Starý Hubbleův vesmírný dalekohled se po poruše probouzí k životu

Starý Hubbleův vesmírný dalekohled se po poruše probouzí k životu

NASA to opět dokázala. Americká vesmírná agentura opravila poslední chybu, která postihla starý Hubbleův vesmírný dalekohled. Observatoř je nyní opět v akci, aby odhalila tajemství vesmíru. „Všechny přístroje HST jsou online a kosmická loď obnovila vědecká pozorování.“ Řekla NASA V prohlášení z 30. dubna.

Problém začal 23. dubna, kdy Hubble vstoupil do nouzového režimu kvůli problému s jedním z jeho gyroskopů. Gyroskop odeslal falešné údaje a spustil pískoviště observatoře, ve kterém jsou pozastaveny vědecké operace. Problém gyroskopu není nový. Stejný gyroskop, který způsobil nedávnou poruchu, se také v listopadu choval s podobným problémem.

Hubble má šest gyroskopů, ale pouze tři z nich jsou funkční. Gyroskopy pomáhají dalekohledu ukazovat správným směrem, aby mohl provádět pozorování a shromažďovat data. NASA má záložní plán, který by Hubbleovi umožnil pokračovat v provozu pouze s jedním gyroskopem, ale tento postup nepotřebovala zavádět. „Kosmická loď je zdravá a opět provozuschopná pomocí všech tří gyroskopů,“ uvedla NASA.

Hubble byl vypuštěn v roce 1990. Během svého života se setkal s mnoha technickými zádrhely, včetně vážné vady zrcadla, kterou řešila mise raketoplánu v roce 1993. Nakonec NASA provedla pět servisních misí, z nichž poslední byla v roce 2009. NASA již neprovozuje raketoplány, takže nemůže vyslat astronauty, aby opravili HST, když se něco pokazí. Odstraňování problémů se musí provádět ze země, díky čemuž jsou záznamy týmu o úspěšných opravách ještě působivější.

Technické problémy a zastaralý hardware nejsou jediné výzvy, kterým Hubble čelí. Oběžná dráha observatoře se zhoršuje. „Restartování HST na vyšší a stabilnější oběžnou dráhu by mu mohlo prodloužit životnost o několik let.“ Řekla NASA v roce 2022. Agentura zvažuje možnosti stabilizace oběžné dráhy HST, včetně možnosti vyslání nové servisní mise pomocí kosmické lodi SpaceX Dragon.

Hubbleův vesmírný dalekohled je tak starý, že každý technický problém vyvolává obavy z jeho případného zániku. NASA doufá, že bude pokračovat v provozu 34 let staré observatoře alespoň do konce desetiletí a možná i později. Výkonný nový vesmírný dalekohled Jamese Webba bude vypuštěn v roce 2021, ale není zamýšlen jako náhrada za Hubble. Místo toho se obě observatoře vzájemně doplňují a někdy spolupracují na snímcích, jako když obě přispěly k úžasnému pohledu na galaxie „vánočního stromku“ v roce 2023.

Hubbleovo dílo se stalo ikonickým, stalo se slavným Pilíře stvoření Snímek Hubble Deep Field, historický pohled na kousek oblohy obsahující 1500 galaxií. Observatoř hledala široko daleko, aby zdokumentovala planety v naší sluneční soustavě, stejně jako mlhoviny, galaxie a vzdálené hvězdy. Jeho mise jednoho dne skončí, ale nějaké chytré řešení problémů znamená, že ten den ještě nenastal.

READ  Astronomové objevili tři mladé planety obíhající kolem dospívajícího slunce v řece hvězd

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *