestačí k zaručení krásného šíření polární záře. Magnetický směr výronu koronální hmoty musí být také přesně rovnoběžný se Zemí, aby bylo zajištěno silné spojení, jako je klikání dvou magnetických tyčí k sobě.

„Často mluvíme o magnetickém směru [coronal mass ejection]“Jak se spojuje s magnetickým polem Země,“ řekl Murtagh. „To, co jsme viděli, byla zpočátku silná reakce… ale trvala relativně krátkou dobu.“

Počáteční vlna výronu koronální hmoty je silně spojena s magnetickým polem Země a vynořuje se silným jižním směrem, aby se dostala do kontaktu se Zemí – registrována jako bouře G4. Tam, kde byla obloha tmavá, lidé mohli vidět krásnou polární záři. Murtagh také obdržel hlášení od provozovatelů sítí z Britské Kolumbie po Quebec, kteří hlásili nepravidelnosti napětí, ale zvládali je.

Ale jak velká část koronální hmoty dosáhla Země o několik hodin později, magnetický směr se obrátil, jako když se baseballová koule točí ve vzduchu. Výron koronální hmoty nyní nabral severnější směr a oslabil tak jeho vazbu s magnetickým polem Země. Geomagnetická bouře pak přes noc zeslábla na úrovně G1 a G2, řekl Murtagh.

Přestože geomagnetická bouře zeslábla, někteří pozorovatelé oblohy v severních zeměpisných šířkách jsou stále schopni zachytit tančící světla.

Pokud jste ale zmeškali nedělní aktivitu, protože jste spali nebo protože byl den, nebojte se. Sluneční aktivita klesá a proudí každých 11 let, což je známé jako sluneční cyklus. Vědci očekávají, že v nadcházejících měsících slunce dosáhne vrcholu svého současného slunečního cyklu.

„Komentujte. Přijdou další,“ řekl Murtagh. „V nadcházejících měsících uvidíme více těchto typů explozí kvůli fázi slunečního cyklu.“

READ  Polární vír se po velkém zvratu „otočí zpět“ nad severní pól

Jason Samino přispěl k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *