Fosilie chytí bratrance hvězdice v procesu samotného klonování

Fosilie chytí bratrance hvězdice v procesu samotného klonování

Některé křehké hvězdy dávají ruku a nohu (a další přívěsek) k šíření. Když páření není časté, tito mořští tvorové podobní hvězdici se rozdělí napůl. Každá strana pak doroste chybějící polovinu a vytvoří dvě identické kopie původního zvířete.

Tento proces, známý jako klonální fragmentace, praktikuje přibližně 50 existujících druhů křehkých hvězd a jejich příbuzných mořských hvězd. Vědci však zjistili, že je obtížné určit, kdy se křehké hvězdy, dlouhodobá skupina ostnokožců, začaly tímto způsobem rozmnožovat.

Nedávno objevená fosilie z Německa posouvá původ klonování mořských hvězd zpět o více než 150 milionů let. V článku zveřejněném ve středu v Proceedings of the Royal Society Btým vědců popisuje fosilii křehké hvězdy, která zkameněla při regeneraci tří z jejích šesti končetin.

„Je to první fosilní důkaz tohoto jevu,“ řekl Ben Thuy, paleontolog z Národního přírodovědného muzea v Lucembursku a autor nové studie. Dodal, že vzorek ukazuje, že „klonální fragmentace je ve skutečnosti mnohem starší, než si lidé dříve mysleli“.

Křehká fosilie hvězdy byla objevena ve vápencových ložiskách v Nussblingenu v jižním Německu. V pozdní juře, před 155 miliony let, byla tato oblast klidnou lagunou domovem mořských krokodýlů. Žraloci A Pterosauři. Když někteří z těchto tvorů zemřeli, klesli na dno a byli pohřbeni v bahně. Nízká hladina kyslíku zpomalila jejich rozklad a zabránila popelářům ve sbírání těl.

Tyto podmínky zachovaly fosílie v neuvěřitelných detailech, zachycují drobné struktury, jako je např Křídla vážky A dokonce a Dinosauří peří. Nově popsaná křehká hvězda je dalším pokladem otištěným na vápencových deskách na místě. „Tuhle křehkou hvězdu máte s každým kouskem na svém původním místě, jako by ji před dnem vyplavila na břeh,“ řekl Dr. Thuy.

Vynikla nesourodá anatomie křehké hvězdy. Tři z jeho ramen byly tenké, klikaté v porovnání s jeho dalšími třemi rameny, které byly větší a poseté trny.

Vědci umístili křehkou hvězdu do CT skeneru, aby prozkoumali její strukturu. Anatomii zvířete také porovnávali s jinými typy křehkých hvězd.

Vědci došli k závěru, že fosilie je nejstarším známým členem rodiny stále žijících křehkých hvězd zvaných Ophiactidae. Zařadili křehkou fosilní hvězdu do rodu Ophiactis a přidali druhové jméno Hex v odkazu na jejích šest ramen a jako kývnutí na Hex, magický superpočítač vytvořený fantasy spisovatelem Terrym Pratchettem. V Pratchettových knihách „Discworld“ si Hex dokáže představit nepředstavitelné.

Pro vědce bylo objevení zkamenělé bytosti, která se sama klonovala, nemyslitelné.

V minulosti vědci objevili fosilie hvězdic, které regenerují jednotlivé končetiny. Křehká hvězda z jurských sedimentů ve Švýcarsku při fosilizaci znovu vyrostla na několika končetinách. Zdá se však, že nepravidelné růstové vzorce v těchto dřívějších fosiliích představují mořské hvězdy, které znovu získávají končetiny ztracené zraněním. Na rozdíl od toho se zdá, že O. hex regeneruje své končetiny podél symetrické roviny, takže je jediným známým fosilním ostnokožcem, který byl po klonování imobilizován.

Nová fosilie poskytuje důkaz, že křehké hvězdy se dělí na dvě přinejmenším od konce jury. Podle Gordona Hendlera, kurátora ostnokožců v Přírodovědném muzeu v okrese Los Angeles, je asi polovina žijících křehkých hvězd Ophiactis schopna se rozdělit na dvě části. Nepohlavní rozmnožování pomáhá mrchožroutům rychle kolonizovat prostředí, jako jsou houbovité louky a mechy.

Protože obvykle žijí v hustě osídlených skupinách, může být možné najít křehčí hvězdné klony ve vápenci Nussblingen. Ale Dr. Hendler říká, že nalezení fosílie, jako je exemplář O. hex, bylo štěstí.

„Šance na nalezení dalšího objevu, jako je tento ‚starodávný odkaz‘, se zdají velmi malé,“ uvedl v e-mailu. „Doufám, že se mýlím!“

READ  Úrazy hlavy a posttraumatická stresová porucha mohou zvýšit účinek genetické varianty na riziko rozvoje Alzheimerovy choroby

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *