Ministr Lipavsky navštívil Lotyšsko | Ministerstvo zahraničních věcí ČR


Dne 21. dubna 2023 navštívil ministr zahraničí Jan Lipavski Rigu, kde jednal se svým lotyšským protějškem Edgarsem Ringevicsem a předsedou lotyšského parlamentu (Saimou) Edwardsem Smiltonsem. Ministr Lipavský také navštívil vojenskou základnu Adasi. V rámci předsunuté předsunuté přítomnosti sil NATO v Lotyšsku se tam setkal s jejím lotyšským velitelem plukovníkem Goujersem a příslušníky Skupiny armád ČR.

Na vojenské základně v Adaji se ministr Lipavský dozvěděl o činnosti českého ženijního praporu a poděkoval vojákům za jejich službu při ochraně bezpečnosti východního křídla NATO. Poté vzdal hold vojákům, kteří přišli o život v zahraničních misích.

Pokud jde o vnitrostátní sankce, Lotyšsko je vedoucí zemí v EU. Od ledna letošního roku má také „Magnitského“ zákon Česká republika. „Lotyši jsou pro nás vzorem. Zákon jsme přijali teprve nedávno, takže mě při jednání zajímaly konkrétní zkušenosti, které by se mohly promítnout do naší práce. řekl ministr.

Návštěva odráží nejlepší úroveň bilaterálních vztahů; Obě země mají velmi blízké nebo podobné zahraničně-bezpečnostní zájmy a priority, zejména transatlantické vztahy, podporu Ukrajiny a vztahy s partnery z EU a NATO. Předmětem jednání bude zejména aktuální vývoj v Evropě v kontextu ruské agrese proti Ukrajině s důrazem na poválečnou rekonstrukci. „Bezpečnost Lotyšska je bezpečností Česka. Bezpečnost Ukrajiny se týká nás všech. Ministr Lipavský to shrnul na tiskové konferenci.

Ministr Lipavský se svými partnery diskutoval také o otázkách Číny, budoucím směřování zemí Východního partnerství a budoucí geopolitické roli Evropské unie.

READ  21. června: Česká filharmonie uspořádá tradiční koncert pod širým nebem: Pražské ráno

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *