Ledovec větší než New York rozřezal Antarktidu

Výzkumná stanice BAS Haley, která se nachází na Brunt Ice Shelf, byla uzavřena kvůli zimování v Antarktidě a její 12členná posádka odešla počátkem tohoto měsíce.

Vědci očekávali, že se před lety zlomí velký ledovec kvůli širokým trhlinám, které se vytvořily ve 150 metrů silném plovoucím ledovém šelfu, tvrdí BAS.

Nová trhlina, známá jako severní zlom, se v listopadu začala přibližovat k další závažné závadě a v lednu narostla o 1 km denně.

Video zachycené ze vzduchu v polovině února ukazuje, že Severní trhlina se táhne až k oku.

Společnost uvedla, že trhlina se v pátek ráno rozšířila na několik stovek metrů a uvolnila ji ze zbytku ledového šelfu.

„Naše týmy BAS jsou již roky vybaveny pro zrod ledovce Brunt Ice Shelf“ Ředitelka BAS Jane Francis V prohlášení.

Řekla, že kromě satelitního snímání dostávají denně na ledové police také automatickou síť přístrojů GPS s vysokým rozlišením.

„ Všechna data jsou posílána zpět do Cambridge k analýze, takže víme, co se stane i v antarktické zimě, kdy na stanici není žádný personál, počasí je černé a teplota klesne pod minus 50 stupňů Celsia (nebo -58 Fahrenheit) řekla.

BAS preventivně přesunula výzkumnou stanici Halley v roce 2016 do interiéru v roce 2016 a její zaměstnanci tam pracovali pouze během antarktického léta od roku 2017, protože evakuace bude během temné zimy obtížná.

„Jedná se o dynamickou situaci. Před čtyřmi lety jsme přesunuli výzkumnou stanici Haley do vnitrozemí, abychom zajistili, že nebyla přesunuta pryč, když se nakonec vytvořil ledovec. To bylo moudré rozhodnutí,“ uvedl ve svém prohlášení Simon Jarrod, provozní ředitel společnosti BAS. „Naším úkolem nyní je pečlivě sledovat situaci a posoudit případný dopad současných telat na zbývající ledový šelf.“

Ledovec vážící stovky miliard tun na kolizním kurzu tučňáků?
Největší ledovec je od něj oddělen Ledová police Larsen C v roce 2017 Koncem loňského roku se vznášela v otevřeném oceánu.

Od roku 1956 bylo v ledové šelfu Brent šest výzkumných stanic Halley, které prováděly pozorování atmosférického a vesmírného počasí.

READ  Protiizraelské davy zaútočily na letiště v ruském Dagestánu

Ledový šelf teče směrem k moři rychlostí asi 2 km ročně a ledovce se lámou v nepravidelných intervalech.

Podle BAS „Změna ledu v Halle je přirozený proces a na ledovém šelfu Larsen C není žádná souvislost s událostmi narození, ani neexistují důkazy o tom, že by změna klimatu hrála významnou roli.“

Vědci nyní sledují ledovec, aby zjistili, co dělat dál.

„Během nadcházejících týdnů nebo měsíců se ledovec může vzdálit; nebo se může unášet a zůstat poblíž ledového šelfu Brunt,“ uvedl Francis ve svém prohlášení.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *