Česká republika zaznamenává v zimě výrazně nadprůměrné srážky – Brněnský deník

Česká republika zaznamenává v zimě výrazně nadprůměrné srážky – Brněnský deník

Letos v zimě od prosince do února spadlo v Česku dvě třetiny průměrných srážek z let 1961 až 2000, ale jen 70 % sněhu oproti průměru, uvedl klimatolog brněnské pobočky Pavel Zahratníček. Český hydrometeorologický ústav.

Tato čísla jsou dalším důkazem toho, jak teplá byla letošní zima. V celostátním měřítku to byla druhá nejteplejší zima v historii, o čtyři stupně teplejší než průměr z let 1961-2000. „Potvrdil se trend minulých let. Zima bude hodně deštivá, ale když nasněží, hloubka sněhu bude stejná jako dřív,“ řekl Zahradníček. Stalo se tak letos v zimě v prosinci loňského roku a některé oblasti zaznamenaly znepokojivé sněhové srážky.

Letošní zima potvrdila, že srážky se v českém regionu udržují, ale jsou značně proměnlivé, i když klimatické změny postupují. S dlouhodobým oteplováním má však krajina méně vody než dříve. Zatímco v létě se vlivem vysokých teplot z krajiny rychle vypařuje, v zimě kvůli častým dešťům a menšímu množství sněhu odtéká dříve a na jaře může zmizet. Sníh se v zimě používá k akumulaci vody na zemi. Letos je sníh jen na nejvyšších partiích hor.

READ  Checkcast o politické scéně České republiky

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *