60 % občanů zemí EU, které nepřijaly euro, podporuje, aby se stalo jejich měnou

Evropská komise zveřejnila svou výroční zprávu „Flash Eurobarometer“ o zavedení eura v členských státech, které dosud jednotnou měnu nepřijaly.

Eurobarometr je souhrn průzkumů veřejného mínění, které se pravidelně provádějí jménem orgánů Evropské unie. Průzkum se uskutečnil mezi 20. a 29. dubnem 2022 v zemích, které ještě nezavedly euro jako svou měnu, konkrétně v Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Švédsku, uvádí SchengenVisaInfo.com.

V prohlášení vydaném v pátek 10. června Evropská komise také uvedla, že průzkum ukazuje širokou podporu eura mezi občany těchto zemí, přičemž odhaluje, že v průměru 60 procent respondentů uvedlo, že je pro zavedení jednotné měny.

Kromě toho země s nejpříznivějšími názory byly Rumunsko se 77 procenty pro a Maďarsko s 69 procenty. Naopak nejméně oblíbené země byly z Bulharska a České republiky se 44 procenty v obou případech a ze Švédska se 45 procenty.

Více než polovina dotázaných se domnívá, že zavedení jednotné měny bude mít pro jejich zemi pozitivní důsledky (55 procent)“ Přečtěte si prohlášení.

Podle komise Evropské unie se asi 56 procent lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, domnívá, že zavedení eura povede ke zdražení.

Výsledky průzkumu navíc ukazují, že občané členských zemí, které ještě nepatří do eurozóny, jsou o tomto tématu informováni více než dříve: 53 procent dotázaných se považuje za obeznámené s eurem, v loňském roce to bylo 51 procent a 44 procent dotázaných. procent v roce 2015, “ Jak vysvětluje prohlášení.

Dne 6. června dospěla Komise k závěru, že Chorvatsko je připraveno učinit z eura svou měnu a stane se tak 20. zemí EU, která se od 1. ledna 2023 stane součástí eurozóny.

Komise také dodala, že z osmi zbývajících členů EU, kteří nejsou jeho součástí, pouze Chorvatsko splňuje všechna kritéria, aby se stalo součástí regionu. Poznamenává také, že všechny zbývající členské státy splňují fiskální standardy s výjimkou Rumunska, na které se nyní vztahuje opatření při nadměrném schodku.

READ  Které hlavní destinace mají pobytovou taxu (nebo plánují brzy)?

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v tomto ohledu uvedla, že vstup do eurozóny podpoří chorvatskou ekonomiku a přinese výhody chorvatským občanům, podnikům a společnosti.

Mezitím výkonný viceprezident Evropské unie pro ekonomiku pracující pro lidi Valdis Dombrovskis ocenil Chorvatsko za jeho nasazení, píli a vytrvalost ve snaze splnit podmínky pro přijetí eura.

Poznamenal také, že přijetí eura je pro Chorvatsko posledním krokem k plně integrovanému členství v EU.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *