Mohou psi zachytit zívnutí od lidí?

Je pravda, že lidské zívání je pro psy nakažlivé?

Někteří majitelé psů přísahají, že když zívají, Jejich pes anotaky.

Zívání je nakažlivé Známý fenomén Mezi lidmi – když vidíme, slyšíme nebo někdy i přemýšlíme o zívání, mnozí z nás zívají. A hledat Nabídky Že to mohou zkusit i někteří naši psí parťáci.

Na rozdíl od vlků Bylo to ukázáno Psi na sebe častěji zívají Zívání v reakci na lidi, Výzkum ukázal. Jeden Stay Ukažte, že psi zívají, i když slyší záznam zívání lidí.

Předpokládá se, že nakažlivé zívání u psů je vyvoláno viděním nebo slyšením lidského zívání, ačkoli přesný důvod zívání, když to dělá jiná osoba, není u lidí nebo zvířat dobře pochopen.

Větší otázkou je, co toto chování znamená.

„Jsem společensky propojený se svým psem? Jak se ke mně můj pes cítí? Cítí můj pes to, co cítím já?“ Řekl Brian Hareředitel Canine Cognition Center na Duke University.

Řekl, že nakažlivé zívání u lidí je považováno za „charakteristický znak empatie“. Lori Santosová, ředitel Centra pro kognici psů na Yaleově univerzitě. Diskutovalo se však o tom, zda nakažlivé zívání může naznačovat spojení mezi lidmi a jejich mazlíčky.

studie 2013 je nalezeno Psi zívali dvakrát častěji po sledování lidí, které znali, než u cizích lidí, což naznačuje, že za tím může být sociální vazba spojená s empatií.

ale poslední studie Takové spojení se jim nepodařilo prokázat. 2020 Rozměrová analýza Mezi 257 psy zjistil, že neexistuje žádný důkaz, že by nakažlivé zívání u psů bylo spojeno se známostí nebo zaujatostí v empatii.

„Neexistuje žádná silná podpora pro přímé spojení mezi nakažlivým zíváním a empatií, i když předpovědi jsou velmi intuitivní,“ řekl. Andrew Gallupprofesor psychologie na State University of New York Polytechnic Institute v Utica, New York

READ  NASA sleduje zdroj záhadných rychlých rádiových výbuchů, které vysílají signály zpět na Zemi

To neznamená, že nakažlivé zívání u psů není spojeno s empatií. „Nemohli jsme to přesvědčivě dokázat,“ řekl Hare.

Co byste měli vědět:

Studium psího zívání je obzvláště náročné, protože pes může zívat z důvodů nesouvisejících s viděním lidského zívání – jako je spontánní zívání.

Zívání u psů může být také známkou stresu, který se může zvýšit během laboratorních experimentů, při kterých jsou špičáky nahrávány na video, aby se zjistilo, zda budou zívat, řekl. Monique OdellŘeditel Laboratoře interakce člověka a zvířat na Oregonské státní univerzitě.

Stejně jako u lidí mohou někteří psi zívat více nebo méně než jiní psi.

Výzkumy ukazují, že psi mohou nakažlivě zívat, když vidí nebo slyší zívání lidí, ale neexistuje žádný vědecký konsensus o tom, co to znamená.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *