Vzácný 4,5 miliardy let starý meteorit mohl držet tajemství života na Zemi

Fotografie ohnivé koule 28. února 2021. Uznání: UK Meteor Observation Network

Vědci se chystají odhalit tajemství vzácného meteoritu a možná původu oceánů a života na Zemi, a to díky financování od Rady pro vědecké a technologické vybavení (STFC).

Výzkum meteoritu, který padl ve Velké Británii počátkem tohoto roku, naznačuje, že vesmírná hornina sahá až do počátku sluneční soustavy, před 4,5 miliardami let.

Meteorit je nyní oficiálně klasifikován, částečně díky studiím o vzorku financovaným STFC.

Meteorit Winchcombe, výstižně pojmenovaný podle města Gloucestershire, kde přistál, je extrémně vzácný druh zvaný uhlíkatý chondrit. Je to skalní meteorit bohatý na vodu a organické látky a svou chemii si uchoval při formování sluneční soustavy. Předběžné analýzy ukazující, že Winchcombe je členem skupiny uhlíkatých chondritů typu CM („Mighei-like“), byly oficiálně schváleny Meteoritickou společností.

STFC poskytla nouzový grant, aby pomohla financovat práci planetárních vědců po celé Velké Británii. Financování umožnilo Přírodovědnému muzeu investovat do nejmodernějších zpracovatelských zařízení pro konzervaci meteoritů a také podpořilo časově citlivé minerální a organické analýzy ve specializovaných laboratořích v mnoha předních britských institucích.

Winchcombe Meteorit

Obrázek fragmentu meteoritu Winchcombe. Zápočet: kurátor přírodní historie

Dr. Ashley King, člen budoucích vedoucích UKRI na katedře geovědy Přírodovědného muzea, řekl: „Jsme vděční za financování poskytované STFC. Winchcombe je první pád meteoritu, který se ve Velké Británii podařilo získat za posledních 30 let, a vůbec první uhlíkatý chondrit, který se podařilo získat v naší zemi. Financování STFC nám pomáhá s touto jedinečnou příležitostí objevit původ vody a života na Zemi. Díky financování jsme mohli investovat do nejmodernějšího vybavení, které přispělo k naší analýze a výzkumu meteoritu Winchcombe. “

Meteor byl sledován pomocí obrázků a videozáznamů z UK Fireball Alliance (UKFAll), což je spolupráce britských meteorologických kamerových sítí, mezi něž patří i britská Fireball Network, která je financována z STFC. Fragmenty pak byly rychle lokalizovány a izolovány. Od objevu britští vědci studovali Winchcombe, aby porozuměli mineralogii a chemii, aby zjistili, jak se formovala sluneční soustava.

Dr. Luke Daley z University of Glasgow a spolupředseda UK Fireball Network řekl: „Možnost vyšetřovat Winchcombe je splněným snem. Mnoho z nás strávilo celé své kariéry studiem tohoto vzácného typu meteoritu. Také se účastníme v misích JAXA Hayabusa2. a NASA OSIRIS-REx, která si klade za cíl vrátit primitivní vzorky uhlíkatých asteroidů na Zemi. Pád uhlíkatého chondritového meteoritu ve Velké Británii, který bude velmi rychle obnoven a bude mít známou oběžnou dráhu, je opravdu speciální událostí a velká příležitost pro planetární vědeckou komunitu ve Velké Británii. “

Financování z STFC umožnilo vědcům rychle začít hledat známky vody a organické hmoty ve Winchcombe, než budou kontaminovány suchozemským prostředím.

Dr. Queenie Chan z Royal Holloway v Londýně dodala: „Počáteční analýzy týmu potvrzují, že Winchcombe obsahuje širokou škálu organických látek! Studium meteoritu jen několik týdnů po pádu, než došlo k jakékoli větší kontaminaci půdy, znamená, že se opravdu díváme zpět čas v meteoritu. Složky, které existovaly při zrodu sluneční soustavy, a my se učíme, jak se spojili, aby vytvořili planety jako Země. “

Kus meteoritu Winchcombe získaného během výzkumu organizovaného Britskou planetární vědeckou společností je nyní vystaven v Přírodovědném muzeu v Londýně.

READ  Čínská lunární sonda Chang'e 5 objevila první in-situ důkaz vody na Měsíci

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *