Nový prezident České republiky slíbil zlepšení vztahů s Tchaj-wanem

Zvolený český prezident Petr Pavel se v pondělí po telefonátu s tchajwanským prezidentem a ministrem zahraničí zavázal zlepšit vztahy své země s Tchaj-wanem.

Prezident Tsai Ing-wen poblahopřál Pavlovi k vítězství v sobotních prezidentských volbách proti populistickému miliardáři Andreji Babišovi.

„Poděkoval jsem mu za pozdrav a ujistil jsem ho, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv,“ uvedl Pavel na Twitteru.

„Dohodli jsme se na posílení našeho partnerství,“ řekl bývalý generál, který v letech 2015-2018 působil jako předseda vojenské rady NATO.

„Doufám, že budu mít v budoucnu příležitost setkat se osobně s prezidentem Tsai,“ řekl.

Výzva rozzlobí Čínu, která se snaží izolovat Tchaj-pej na světové scéně a blokovat jakékoli zdání mezinárodní legitimity ostrova.

Peking tvrdí, že autonomní, demokratický Tchaj-wan je součástí jeho území a jednoho dne bude v případě potřeby zabrán násilím.

Hovor, ke kterému se připojil tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu, trval podle tchajwanské prezidentské kanceláře téměř 15 minut.

„Nově zvolený prezident Pavel uznal, že duch úcty k demokracii, svobodě a lidským právům bývalého českého prezidenta (Václava) Havla, na jehož základě byla republika založena, je podobný jako na Tchaj-wanu,“ uvedl Choice. Úřad to uvedl v prohlášení.

Havel byl prvním prezidentem České republiky v letech 1993-2003.

Než se Havel stal hlavou státu, vedl antikomunistický disidentský dramatik v roce 1989 takzvanou sametovou revoluci, která v bývalém Československu svrhla komunismus.

Pavel jako čtvrtý prezident České republiky nahrazuje pročínského a proruského úřadujícího prezidenta Miloše Zemana, kterému v březnu končí definitivní mandát.

Zeman je v současné době na návštěvě Aleksandara Vučiće, prezidenta Srbska, které se po invazi na Ukrajinu nepřipojilo k západním sankcím vůči Moskvě.

Na znamení, že jeho zahraniční politika se bude od Zemanovy značně lišit, Pavel v neděli telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

READ  „Spolupráce v oblasti cestovního ruchu mezi Tamil Nadu a Českou republikou může vzkvétat“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *