Maduro a Lula kritizovali americké sankce vůči Venezuele

Maduro a Lula kritizovali americké sankce vůči Venezuele

BRASILIA (Reuters) – Venezuelský prezident Nicolas Maduro a Luiz Inacio Lula de Silva v pondělí zaútočili na americké sankce vůči Venezuele a Maduro řekl, že doufá, že jihoamerický regionální summit v Brasílii vyzve k jejich vyloučení.

Lula označil americké sankce za „extrémně přehnané“ a kritizoval Spojené státy za to, že popírají legitimitu jeho levicového krajana Madura, kterého Washington považuje za autoritářského vůdce, který neumožnil svobodné volby.

Maduro byl na své první návštěvě Brazílie od roku 2015 a těžil z oteplování vztahů, než se v úterý v Brazílii sejde 11 jihoamerických prezidentů.

Venezuelský prezident také řekl, že jeho země chce být součástí skupiny BRICS předních rozvíjejících se zemí, což by podle Lula osobně preferoval.

Bývalý krajně pravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro zakázal Madurovi vstup do Brazílie, když nastoupil do úřadu v roce 2019, což Lula zrušil, když se letos vrátil k moci.

„Žijeme v historickém okamžiku… Je těžké uvěřit, že uplynulo tolik let bez dialogu se sousedem, se kterým sdílíme Amazonii,“ řekl Lula na společné tiskové konferenci.

Brazilští představitelé uvedli, že mezi problémy na jejich agendě patří velký dluh, který Venezuela zahájila u Brazilské národní rozvojové banky. Dodali, že brazilský ministr financí Fernando Haddad se má setkat s Madurem a Lulou a s hlavou státní ropné společnosti Petrobras Jeanem-Paulem Pratisem.

Lula řekl, že se dohadoval se Spojenými státy a dalšími sociálními demokraty o Madurově legitimitě a „900 trestech“, kterým Venezuela čelí. „Myslím, že je opravdu absurdní, že popírají, že Maduro je prezidentem Venezuely,“ řekl.

READ  Spojené státy dávají Tchaj-wanu dalších 1,5 milionu dávek vakcíny proti COVID-19

Prezidenti Jižní Ameriky, všichni kromě Peru, budou diskutovat o zahájení kooperačního bloku namísto rozpuštěného UNASUR, který byl vytvořen v roce 2008 během předchozího předsednictví Luly s levicovými vůdci doby Venezuely a Argentiny Hugo Chavezem. a. Christina Kirchner, resp.

Organizace ztroskotala, když několik zemí v Jižní Americe zvolilo pravicové vlády, což způsobilo diplomatické roztržky na kontinentu.

(Reporting) Anthony Bodel, Lisandra Paraguaso a Gabriel Araujo; Střih Nick Zieminski a Grant McCall

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *