Výlet OSN zmařil, jak se boje v Etiopii stupňují

Humanitární let OSN do etiopské oblasti Tigray, epicentra celoroční války, která může způsobit hluboký hladomor, bylo nařízeno v pátek zrušit přistání, protože oblast zasáhly vládní letecké útoky čtvrtý den.

Steve Taravella, mluvčí Světového potravinového programu OSN, uvedl, že let OSN mířící do hlavního města Tigrayan Mekele se vrátil do národního hlavního města Addis Abeby a všechny tyto lety byly pozastaveny. Hunger Agency, která provozuje leteckou službu.

Gemma Connell, hlavní představitelka pomoci OSN pro jižní a východní Afriku, uvedla, že to bylo poprvé, kdy byl humanitární let OSN nucen opustit misi v oblasti Tigrayan kvůli náletům.

„Zjevně jsme znepokojeni tím, co se dnes stalo,“ řekla paní Connell v konferenčním hovoru s novináři. Na palubě lodi bylo 11 humanitárních pracovníků, ale neuvedli podrobnosti o své práci ani o zásilce, kterou přepravovali.

O několik hodin později Martin Griffiths, generální tajemník OSN pro humanitární záležitosti, vydal rozzlobené prohlášení, v němž tvrdil, že organizace neobdržela žádné předběžné varování před leteckými útoky na Mikkeliho a získala potřebná povolení k letu.

„OSN a nevládní organizace dělají vše pro to, aby i nadále poskytovaly pomoc milionům lidí, kteří ji nejvíce potřebují,“ řekl. „Dynamika konfliktu to ztěžuje.“

Přistání letadla bylo přerušeno, protože etiopské síly bombardovaly to, co vláda popsala jako Vojenské výcvikové středisko rebelů Čtvrtý den leteckých útoků, které se zdály být součástí velké eskalace konfliktu. Některé nevládní zprávy uváděly, že byl vybombardován univerzitní kampus v hlavním městě Tigrayan. Nebylo provedeno žádné nezávislé potvrzení cíle nebo rozsahu ztrát nebo škod.

Představitelé OSN si měsíce stěžují na svou neschopnost posílat kamionové konvoje potravin a paliva do konfliktní zóny kvůli kontrolním bodům etiopské vlády a byrokratickým překážkám. Paní Connellová uvedla, že od července dorazilo na místo určení pouze 15 procent potřebné pomoci.

Od etiopské vlády se boje za poslední dva týdny zintenzivnily zahájit velký útok Cílem je prolomit patovou situaci ve válce. Etiopská armáda a místní síly zaútočily na rebely Tigray v oblasti Amhara, jižně od Tigray.

Podle úředníků z obou stran zahájili Tigrayané protiútok a boje se rozšířily do sousední oblasti Afar. Obyvatelé Tigray tvrdí, že zabili 34 000 vládních vojáků a zajali 1400 dalších, ale přístup do těchto oblastí je omezený, což ztěžuje vnějším médiím zjistit, co se děje.

OSN uvádí, že počet lidí, kteří potřebují humanitární pomoc, stoupl na sedm milionů, včetně pěti milionů v Tigray, a že 400 000 lidí trpí hladomorem.

Konflikt poškodil mezinárodní pověst etiopského premiéra Abiye Ahmeda, který Vítěz Nobelovy ceny míru za rok 2019 za ukončení vleklého konfliktu se sousední Eritreou.

Konflikt Tigrayů, o kterém pan Abiy sebevědomě prohlásil, že skončí za několik týdnů, když začal loni v listopadu, nyní riskuje, že se vymyká jeho sevření, protože boje se šíří jinam a hrozí odhalením složité etnické mozaiky, která drží Etiopii pohromadě.

Napětí vzrostlo také mezi panem Abiyem a Spojenými státy. Washington byl pro Etiopii významným zdrojem pomoci a přátelství, ale od té doby naléhal na pana Abiye, aby našel způsob, jak konflikt vyřešit a umožnit zahraniční pomoci dosáhnout obětí.

Minulý měsíc, prezident Biden Podepište prováděcí příkaz hrozí uvalením nových sankcí k zastavení války. V reakci na to rozhořčeně Abiy vydal obsáhlé prohlášení, v němž obvinil západní země ze zaujatosti, popisující jeho kritiku jako neokolonialistu a neukazující žádné náznaky, že by mohl vyhovět americkým požadavkům.

READ  Vůdce Hamasu děkuje Íránu za dodání zbraní do Gazy

Vztahy mezi Abiyovou vládou a OSN se také zhoršily od 30. září, kdy etiopské úřady Prohlásil, že sedm humanitárních činitelů OSN není v zemi vítánoObvinil je ze zasahování a sympatií k rebelům.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres označil vyhoštění za nepřijatelné a požadoval od etiopské vlády důkazy, které by je ospravedlnily. Mluvčí pana Guterrese Stephane Dujarric v pátek řekl, že zatím žádné takové důkazy neobdržel.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *