Aktuální novinky ze 4. listopadu: USA přidaly 261 000 pracovních míst, Musk začal propouštět na Twitteru

Aktuální novinky ze 4. listopadu: USA přidaly 261 000 pracovních míst, Musk začal propouštět na Twitteru
Paschal Donohue © AFP přes Getty Images

Irsko nominuje Paschala Donohue na druhé funkční období předsedou vlivné skupiny ministrů financí eurozóny, Euroskupiny, a to navzdory skutečnosti, že se příští měsíc vzdá finančního portfolia a stane se ministrem veřejných výdajů.

„Irský ministr financí bude zastupovat Irsko a zúčastní se Euroskupiny a Ecofin,“ uvedla vláda v krátkém prohlášení, které nedalo nahlédnout do zákulisí politického jednání uvnitř vládní koalice, které k rozhodnutí vedlo.

„Pokud bude ministr Donohue znovu zvolen, bude vykonávat své povinnosti jako předseda Euroskupiny jako ministr pro veřejné výdaje a reformy,“ stojí v prohlášení.

Irsko uspořádá 15. prosince bezprecedentní sérii vládních pracovních swapů, které byly dohodnuty jako součást dohody uzavřené mezi dvěma hlavními tradičními stranami země, Fiannou Fáil a Fine Gael – a Stranou zelených v roce 2020. V rámci dohody se Taoiseach, resp. premiér, bude střídat 15. prosince s řadou dalších klíčových pozic.

Donohoe z Fine Gael se vymění s Michaelem McGrathem, současným ministrem veřejných výdajů, který pochází z Fianny Fáil.

Lídr Fine Gael, Leo Varadkar, nastupující Taoiseach, vyvolal v září polemiku, když řekl, že převzetí předsednictví Euroskupiny je pro Irsko velkým přínosem a že Donohoe nemusí být ministrem financí, aby si pozici udržel.

McGrath odpověděl, že takový krok by „výrazně snížil roli kancléře“. McGrath okamžitě nereagoval.

Neobvyklé nastavení však není bez precedentu. Jean-Claude Juncker, který byl předsedou Euroskupiny v letech 2005 až 2013, naposledy působil v tomto orgánu po boku ministra financí své země Luka Friedena.

Volební proces bude oznámen na schůzi Euroskupiny 7. listopadu s hlasováním v prosinci tajným hlasováním pro 19 ministrů financí eurozóny.Vítěz potřebuje prostou většinu z hlavních měst.

Donohoe převzal pozici Euroskupiny, která trvá dva a půl roku, v roce 2020 uprostřed hospodářského poklesu způsobeného Covid-19. Usiluje o druhé funkční období, protože ekonomika eurozóny opět čelí hrozbě recese, tentokrát tažené energetickou krizí.

READ  10 nejbezpečnějších zemí na světě k návštěvě

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *