Bývalý generál NATO složil přísahu jako český prezident – DW – 03/09/2023

Bývalý generál NATO složil přísahu jako český prezident – DW – 03/09/2023

Bývalý generál NATO Peter Powell Složil přísahu Česká republikaPrezident ve čtvrtek. Ve svém inauguračním projevu zdůraznil význam jednoty při podpoře válkou zmítané Ukrajiny.

„Jednotný hlas ve střední Evropě bude klíčový, pokud má Ukrajina zvítězit,“ řekl při ceremonii na Pražském hradě a slíbil, že pozdvihne pověst své země v zahraničí „na novou úroveň“.

Ukrajina je také příkladem toho, jak mohou malé země uspět, zvláště pokud spolupracují s ostatními, řekl. „Není to jen naše historická zkušenost, která by měla být důvodem k pokračování naší podpory. Tím v konečném důsledku pomáháme sami sobě,“ řekl Powell.

Nový český prezident dodal, že Ukrajina „nám a našim partnerům ukázala, že nezlomné odhodlání je víc než výhoda a síla agresora“.

Pavel řekl, že podpoří politiku na omezení inflace, která v lednu činila 17,5 %, a zároveň slíbil, že napraví veřejné finance.

„Podpora Ukrajiny je v našem vlastním zájmu“

Tento prohlížeč nepodporuje prvek videa.

Vítězství nad populismem

Pavel Zvolen v lednuMiliardářský populista porazil ve druhém kole bývalého premiéra Andreje Babiše.

Sociální liberál vedl kampaň jako nezávislý a zavázal se pevně ukotvit Českou republiku v Evropské unii a NATO a posílit vazby se Spojenými státy.

Jde o odklon od předchůdce Miloše Zemana, který usiloval o posílení vazeb s Ruskem a Čínou. Zeman byl kancléřem 10 let a ve středu mu skončilo poslední pětileté funkční období.

Přestože je role převážně ceremoniální, český prezident jmenuje vládu, jmenuje guvernéra centrální banky a soudce ústavního soudu a působí jako vrchní velitel ozbrojených sil.

Český prezident Peter Pavel a jeho manželka Eva Pavlová zdraví své příznivce po inauguračním ceremoniáluFoto: Šimánek Vít/ČTK/dpa/Photo Alliance

Od vojáka k prezidentovi

Po složení slibu Pavel přivítal tisíce příznivců na náměstí Pražského hradu, někteří mávali vlajkami České republiky a Evropské unie.

Kariérní voják Pavel vstoupil do armády v době komunismu a byl vyznamenán francouzským vojenským křížem za statečnost při mírových operacích v bývalé Jugoslávii v 90. letech.

READ  Checkcast o politické scéně České republiky

Později se postavil do čela českého generálního štábu a stal se na tři roky šéfem vojenského výboru NATO, než v roce 2018 odešel do důchodu.

Na svou první oficiální zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta Pavel plánuje dva dny na Slovensku 13. března. Obě země tvořily Československo, dokud se 31. prosince 1992 pokojně neodtrhly.

Po vítězství v lednových volbách se Powell dostal do titulků, když po telefonu mluvil s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen. Slíbil, že posílí vztahy s Tchaj-wanemvyvolalo kritiku Číny.

dh/kb (AFP, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *