Mezinárodní měnový fond říká, že globální ekonomika „ochabuje“ – peníze a byznys

Mezinárodní měnový fond říká, že globální ekonomika „ochabuje“ – peníze a byznys

Marrákeš: Mezinárodní měnový fond v úterý ponechal své prognózy globálního růstu pro rok 2023 beze změny, ale varoval, že ekonomika „ochabuje“ a inflace zůstává vysoká a snižuje prognózy pro Čínu a Německo.

Aktualizovaný World Economic Outlook MMF stále očekává růst o 3,0 % pro letošní rok, ale snížil svou předpověď pro rok 2024 na 2,9 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v červencové zprávě.

Pierre-Olivier Gorinchas, hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, uvedl, že ekonomika se nadále zotavuje z pandemie a ruské invaze na Ukrajinu, což ukazuje pozoruhodnou odolnost. „Růst však zůstává pomalý a nerovnoměrný. „Globální ekonomika se pohybuje klikatým tempem, neběží rychle,“ řekl na tiskové konferenci během výročních setkání organizace v Marrákeši v Maroku.

Inflace, která od loňska prudce klesla, by měla letos zůstat vysoká na 6,9 procenta, mírně vyšší než v červenci, a na 5,8 procenta v roce 2024, tedy o 0,6 procentního bodu. Centrální banky prudce zvýšily úrokové sazby ve snaze omezit inflaci.

Tento krok by mohl mít dopad na růst, ale MMF varoval centrální banky před příliš brzkým uvolňováním měnové politiky a dodal, že stále očekává, že světová ekonomika zažije „měkké přistání“ – tedy zpomalení, které zabrání recesi.

„Zprávy o inflaci jsou povzbudivé, ale ještě tam nejsme,“ řekl Gorinchas.

Gorincha poznamenal „důležité rozdíly“ mezi zeměmi.

Spojené státy si vedly lépe než ostatní velké ekonomiky, protože Mezinárodní měnový fond zvýšil prognózu růstu pro letošní rok z 1,8 % na 2,1 %. Příští rok zpomalí na 1,5 procenta, ale je o 0,5 procentního bodu vyšší než červencová prognóza MMF.

Na druhou stranu čínská očekávání pro příští dva roky poklesla pod tíhou realitní krize, která ohrožuje druhou největší ekonomiku světa.

READ  Blok požaduje hotovost a předběžné schválení, protože lety po brexitu již nejsou zdarma

Očekává se, že čínská ekonomika letos poroste o 5,0 procenta – což je pokles z 5,2 procenta dříve – a v roce 2024 dále zpomalí na 4,2 procenta ze 4,5 procenta.

V rozhovoru pro Agence France-Presse Gorinchas řekl, že čínské úřady musí přijmout „velmi silná a významná opatření… k obnovení důvěry v (realitní) sektor.

Na tiskové konferenci Gorinchas řekl, že čínští politici „mají prostor“ pro uvolnění měnové politiky a poskytnutí fiskální podpory. Dodal: „Toto jsou opatření, k jejichž přijetí vyzýváme úřady.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *