Světové mocnosti testují odhodlání Íránu k rozhovorům, Teherán zůstává pevný

Íránská vlajka je vztyčena před sídlem Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni, Rakousko, 1. března 2021. REUTERS/Lisi Niesner/File Photo

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

VÍDEŇ (10. prosince) (Reuters) – Světové mocnosti a Írán se v pátek zapojily do rozhovorů o obnovení své jaderné dohody, přičemž evropský zdroj uvedl, že vycházeli z textů projednávaných před pěti měsíci, a íránští představitelé uvedli, že se drží tvrdé linie. Írán. minulý týden.

Ve čtvrtek byly obnoveny rozhovory se Spojenými státy a Izraelem – které nejsou stranami dohody z roku 2015 – což zvyšuje verbální tlak na Teherán ohledně možných ekonomických nebo vojenských důsledků, pokud diplomacie selže.

Hlavní íránský vyjednavač Ali Bagheri Kani řekl, že Teherán se drží své pozice, kterou nabídl minulý týden, když byla přerušena jednání s evropskými a americkými představiteli, kteří obvinili Írán, že klade nové požadavky a nerespektuje dohody dosažené začátkem tohoto roku.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Na otázku, zda se projednávají nové předlohy návrhů předložených Íránem minulý týden, Bagheri Kani řekl agentuře Reuters: „Ano, návrhy, které jsme navrhli minulý týden, se nyní projednávají na setkáních s ostatními stranami.“

Bagheri minulý týden řekl, že „mohou být vyjednány všechny otázky, které byly formulovány během předchozích jednání do června“.

„Írán podporuje jednání zaměřená na výsledky a jsme odhodláni dosáhnout dohody, která zaručí zájmy našeho národa,“ řekl Bagheri novinářům ve Vídni.

Zdá se, že evropský zdroj hovořící pod podmínkou anonymity naznačuje, že Írán souhlasil s pokračováním rozhovorů tam, kde v červnu skončili. To bude testováno v příštích dvou dnech, uvedl zdroj, ale nezmínil nové íránské návrhy. Íránští představitelé to popřeli.

READ  Mexiko tvrdí, že nepřijímá ruskou invazi na Ukrajinu

Podle původní dohody, kterou americký prezident Donald Trump opustil v roce 2018, Írán omezil svůj jaderný program výměnou za osvobození od sankcí USA, Evropské unie a OSN. a

Západ se obává, že program bude použit k vývoji zbraní, což Teherán popírá.

Nepřímá americko-íránská jednání, ve kterých se diplomaté z Francie, Británie, Německa, Ruska a Číny pohybují mezi sebou, protože Teherán odmítá přímý kontakt s Washingtonem, mají za cíl vyzvat obě strany, aby znovu plně dodržovaly dohodu.

Rok poté, co Trump znovu uvalil sankce na Írán, Teherán postupně porušuje jaderné limity dohody. Írán chce zrušit všechny sankce.

„Serióznost Íránu je jasná. Podívejte se, kdo zrušil další schůzky ve Vídni a kdo ne,“ řekl Bagheri Kani.

Jeho komentáře naznačovaly, že narážel na hlavního amerického vyjednavače Roba Malleyho, který by měl do Vídně dorazit až koncem týdne.

Vysoký představitel EU však v pátek řekl, že rozhovory postupují kupředu a že mnoho velkých věcí zůstává otevřených k dosažení dohody o konečném textu. Přečtěte si více

Rozhovory byly obnoveny minulý týden po pětiměsíční přestávce kvůli červnovým volbám duchovního Ebrahima Raisiho íránským prezidentem.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Zprávy Francois Murphy a Parisa Hafezi ve Vídni, John Irish v Dauhá a Robin Emmott v Bruselu; scénář John Irish; editace Francis Kerry a Alistair Bell

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.