Nejnovější aktualizace zemětřesení v Maroku: Počet obětí vzrostl na více než 2 100

Záchranáři v neděli prohledávají pod těžce poškozeným domem v marockém Moulay Brahim. (Karl Kurt/Getty Images)

AMIZMIZ (Maroko) – Marocké ministerstvo vnitra přijalo pomoc při pátrání a záchraně od Španělska, Spojených arabských emirátů, Kataru a Spojeného království, protože úřady a humanitární organizace pokračují v pátrání po přeživších zemětřesení o síle 6,8 stupně, které zničilo domy a majetek. . V celém pohoří Vysoký Atlas se rozbil život.

Marocké úřady v neděli uvedly, že bylo zabito více než 2122 lidí a více než 2400 dalších bylo zraněno, přičemž se očekává, že počet obětí ještě poroste.

Zde je nejnovější vývoj v oblasti ničivého zemětřesení, které zasáhlo Maroko:

Jde o nejsilnější zemětřesení, které region zasáhlo za více než století. Uvedla to americká geologická služba USGS (USGS). předběžný zpráva. Dodala, že zemětřesení této velikosti jsou „neobvyklá, ale ne neočekávaná“, a dodala, že od roku 1900 nedošlo k žádnému zemětřesení o síle větší než 6.

Zemětřesení zasáhlo oblast asi 47 mil jihovýchodně od Marrákeše, v hloubce asi 11 mil, což jej řadí do kategorie zemětřesení. Mělké zemětřesení, Typ, který má tendenci být více destruktivní. Katastrofa postihla více než 300 000 lidí v Marrákeši a na jeho předměstích. podle Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

Američané byli při zemětřesení zraněni, ale ministerstvo zahraničí si v tuto chvíli není vědomo smrti žádného amerického občana. napsal v neděli mluvčí v nepodepsaném e-mailu. „Jsme si vědomi malého počtu amerických občanů zraněných při zemětřesení a jsme připraveni poskytnout veškerou vhodnou konzulární pomoc,“ uvedl mluvčí. Dodal: „Z důvodů ochrany soukromí nemáme žádné další komentáře týkající se infikovaných amerických občanů.“

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken v neděli hovořil s marockým ministrem zahraničí Nasserem Bouritou. Podle prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí Matthewa Millera: „Ministr a ministr zahraničí Bourita diskutovali o tom, jak mohou Spojené státy nejlépe podpořit vedení marocké vlády v humanitární reakci na tuto tragédii. „Čekáme na zprávu od marocké vlády, abychom viděli, jak můžeme pomoci, kde můžeme pomoci, ale jsme připraveni jít,“ řekl Blinken v neděli ráno v pořadu CNN „State of the Union“.

READ  Nejnovější aktualizace o rusko-ukrajinské válce - The Washington Post

Nejvíce postižené oblasti patří k nejchudším v MarokuV některých domech chybí elektřina nebo tekoucí voda, a to i v lepších časech. „Pravdou je, že ve chvíli, kdy se dostanete z Marrákeše, lidé žijí, jako by se vrátili do středověku kvůli absenci státu,“ řekla Samia Razouki, expertka na marockou historii a správu věcí veřejných ze Stanfordské univerzity. .

Budovy se zhroutily více než den po zemětřesení. V jednom zničeném domě ve městě Amizmiz jsou mezi troskami vidět stopy jeho bývalých obyvatel: sametové přikrývky, kufry, koberečky a prověšená matrace, která se prohýbala pod tíhou toho, co bylo kdysi stropem ve druhém patře. Většina obyvatel tohoto města hledala vyvýšená místa, kde byly plochy rovné, suché půdy, na kterých si stavěli stany.

V Marrákeši lidé popisovali zoufalé evakuace, když se kolem nich zhroutily zdi. videa Na sociálních sítích bylo vidět, jak se největší minaret v Marrákeši kymácí, když lidé pod ním utíkají. Jinde ve městě si obyvatelé chránili ústa před prašným vzduchem a natahovali k sobě ruce, aby je podpořili, když se pohybovali úzkými uličkami v naprosté tmě.

„Situace je nyní stabilní.“ „Je to velký problém,“ řekl Yaqubi Abdel Hadi, lékař ze zdravotnického střediska poblíž epicentra, v neděli odpoledne, když pracovníci Červeného kříže a Červeného půlměsíce převáželi ženy napojené na IV do čekajících sanitek. „Ale protože lidé ještě nepřicházejí ze vzdálených oblastí, jsme ve vysoké pohotovosti, abychom se připravili na to, co může přijít.“

Zemětřesení bylo vystaveno asi 19,3 milionu lidí, podle údajů US Geological Survey zveřejněných v sobotu ráno. Sítě mobilních telefonů v nejpostiženějších oblastech přestaly fungovat, takže rodinní příslušníci po celé zemi a po celém světě netrpělivě očekávali zprávy.

Ibn Hamid bin Henna zemřel po zemětřesení, které 8. září zasáhlo Maroko. Bin Hanaa řekl, že nebyl schopen získat tělo svého syna až další den. (Video: Reuters)

Několik zemí a skupin nabídlo pomoc Maroku – zahrnuta Francie, Spojené království, Německo, Indie, Čína, Rakousko Bylo zničeno zemětřesením krocan. Alžírsko také nabídlo znovuotevření svého vzdušného prostoru, aby pomohlo poskytnout pomoc a lékařské evakuace, uvedla agentura AP. zmíněno. Alžírsko uzavřelo svůj vzdušný prostor vůči Maroku v roce 2021, kdy obě země přerušily diplomatické vztahy kvůli problémům včetně dlouhotrvajícího sporu o Západní Saharu.

READ  Kate Middleton říká, že "dělá pokrok" uprostřed chemoterapie kvůli diagnóze rakoviny

Americká ambasáda v Rabatu varovala, že nemocnice v Marrákeši a dalších velkých městech „mají omezenou kapacitu“. a tohle je Řekl Nemocnice v nejvíce postižených oblastech „mohou být zahlceny“.

Více od našich zpravodajů

„Svět pro mě skončil“: Tato marocká rodina přišla při zemětřesení o všechno. Saeed Afozar byl v domě své sestry, když došlo k zemětřesení. Jakmile se země začala třást, vyběhl na ulici za svou ženou a dvěma dětmi, Claire Parker a Simou Diab z Amizmiz v Maroku.

Ve chvíli, kdy sáhl po klice, dům se zřítil.

Afozar slyšel, jak jeho rodina křičí o pomoc. Začal zběsile prokopávat trosky a pokračoval v tlačení, i když mu předmět, který na něj spadl, zachytil koleno. Sousedé se k němu přidali. Kolem druhé hodiny ranní se jim podařilo jeho ženu vytáhnout zpod trosek. V sobotu kolem 10:00 dopoledne dorazili k jeho dětem. Bylo příliš pozdě.

Lovelac se hlásil z Londýna a Mahfouz z Káhiry. Berger a Rosenzweig Ziff ve Washingtonu přispěli k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *