Nejvíce obyvatelné město na světě v roce 2021

Dopad Covid-19 na obyvatelnost světa byl velmi zničující.

Více než rok po pandemii pokračující zdravotní krize, uzavírání hranic a výluky nadále ovlivňují miliony lidí po celém světě.

Ale některé destinace byly při zvládání viru mnohem lepší než jiné, což znamená, že ti, kteří tam žijí, se dokázali rozumně brzy vrátit k nějakému zdání normality.

Nový Zéland ano Bylo to velmi chváleno Pokud jde o řešení krize, možná nepřekvapuje, že jedno z jejích měst bylo pro rok 2021 označeno za nejžádanější město na světě.

Auckland se umístil na prvním místě v globálním indexu blahobytu Economist Intelligence Unit ve 140 městech po celém světě díky úspěchu v rychlém zvládnutí epidemie a umožnění brzkého zrušení omezení.

Roční seznam není v roce 2020 daleko dopředu, ale rakouská Vídeň, jednička v letech 2018 i 2019, z první desítky zatím úplně vypadla. silně ovlivněn covidemNyní je na dvanáctém místě.

pod nadvládou

Wellington, hlavní město Nového Zélandu, se v letošním seznamu umístil na čtvrtém místě, což se rovná japonskému Tokiu, a čtyři města v Austrálii, kdeough hraniční kontroly Během celé krize byla na svém místě a obsadila první desítku.

Adelaide, Perth a Brisbane se umístily na třetím, šestém a desátém místě, zatímco Melbourne dělilo švýcarskou Ženevu na osmém místě.

“Města, která se letos vyšplhala na vrchol žebříčku, jsou z velké části ta, která přijala drastická opatření k potlačení epidemie,” říká Obasana Dutt z Ekonomická informační jednotka Řekl ve svém prohlášení.

„Striktní blokování Nového Zélandu umožnilo znovuotevření jejich komunity a umožnilo občanům měst jako Auckland a Wellington užít si životní styl podobný životu před pandemií.“

Mezitím Tokio nebylo jediným japonským městem v horní části seznamu. Osaka, která se v roce 2019 umístila na čtvrtém místě, se vyšplhala na druhé místo.

READ  "Spirited Away" od Hayao Miyazakiho pro adaptaci na jevišti

Přestože asijsko-pacifická města vypadají lépe, Kanada, která měla před dvěma lety tři města, Calgary, Vancouver a Toronto, byla mezi prvními desítkami celkem. U čísla 16 je Vancouver nejvyšší kanadské město na seznamu.

Možná nepřekvapuje, že celosvětové průměrné celkové skóre životaschopnosti pokleslo o sedm bodů ve srovnání s čísly před pandemií.

Index zohledňuje více než 30 kvalitativních a kvantitativních faktorů pokrývajících pět širokých kategorií: stabilita (25%), zdravotní péče (20%), kultura a životní prostředí (25%), vzdělávání (10%) a infrastruktura (20%).

I když kategorie nebyly v letošním roce upraveny, byla při výpočtu skóre pro kategorie zdravotní péče, kultura, životní prostředí a vzdělávání zohledněna řada ukazatelů, například tlak na zdroje zdravotní péče a omezení místních sportovních akcí.

Způsob, jakým se každé město vypořádalo s pandemií, jak rychle jsou vakcíny zaváděny a úroveň omezení v mezích, vedl k významným změnám v žebříčku.

účinek zdravotní péče

„Pandemie Covid-19 si vzala velkou daň na obyvatelnosti světa,“ dodává Dutt. „Města po celém světě jsou nyní méně obyvatelná než před začátkem pandemie a viděli jsme, že regiony jako Evropa jsou zasaženy obzvláště tvrdě.“

V Evropě zaznamenalo Německo největší pokles v žebříčku, zejména Hamburk, který se posunul o 34 míst na 47. místo v seznamu.

Ale i přes některá sociální omezení Stále stojí ve Švýcarsku, země střední Evropy zaznamenala dvě města, která se zvedla na vrchol, přičemž Curych a Ženeva stouply z jedenáctého a čtrnáctého místa na sedmé a osmé místo.

Výsledky zdravotní péče byly také poznamenány pandemií, Praha v České republice, řecké Atény a indonéská Jakarta, kde v době průzkumu počet případů rostl a byl mnohem nižší než v předchozích letech.

Pro srovnání, španělská města Barcelona a Madrid si vedly dobře v kategorii zdravotní péče a získaly téměř 25 bodů, protože jejich zdravotní systémy byly ve srovnání s první vlnou Covid-19 v roce 2020 méně stresovány.

READ  Míchání českých šimpanzů v kleci na internetu

Město Honolulu, hlavní město Havaje, také posílilo své skóre v oblasti zdravotní péče, s nárůstem o 33 bodů v důsledku snížení počtu případů Covid a Dobrá míra očkování.

Honolulu byl ve skutečnosti jedním z největších tahounů na seznamu do roku 2021, když se posunul o 46 míst na 14. Houston poskočil o 25 míst na 31, vážený nárůst souvisí s Texas je jedním z prvních států USA Zrušení omezení na veřejných místech.

zhoršující se situace

I když existuje mnoho významných rozdílů směrem nahoru, velmi málo se změnilo v dolní části seznamu.

Zatímco Damašek je opět na posledním místě, „protože se nadále projevují dopady občanské války v Sýrii“, následuje nigerijský Lagos, papuánsko-nový guinejský přístav Moresby a dhaka v Bangladéši, které byly v roce 2019 na podobných nebo shodných místech.

Tato města si v průběhu let trvale vedla špatně kvůli mimo jiné nestabilitě způsobené probíhajícími občanskými nepokoji a vojenskými konflikty.

Podle zprávy se zde podmínky za posledních 12 měsíců dále zhoršily, zejména pokud jde o zdravotní péči, kvůli Covid-19.

Ačkoli úspěšné očkování a zmírnění omezení v různých zemích vzbudily naděje, pandemie pokračuje, přičemž Indie je v současné době uprostřed smrtícího ohniska.

Zpráva zní: „Podmínky se pravděpodobně v nejchudších městech zhorší, pokud města nedostanou vakcíny, které potřebují, aby zabránily šíření nových variant Covid-19.“ „Slabé systémy zdravotní péče by mohly být vystaveny většímu stresu, jako v Indii.“

Nakonec to znamená, že pravděpodobně uvidíme výraznější změny v ročním seznamu, které přicházejí v roce 2022, s potenciálem obnovit některá města, která upadla ze svých předchozích pozic.

Zpráva pokračuje: „Tempo obnovy obyvatelnosti ve většině oblastí bude určeno podle toho, jak účinně jsou kontrolována zdravotní rizika epidemie pomocí kombinace očkování, testování, sledování a karanténních opatření.“

„Kromě masivních zvratů, jako je vznik variant rezistentních na vakcíny, by se měly zlepšit výsledky pro kulturu a životní prostředí.“

READ  Jesse Marsh: „Zajímavé“ spojující Celtic s „ctí“ trenéra RB Salzburg

Nejvíce obyvatelná města na světě do roku 2021

1. Auckland, Nový Zéland

2. Osaka, Japonsko

3. Adelaide, Austrálie

4. Wellington, Nový Zéland

4. Tokio, Japonsko

6. Perth, Austrálie

7. Curych, Švýcarsko

8. Ženeva, Švýcarsko

8. Melbourne, Austrálie

10. Brisbane, Austrálie

Nejméně obyvatelná města na světě 2021

1. Damašek, Sýrie

2. Lagos, Nigérie

3. Port Moresby, Papua Nová Guinea

4. Dháka, Bangladéš

5. Alžír, Alžírsko

6. Tripolis, Libye

7. Karáčí, Pákistán

8. Harare, Zimbabwe

9. Douala, Kamerun

10. Caracas, Venezuela

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *